Aké jedovaté rastliny rastú na pastvinách?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.06.2025

Aké jedovaté rastliny rastú na pastvinách?

Na lúkach a pastvinách nájdeme množstvo jedovatých rastlín, ktoré môžu ohroziť zdravie zvierat, najmä koní, ktorí sú na ne veľmi citliví. Tieto rastliny môžu byť nebezpečné ako čerstvé, tak aj usušené v sene. Predstavíme si tie najčastejšie a najnebezpečnejšie z nich.


Tetucha kozia pysk (Aethusa cynapium)

Pripomína petržlen, no má výrazný zápach. Rastie v blízkosti ľudských obydlí, na okrajoch polí a lesov. Kvety sú biele, objavujú sa od júla do septembra. Rastlina obsahuje jedovaté látky – najmä aethusin a aethusanoly. Otrava u koňa sa prejavuje potením, zrýchleným pulzom, rozšírenými zrenicami, slinením, hnačkami a kolikou. V ťažších prípadoch môže dôjsť k ochrnutiu a zástave dýchania.

Bolehlav škvrnitý (Conium maculatum)

Dorastá až do výšky 2 metrov. Vyskytuje sa pri cestách, v záhradách alebo na kompostoch. Má drobné biele kvety a kvitne od júna do septembra. Celá rastlina je jedovatá, najviac však plody. Obsahuje toxín konín, ktorý spôsobuje poruchy dýchania, koliky, tras svalov a smrť v dôsledku zlyhania dýchania. U koní je smrteľná dávka už 3–5 kg čerstvej rastliny.

Starček priemerník (Senecio jacobea)

Dorastá do výšky 1 metra, má žlté kvety. Bežne rastie na lúkach a pastvinách. Je veľmi jedovatý a toxické látky zostávajú aktívne aj po usušení. Obsahuje alkaloidy, ktoré poškodzujú pečeň. Otrava môže byť akútna (žltačka, koliky) alebo chronická (nechutenstvo, podráždenosť, poruchy rovnováhy).

Lastovičník väčší (Chelidonium majus)

Rastlina dosahuje výšku až 90 cm, kvitne žlto od mája do septembra a je bežná popri cestách či v blízkosti ľudských sídiel. Obsahuje horkú jedovatú šťavu, ktorá je najtoxickejšia v lete. Táto šťava spôsobuje podráždenie pokožky a slizníc. U koní sa otrava prejavuje zvýšeným močením, poruchami srdcového rytmu, kŕčmi, slabosťou alebo ochrnutím.

Ďalšie jedovaté rastliny

Medzi ďalšie jedovaté rastliny, na ktoré si treba dávať pozor, patrí ľubovník bodkovaný, šedivka sivá, praslička roľná, ale aj stromy a kry ako tis, agát, pagaštan, javor či dub. Pri podozrení na otravu je nevyhnutné okamžite kontaktovať veterinára, pretože následky môžu byť veľmi vážne.

Ďalšie články

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

09.07.2025

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.

Prečítať článok
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

08.07.2025

Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.

Prečítať článok
Ako na chov perličiek?

07.07.2025

Ako na chov perličiek?

Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.

Prečítať článok