
Aké obilie je vhodné pre sliepky?
Pokiaľ chováte sliepky alebo ich chov plánujete, iste viete, že obilie tvorí významnú časť ich kŕmnej dávky, kde by jeho zastúpenie malo byť až 75%. Samozrejme, aké obilie pre sliepky vybrať, aby odpovedalo všetkým ich požiadavkám a potrebným nutričným hodnotám? Pozrite sa s nami na jednotlivé druhy obilnín a ich prínos v kŕmnej dávke sliepok.
Pšenica
Kŕmna pšenica pre sliepky je najpoužívanejším druhom obilnín, ktorý sa využíva v kŕmnych zmesiach pre sliepky. Je pre ne totiž najväčším zdrojom energie a zároveň obsahuje veľké množstvo bielkovín, ktoré sú dôležité pre správny rast a obnovu tkanív. Preto má tiež v kŕmnych zmesiach najväčšie zastúpenie, a to kolo 50%.
Jačmeň
Jačmeň je nami najpoužívanejšou obilninou, avšak pri sliepkach takú obľubu nezískal. Obsahuje menej energie a bielkovín ako pšenica. Na druhú stranu má vyšší obsah vlákniny, ktorá je dôležitá pre správne trávenie. Čo je ale najdôležitejšie, obsahuje látku beta-glukán, ktorý sliepočky nevedia dobre stráviť. V malom množstve je možné ho podávať vo forme šrotu, pri vyšších dávkach je ohrozená pravidelnosť znášky.
Kukurica
Kukurica je ďalším energetickým zdrojom v kŕmnych zmesiach. Je bohatá na sacharidy a poskytuje rýchlu energiu. Avšak vzhľadom k nízkemu obsahu bielkovín by mala byť doplnená ďalšími bielkovinovými zdrojmi. Odporúča sa 25% zastúpenie v kŕmnej dávke.
Ovos
Ovos je vzácny vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny a bielkovín. A to je práve dôvod, prečo pre sliepky nie je vhodný. Vláknina totiž zhoršuje stráviteľnosť ostatných živín. Navyše je potrebné ovsené zrno pre sliepky namlieť kvôli ostrejším obilkám.
Správna kombinácia obilnín v kŕmnej dávke
Je dôležité, aby sliepky dostávali pestrú stravu zloženú z rôznych druhov obilnín, aby získali odlišné potrebné živiny. Tým docielime vyváženú stravu, ktorá bude mať optimálny pomer bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálov. To následne prispieva k dobrému zdravotnému stavu a produktivite sliepok.
Ďalšie zložky
Obilniny je dôležité doplňovať takisto ďalšími potrebami pre sliepky, ktorými môžu byť bielkovinové koncentráty, minerály a vitamíny. Bielkoviny sa môžu dopĺňať aj prostredníctvom sóje, hrachu, rybej múčky či vysušenej lucerny. Tieto látky sú dôležité pre znášku vajec a pre správnu funkciu imunitného systému.
Správna voľba obilnín je zásadná pre ich zdravie, produktivitu a kvalitu vajec. Najväčšiu časť kŕmnej dávky by mala zastupovať pšenica a ďalej kukurica. V obmedzenom množstve sa môže využiť takisto ovos či jačmeň. Vhodnou kombináciou týchto obilnín a doplnením ďalších dôležitých zložiek zaistíte, že sliepky budú zdravé a produktívne.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok