Ako má vyzerať kurník, aby v ňom sliepky boli spokojné
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.10.2022

Ako má vyzerať kurník, aby v ňom sliepky boli spokojné

Každý chovateľ sliepok, ktorý má svoje operené zverenkyne rád, by sa mal postarať o to, aby mali tie najlepšie možné podmienky pre život. Nejde pritom len o to sliepkam dopriať kvalitné kŕmenie, ale tiež je nutné im zariadiť domov, v ktorom sa budú cítiť dobre a budú v ňom v bezpečí. Z dobre postaveného, vybaveného a starostlivo udržiavaného kurníka majú vo výsledku radosť nielen sliepky, ale aj ich chovatelia, pretože spokojné, nestresované sliepky lepšie prospievajú – a to znamená viac vajec a keď na to príde, tak aj viac chutnejšieho mäsa.

Základné požiadavky na kurník

V prípade, že s chovom sliepok chcete ešte len začať alebo už ich máte a plánujete im zariadiť nový domov, môžete buď kúpiť hotový kurník, sami si ho postaviť, alebo je možné kurník vytvoriť napríklad z už postavenej kôlne či prístavku pri stodole. Každopádne platí, že v kurníku musí byť sucho – toho sa docieli kvalitnou izoláciou stavby od zeme, prípadne drevené kurníky sa z tohto dôvodu často stavajú vyvýšené, čím je úplne vylúčené vzlínanie vody zo zeme. U vyvýšených kurníkov ako bonus vonku vznikne praktický krytý priestor, kam sa sliepky budú môcť schovať pred slnkom či ľahkým dažďom.

Vchod do kurníka musí sliepkam umožňovať ľahký prielez von do vonkajšieho výbehu aj späť dovnútra, jeho výška by tak mala byť aspoň 50 centimetrov a šírka 30 centimetrov. Kurník samozrejme potrebuje dvierka, inak riskujete, že do neho v noci zavíta kuna alebo iná šelma. Pokiaľ chcete zatváranie dvierok vyriešiť múdro, neoceniteľným pomocníkom sú automatické dvierka s časovačom, ktoré sa o otvorenie i zatvorenie dvierok postarajú každé ráno, respektíve večer za vás.

Od veci rozhodne nie sú ani okná, aby bolo v kurníku denné svetlo a aby ste ho mohli počas horúcich dní vyvetrať. Ak kurník okna nemá, je možné denné svetlo suplovať pomocou žiarovky s časovačom.

Vybavenie kurníka

V kurníku potom nesmú chýbať bidlá (bidielka), na ktorých sliepky spia a odpočívajú. Ideálne sú bidlá z guľatiny s priemerom okolo 5 centimetrov alebo laty takej šírky profilu. Umiestnené majú byť kus nad zemou, vo výške asi od pol do jedného metra. Často sa dáva viac hrad vedľa seba – v takom prípade je medzi nimi vhodné nechať medzeru najmenej 40 centimetrov, aby si sliepky navzájom neprekážali. Rovnako počítajte s tým, že na jednu sliepku pripadá asi 30 centimetrov dĺžky hradu.

Ďalším dôležitým vybavením kurníka sú znáškové hniezda. Vďaka znáškovému hniezdu so spádovým dnom sa vajcia odkotúľa do zásobníka, kde sa nemôže zašpiniť ani nemôže dôjsť k jeho poškodeniu. Znáškové hniezda umiestnite niekam do rohu kurníka, kde budú mať sliepky potrebný pokoj. O jedno hniezdo sa môže deliť niekoľko (zhruba 5) sliepok naraz. Dostupné sú nielen samostatné znáškové hniezda, ale aj spojené hniezda pre niekoľko súčasne znášajúcich sliepok.

Podstielka pre čistotu a pohodlie

Zabudnúť by ste nemali ani na podstielku. Podstielka je veľmi dôležitá predovšetkým v zime, keď sliepka v kurníku trávi veľa času. Slama alebo hrubé hobliny z mäkkého dreva ich zahrejú a môžu si v nich zahrabať. Vďaka dobrým absorpčným vlastnostiam slamy či hoblín sa v podstielke navyše stratí slepačí trus.

V zime sliepky udržte v teple

Ak budete chcieť po sliepkach produkciu vajec aj v zime, je potrebné v kurníku udržiavať dostatočnú teplotu, aspoň zhruba 10 °C. Z toho dôvodu je v kurníku potrebná elektrická zásuvka, do ktorej zapojíte vhodné výhrevné teleso. Drevené kurníky môžete pre lepšiu izoláciu tepla za zvlášť mrazivých dní prikryť plachtou, cez ktorú sa sliepky ľahko dostanú z kurníka aj späť dovnútra. Dobrou voľbou materiálu plachty je napríklad jutová tkanina.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok