Ako často kŕmiť zakrslého králika

Autor: Luboš Burda

29.01.2024

Ako často kŕmiť zakrslého králika

V rámci ľudského stravovania sa stretávame s mnohými mýtmi a presvedčeniami o tom, čo a ako často by sme mali jesť a v akých frekvenciách. Čo však naše zakrslé domáce zvieratká? Aj pri chove zakrslého králika doma je nevyhnutné dbať na pravidelný príjem potravy. V dnešnom článku prídeme na kĺb správnej králičej strave.

Kŕmenie zakrslého králika

Strava huňatého spoločníka nie je nijak zapeklitá. Platí tu, že menej je niekedy viac. Nie je teda potrebné byť za každú cenu kreatívny a vymýšľať im degustačé menu. Králiky si ako bylinožravce vystačia so senom, ovocím, zeleninou, poskytnuté im môžu byť aj granule "ušité na mieru".


Viac informácií o výžive králikov nájdete v článku "Čím kŕmiť zakrslého králika".

Ako často kŕmiť zakrslého králika

Králici by sa mali byť občerstvovaní dvakrát denne, ráno a večer. Ráno im poskytujme seno, ovocie a zeleninu a večer môžu prísť na rad granule. U tých je však potrebné starostlivo vyberať a vyhýbať sa nekvalitným druhom. Krmivo by nemalo obsahovať vyšší podiel bielkovín a to najmä jedovaté azofarbivá, ktoré bývajú v jasne sfarbených kusoch. Vody by chlpáči mali mať dostatok počas celého dňa (hodí sa preto primerane veľká napájačka).

Kontrola správnej hmotnosti

U králikov by ste mali riadne monitorovať ich telesnú hmotnosť - často majú sklony k obezite, a to najmä samice. Málokto si uvedomuje, že obezita predstavuje pre chlpačov nebezpečné ochorenie. Obézny jedinec potom môže trpieť cukrovkou, zákalom v oku alebo problémami s vylučovaním. Nadváhu spôsobuje nielen prekrmovanie zakrslého králika, ale aj nedostatok pohybu. Dbajte na to, aby vaši miláčikovia mali každý deň príležitosť sa prebehnúť, v ideálnom prípade v teplejších mesiacoch a vo vonkajšom výbehu. V priaznivých podmienkach sa môže zakrslý králik dožiť až 10 rokov, môžete sa tak čiastočne pričiniť o jeho dlhovekosť.


V prípade chovu zakrslého králika doma, čiže v bytových priestoroch bez vlastnej záhrady, si môžete zaobstarať špeciálny postroj a vodítko určené pre králiky a vytipovať si vhodné priestranstvo na spoločné prechádzky v okolí vášho domova.

Rozmaznávajte s mierou

Chov trpasličieho králika v dnešnej dobe hojnosti so sebou prináša príležitosti k nadmernému hýčkaniu, hoci to môže byť súčasťou dobrej vôle. Nie vždy je v našich silách ustrážiť príbuzných, aby nepodstrčili maznáčikovi neprimeraný pamlsok. Pokúste sa im však dohovoriť, aby vzali do úvahy možné riziká. Svoju lásku k ušiakovi však môžete prejaviť aj jednoduchým pohladením bez toho, aby to malo negatívny vplyv na jeho zdravie.

Skombinujte vlastnú rutinu s výživou domáceho maznáčika

Robí vám problém pri chove zakrslého králika doma niekoľkokrát denne myslieť na to, aby ste hlodavca nezabudli nakŕmiť? Vytvorte si návyk spoločného "meal prep" a už sa vám nestane, že by chlpatý kamarát zostal o hlade! Uľaví sa vám od rutinného uvažovania o tom, ako často kŕmiť zakrslého králika.

Ďalšie články

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok
Snívajú zvieratá?

23.06.2025

Snívajú zvieratá?

Možno ste si už všimli, že váš domáci miláčik počas spánku občas myká labkami, hýbe očami alebo vydáva rôzne zvuky. Znamená to, že sa mu niečo sníva? Alebo ide len o náhodné svalové zášklby? Odpoveď nájdete v nasledujúcom článku.

Prečítať článok
Ako na zabývanie novej mačky?

19.06.2025

Ako na zabývanie novej mačky?

Príchod nového mačacieho člena do domácnosti je radostnou, ale zároveň citlivou udalosťou. Mačky sú teritoriálne zvieratá, a preto je pre ne zmena prostredia veľkým krokom. Správny začiatok výrazne ovplyvní, ako sa bude cítiť vo svojom novom domove v budúcnosti. V tomto článku si ukážeme, ako na to.

Prečítať článok