Ako dlho žije trpasličí králik?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

23.04.2024

Ako dlho žije trpasličí králik?

Trpasličí králik, obľúbený spoločník mnohých ľudí, má svojim majiteľom čo ponúknuť. Jeho priateľská povaha, roztomilý vzhľad a pomerne jednoduchá starostlivosť lákajú veľa ľudí, ktorí chcú malé domáce zvieratko. Jednou z často kladených otázok je, ako dlho sa trpasličí králik dožíva. Ako dlho sa teda tieto roztomilé zvieratká zvyčajne dožívajú?

Priemerná dĺžka života trpasličieho zajaca

Priemerná dĺžka života trpasličích zajacov je 7 až 10 rokov. Ako je to aj v prípade iných zvierat, menšie plemená sa vo všeobecnosti dožívajú vyššieho veku ako väčšie plemená. Dĺžku života zajaca však môžu ovplyvniť rôzne vonkajšie aj vnútorné faktory. Dĺžka života trpasličieho zajaca závisí od genetiky, výživy, starostlivosti, ale svoju úlohu zohráva aj stres a strach.

Čo ovplyvňuje dĺžku života zajaca?

Dôležitú úlohu pri dĺžke života trpasličích zajacov zohráva genetika. Niektoré línie môžu byť náchylnejšie na určité ochorenia, ako sú napríklad ochorenia zubov, nádory alebo srdcové choroby, alebo môžu byť náchylné na rýchlejšie starnutie. Preto odporúčame, aby ste si svojho zajačika vybrali od overených chovateľov. Priemerná dĺžka života sa tiež líši podľa plemena. Napríklad holandský alebo kalifornský králik sa zvyčajne dožíva najvyššieho veku, zatiaľ čo novozélandský biely sa dožíva najnižšieho veku.


Závisí to aj od prostredia, v ktorom králik žije. Potrebujú dostatočne veľkú a čistú klietku. Správna hygiena eliminuje parazity, baktérie a plesne. Preto sa uistite, že Váš králik má vždy čistý a suchý domov. A čo aktivita? Samotná klietka im na pohyb stačiť nebude, je dobré králika aspoň na dve hodiny denne pustiť von a nechať ho voľne behať po byte. Ak máte záhradu, skvelou voľbou je králikáreň s výbehom, ktorá poskytne dostatok priestoru na každodenný výbeh. To je prípad aj králikárne Alberta.


Kľúčom k udržaniu ich zdravia a vitality je aj správna výživa. Zajace by mali dostávať vyváženú stravu bohatú na vlákninu a mali by mať neustály prístup k senu a čistej vode. Okrem toho sú v jedálničku nevyhnutné aj granule bez obilnín, sušené bylinky, zelenina a ovocie.


Zamerajte sa aj na dostatočnú starostlivosť, ktorá môže ovplyvniť dĺžku života Vášho zajaca. Pravidelné veterinárne prehliadky, očkovanie, starostlivosť o zuby a pazúry sú dôležité pre zdravie a prevenciu chorôb. Kastráciou alebo sterilizáciou môžete znížiť riziko genitálnych infekcií a nádorov.


Stres a strach sú často príčinou kratšieho života zajacov. Doprajte preto svojmu zajacovi pokojný život bez množstva zmien, hluku a obťažovania inými domácimi zvieratami. Takisto by ste ho nemali vystavovať dlhodobej samote. Je to veľmi spoločenský tvor a tieto situácie by ho mohli stresovať a vyvolať v ňom paniku.

Trpasličí zajac - vek

Je dôležité si uvedomiť, že uvedená priemerná dĺžka života (7 - 10 rokov) sa môže u jednotlivých jedincov líšiť. Správnou starostlivosťou, prostredím a samozrejme láskou môžete prispieť k dlhému a šťastnému životu Vášho malého zajačika.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok