Aké sú nové technológie v poľnohospodárstve?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.09.2024

Aké sú nové technológie v poľnohospodárstve?

Tradičnému poľnohospodárstvu, ktoré dlhé roky spočívalo v manuálnej práci, pomaly odzvonilo. Toto odvetvie hospodárstva sa rýchlo mení vďaka novým technológiam. Inovácie prinášajú do poľnohospodárskej techniky, ktoré zvyšujú efektivitu a produktivitu, pomáhajú šetriť prírodné zdroje a znižovať negatívne dopady na prírodu. Poďte sa s nami pozrieť na niektoré z najnovších technológii, ktoré menia celkový systém a vytvárajú takzvané poľnohospodárstvo 4.0.

Precízne poľnohospodárstvo

Táto stratégia riadenia je založená na zbere a analýze rôznorodých parametrov, ako je napríklad priestor a klíma. Vďaka tejto inovácii môžu poľnohospodári presnejšie určiť, kedy a kde využiť hnojivá, ďalej môžu pomocou dronov sledovať stav plodín, prípadne tiež identifikovať a riešiť problémy včas. Týmto sa zlepšujú celkové výnosy a je podporené udržateľné hospodárenie.

Precízne poľnohospodárstvo funguje použitím technológii GPS, GIS, senzorov alebo dronov v poľnohospodárstve. Vďaka tomuto je umožnené detailné monitorovanie a riadenie poľnohospodárskych procesov. Farmári tak dokonalo porozumejú tomu, čo plodiny potrebujú a efektívne využívajú hnojivá, pesticídy, vodu a ďalšie.

Automatizácia v poľnohospodárstve

Automatizácia sa stáva neoddeliteľnou súčasťou mnohých odvetví. Nemôže teda chýbať ani v modernom poľnohospodárstve. Automatizované stroje, ako sú robotické zberače plodín alebo autonómne traktory preberajú po poľnohospodároch mnoho náročných úloh, čím sa výrazne zvyšuje efektivita práce. Zberače plodín sú dokonca vyvinuté tak, aby bol zber učinený len pri zrelých plodoch.

Internet vecí (IoT)

Zariadenie IoT umožňuje prepojenie a vzájomnú komunikáciu medzi rôznymi nástrojmi tak, aby boli predané dáta užitočné pre následné zlepšenie podmienok. Využíva sa hlavne pre sledovanie vlhkosti pôdy, teploty, svetla a ďalších prírodných faktorov. Rôzne kategórie sú sledované senzormi, ktoré sú prepojené napríklad s počítačom. Hodnoty potom poľnohospodári môžu sledovať v reálnom čase a vybrať tak najvhodnejší postup pre následnú starostlivosť.

Big data

Big Data zahrňujú veľké a zložité dátové sady, ktoré k následnému spracovaniu využívajú napríklad umelú inteligenciu. Tieto dáta pochádzajú z rôznych zdrojov. Poľnohospodárom tak pomáhajú napríklad s predikciou výnosov alebo s ďalšími dôležitými otázkami týkajúcich sa výroby a rastu plodín.

Umelá inteligencia

Umelá inteligencia (AI) je teraz všade okolo nás, takže ani v poľnohospodárstve na ňu nemôžeme zabudnúť. AI sa začína uplatňovať čím ďalej viac. V tomto odvetví sa používa predovšetkým pri strojoch, ktoré má inštruovať tak, aby vyhodnocovali konkrétne situácie a zvolili vhodné riešenia. Môže byť tiež použitá k odhadu výskytu škodcov alebo chorôb na základe historických dát a momentálnych podmienok.

Moderné technológie majú veľký potenciál zmeniť celkový chod intenzívneho poľnohospodárstva. Všetky tieto zariadenia napomáhajú tomu, aby bola zvýšená efektivita, produktivita a udržateľnosť. Ďalej pomáhajú znižovať náklady, ale tiež chránia životné prostredie. Technológie sa vyvíjajú neskutočnou rýchlosťou, preto aj naďalej môžeme očakávať ďalšie a ďalšie pokroky, ktoré povedú k neustálemu zlepšovaniu v oblasti poľnohospodárstva.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok