Ako funguje trávenie prežúvavcov?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.11.2024

Ako funguje trávenie prežúvavcov?

Tur, ovce, koza alebo napríklad ťava. Všetky tieto zvieratá radíme medzi prežúvavce, ktoré majú veľmi špecifické trávenie. Prečo to tak je? Poďme spolu nahliadnuť do tejto problematiky.

Prežúvanie alebo ruminácia

Ako už názov prežúvavci napovedá, prežúvanie je typickým znakom tejto skupiny zvierat. Určite ste už niekedy videli, ako krava spokojne leží a neustále prežúva, aj keď už dlhšiu dobu nič neje. Ich trávenie totiž prebieha v dvoch fázach. Najskôr prijatú potravu rozžujú a prehĺtnu, avšak po 30 až 60 minútach ju znovu vyvrátia do dutiny ústnej a tam ju opäť rozžúvajú. Dochádza tak ku zefektívneniu trávenia a maximalizácii získaných živín.

Má krava 4 žalúdky?

Určite sa k vám tiež niekedy donieslo tvrdenie, že má krava 4 žalúdky. Nie je to tak úplne pravda, v skutočnosti sa jedná o 3 predžalúdky (bachor, čepiec a knihu) a 1 žalúdok (slez). Každá táto časť tráviaceho traktu plní svoju špecifickú funkciu.


Prvým, a zároveň najobjemnejším predžalúdkom je bachor. Sem sa potrava dostáva z dutiny ústnej a podlieha rozkladaniu pomocou mikroorganizmov, ktoré tu žijú. Následne sa potrava presúva do ďalšieho predžalúdku - čepca. Ten umožňuje rýchly presun do posledného predžalúdku - knihy, kde dochádza k jej drteniu. Potrava potom putuje do samotného žalúdku - slezu, v ktorom prebieha enzymatické trávenie tak, ako sme zvyknutí u človeka.


Možno sa pýtate, prečo je to vlastne celé tak zložité. Táto adaptácia tráviaceho traktu umožňuje tráviť rastlinné krmivá, ktoré obsahujú ťažko stráviteľné zložky sacharidov (napríklad celulózu). Zvieratá bez tejto adaptácie nedokážu zmienené látky takmer vôbec tráviť. Jedná sa teda síce o zložitý proces, ale zato veľmi prínosný.


Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok