Ako chovať morky: Tipy na kŕmenie a starostlivosť o morky
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.06.2022

Ako chovať morky: Tipy na kŕmenie a starostlivosť o morky

Chov moriek síce nie je tak obvyklý ako chov sliepok, ale ak premýšľate o ich obstaraní, či už do samostatného chovu, alebo k svojim sliepkam, nemusíte sa ničoho báť. Ich chov je takmer podobne nenáročný, ako je to práve u sliepok

Chov moriek sa oplatí

Pred chovateľskými tipmi si ešte pripomenieme, prečo je dobrý nápad s chovom moriek začať. V prípade, že budete morky chovať pre úžitok, radosť z nich budú mať najmä milovníci hydinového mäsa, pretože morky sa svojou veľkosťou radí medzi najväčších zástupcov domestikovanej hydiny a mäsa tak ponúka peknú porciu. Nie je teda divu, že práve morčacie mäso je hlavným dôvodom, prečo sa morky chovajú.

Podľa toho, z akej časti morky mäso pochádza, môže pripomínať hneď niekoľko iných druhov mäsa. Morčacie prsia môžu svojou chuťou a štruktúrou ľahko pripomínať teľacie, stehenné mäso zase budí dojem, že jete zverinu, a krídla sa najviac blížia kuraciemu mäsu, za ktoré sa napokon morčacie mäso často zamieňa. Ak sa rozhodnete upiecť morčací biskup (oblasť v zadnej časti tela), ktorý patrí k najtučnejším častiam morky, bude vám pripomínať husaciu pečienku. Ako je vidieť, každá morka je zdrojom mnohých chutí, takže jej mäso vás len tak neomrzí.

Nesmieme zabudnúť ani na vajcia, ktoré morky ako správna hydina samozrejme znášajú. Morčacie vajcia sú o niečo väčšie ako slepačie a majú pehavú škrupinu. Chuťovo sú si oba druhy vajec pomerne podobné a nelíšia sa ani ich spôsob použitia v kuchyni.

Čím morky kŕmiť

Kŕmenie moriek nie je nič zložité. Potrebujú podobné krmivo ako sliepky, len majú vzhľadom na svoju veľkosť vyššie nároky na jeho množstvo. Základ ich stravy by mala tvoriť kŕmna zmes, ktorá obsahuje pšenicu, šrot a kukuricu. Obvykle sa predáva vo forme granúl a dobré je siahnuť po nejakej s dostatočným obsahom vitamínov a minerálnych látok. Kŕmnu zmes je vhodné dopĺňať o ovocie a zeleninu, obzvlášť rady morky majú červenú repu a tiež ocenia, keď im poskytnete veľký trávnatý výbeh. Morky nemajú v povahe hrabivosť, takže morčací výbeh vyzerá lepšie ako ten typický slepačí. Samozrejmosťou je, že vo výbehu by mal byť vždy dostupný zdroj čistej vody.

Vyvážená strava s dostatkom potrebných látok pomôže zaistiť výborný zdravotný stav moriek vrátane podpory ich reprodukčných schopností. Správna strava prispieva aj k zvýšeniu úžitkovosti moriek, vďaka čomu sa dočkáte väčšej znášky a nakoniec aj viac mäsa, ktoré navyše bude chutnejšie.

Ako sa starať o morčatá

Morčacie mláďatá alebo morčatá sú náchylné na chlad, a preto je v tomto ohľade starostlivosť o morky v porovnaní s mláďatami inej hydiny o trochu náročnejšie. V kurníku im poskytnite čerstvú podstielku, ktorá sa im určite bude páčiť. Okrem miesta, kam sa budú môcť schovať cez noc alebo pri daždi, teda kurníku, morčatá ocenia, rovnako ako dospelé morky pekný, dostatočne veľký trávnatý výbeh.

Čo sa týka kŕmenia, tak je dobré zaobstarať špeciálnu kŕmnu zmes pre morčatá, v ktorej je vyššie spomínaný základ vhodne doplnený tak, aby krmivo pomohlo bezpečnému vývoju morčiat v ich prvých týždňoch života. Jedálníček im môžete obohatiť o nastrúhanú mrkvu alebo cibuľovú vňať. Nezabudnite pritom udržiavať dostatok čistej vody v napájačke, ktorá musí byť umiestnená tak, aby k nej morčatá mali pohodlný prístup. Ideálne nie sú veľké misky s vodou, v ktorých si ľahko môžu namočiť perie a prechladnúť, prípadne sa dokonca utopiť.

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok