Aké je najvhodnejšie krmivo pre králiky?

Autor: Juraj Korim

19.09.2023

Aké je najvhodnejšie krmivo pre králiky?

Každoročne štvrtú nedeľu v septembri oslavujeme medzinárodný deň králikov, tento rok sviatok pripadá na 24. septembra. Nezabudnite teda na Vašich miláčikov a doprajte im k ich sviatku dobrú a vyváženú stravu.

Ako vybaviť králikáreň?

Aby ste krmivo mali králikom kam dávať a nebolo len tak pohádzané, bude potrebné králikáreň najskôr vybaviť. Rozhodne by nemalo chýbať krmítko či miska. Miska by mala byť ťažká, aby sa králikom nepodarilo ju prevrhnúť. Dôležité sú aj jasle na seno, ktoré sa plnia buď z boku, alebo zhora. Poslednou podstatnou súčasťou králikárne by mala byť napájačka na vodu, ktorá je zo všetkých možností najhygienickejšia.

Ako teda králiky kŕmiť?

Kŕmenie podávame najlepšie 3x denne, pričom večer je lepšie dávku o niečo zvýšiť, pretože králiky prijímajú malé množstvo potravy až 30x denne a z toho až 65% krmiva prijmú v noci. Samozrejmosťou by mal byť neustály prístup k čerstvej vode.


Králiky sú bylinožravce a tomu tiež musíme prispôsobiť ich stravu. Základom je seno, ktoré tvorí až 85% jedálnička. To napomáha predovšetkým správnemu tráveniu, zdravému chrupu, a navyše obsahuje množstvo vlákniny. Na jar a v lete môžete pridať čerstvo natrhanú púpavu, ďatelina či mrkvovú vňať, v ktorých je veľa vitamínov a stopových prvkov.


Mimo seno je pre králika veľmi vhodná zelená zelenina, ktorá by mala tvoriť asi 10% stravy. Zaradiť sem môžeme napríklad špenát, kel, brokolicu a niektoré druhy bylín (mäta, bazalka, petržlen, …).


Mnoho chovateľov pridáva k senu granulovanú kŕmnu zmes. Tu rozlišujeme dva druhy - kompletnú a doplnkovú. Kompletné obsahuje všetky druhy živín, ktoré králik potrebuje, a dopĺňa sa iba o vodu a seno. Doplnkovú zmes králikom podávame iba ako prilepšenie k bežnej strave. Pri výbere pozrite na kategóriu zvieraťa, ktorému produkt kupujete. Inú zmes vyžaduje králik vo výkrme, inú dojčiace samice. Myslite na to, že hlavnou zložkou jedálnička by malo byť seno, granulovaná zmes by mala tvoriť maximálne 5 % denného príjmu.

A čo doplnky?

Pre zdravý chov sa odporúča využívať aj minerálne doplnky a lizy. Tým králiky prijmú potrebné vitamíny a stopové prvky. Vyberať môžete medzi množstvom druhov napríklad na podporu imunity a reprodukciu králikov, na podporu enzymatickej činnosti či na podporu zdravej srsti.


Čo myslíte? Kŕmenie králikov zas nie je taká veda. Máme pravdu, že áno?

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích