Ako chovať ryby?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

03.12.2024

Ako chovať ryby?

Aby sme mohli začať chovať ryby, musíme najprv poznať ich základnú anatómiu. Tvar tela majú pretiahnutý, vretenovitý alebo kužeľovitý (v prípade úhorov hadovitý). Kostru tvorí hlava, trup a chvost. Rybám chýba krk, takže hlava je pevne spojená s trupom a pohyb zabezpečujú plutvy (prsné, chrbtové, brušné a chvostové plutvy). Bočná čiara je zmyslový orgán rýb, ktorým reagujú na smer prúdenia a vlnenia vody a zároveň ich informuje o prekážkach vo vode.

Čo všetko je potrebné?

Na domáci chov rýb potrebujete vytvoriť dostatočne veľkú vodnú plochu. Vykopeme teda jamu podľa toho, ako veľký chov rýb plánujeme. Čím hlbšia vodná plocha, tým lepšie, pretože ryby budú v hĺbke zimovať a v lete sa nebudú prehrievať. Potom ju vyložíme fóliou proti úniku vody a dno vysypeme materiálom (napr. štrk o zrnitosti 4-8 mm s pieskom - pomer je cca 2:1). Ďalej sem môžeme vložiť čistiace rastliny do jazierka. Jazierko napustíme vodou a pridáme filtráciu, ktorá je veľmi dôležitá pre okysličenie vody. Ak ho chceme skrášliť, môžeme pridať vodopádik, kamene okolo brehu alebo iné dekorácie.


Ak potrebujeme chovať mláďatá a dospelé jedince oddelene, vytvoríme aj škôlku (menšiu nádrž).


Jazierko necháme bez rýb asi 2-3 týždne s pustenou filtráciou. Počas tejto doby sa v ňom vytvoria prospešné baktérie a rovnováha sa ustáli.

Kŕmenie pre jazierkové ryby

Existuje veľké množstvo druhov krmiva pre jazierkové ryby. Kŕmime vždy 1 x denne v podobnú dobu primeraným množstvom krmiva (všeobecné pravidlo je kŕmiť tak, aby ho zjedli do 5 - 15 minút).

Najčastejšie chované druhy

Kapor obyčajný

o Nenáročný chov

o Veľmi dobré a kvalitné mäso - nízky obsah tuku, zdroj ľahko stráviteľných bielkovín a cenných omega 3 nenasýtených mastných kyselín

o Dĺžka do 120 cm, váha až 40 kg

o Najstarší exemplár mal 38 rokov


Tolstolobik biely

o Robustná bylinožravá ryba

o Mäso - tučnejšie, vhodné na údenie, jemné snehobiele mäso

o Menším rybám nie je potrebné sťahovať kožu

o Dĺžka 127 cm, váha až 40 kg

o Dožívajú sa okolo 20 rokov


Amur biely

o Bylinožravá ryba

o Mäso - chutné biele, šťavnaté a s nízkym obsahom tuku, obsahuje ľahko stráviteľné bielkoviny, vitamíny (A, D, B6, B12), vápnik, jód, fosfor a draslík

o Dĺžka 150 cm, hmotnosť 50 kg (v ČR cca 100 cm, 15-20 kg)

o Dožíva sa 15-20 rokov


Lieň sliznatý

o hospodársky významná ryba

o Mäso - ľahko stráviteľné, plnohodnotné bielkoviny a žiaduce tuky

o Šupiny pri varení mäknú a neprekážajú pri konzumácii - neškrabú sa, niekedy sa scvrkávajú

o Dĺžka 70 cm, hmotnosť 7,5 kg (priemerná dĺžka 20 cm)

o Žije až 20 rokov


Pstruh dúhový

o V súčasnosti jedna z najvýznamnejších umelo chovaných rýb

o Citlivý na obsah kyslíka

o Dĺžka 20-90 cm, najväčšia potvrdená váha okolo 8 kg

o Využíva sa ako indikátor znečistenia vody

o Dožívajú sa až 10 rokov

Na čo si dať pozor?

Pred tým, ako ryby nasadíme do jazierka, musíme ich dobre aklimatizovať. Vrecká s rybami položíme na hladinu a po 20-30 minútach ich vypustíme. Týmto procesom zabránime teplotnému šoku. Pri výbere rýb si musíme dať pozor na choroby, je dôležité sledovať stav šupín, plutiev, očí, pohyb, trusu a či nie sú „nafúknuté“ (=vodnateľnosť, neliečiteľné, vysoko nákazlivé ochorenie). Dôležité je odstraňovať odpad z vody a voda samotná nesmie peniť ani zapáchať. Zároveň nesmieme opomenúť pravidelnú kontrolu zdravotného stavu rýb.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok