Expedícia balíkov aj napriek koronavíru prebieha bez problému.

Telefónne hovory obmedzte, prosím, iba na dôležité, aby sme mohli rýchlo a efektívne pripravovať Vaše objednávky.

Podporujte zdravie žriebät už od samého začiatku

Autor: Juraj Korim

21.09.2022

Podporujte zdravie žriebät už od samého začiatku

Kone sú vznešené stvorenia, ktoré možno vedľa psov označovať za najlepších priateľov človeka. Zvlášť neodolateľné sú malé žriebätká, pri ktorých je, rovnako ako u mláďat iných druhov zvierat a koniec koncov aj človeka, nádherné pozorovať ich rast a vývoj. Aby ste si však s žriebätkom a následne dospelým koňom mohli užívať nespočet radostných momentov, musia byť zdravé. Preto je dobré vedieť, na čo sa zamerať v období gravidity kobyly a po narodení žriebätka, aby všetko bolo tak, ako má.

Výber žrebca a kobyly

Celé to začína pred narodením žriebätka, a dokonca ešte pred samotným počatím. Prvým krokom, ak sa chcete tešiť zo zdravého a krásneho žriebäťa, je výber vhodného žrebca. Žrebec by mal mať dobré fyzické parametre a do úvahy berte aj jeho charakter. Zároveň musí byť v dobrom zdravotnom stave ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke. Zabudnúť samozrejme nesmiete ani kontrolu zdravotného stavu kobyly, ktorá by tiež mala byť vo fyzickej a psychickej pohode. Je potrebné mať istotu, že pôrod žriebäťa pre ňu nebude vzhľadom na jej stav príliš rizikový. V prípade, že s výberom rodičov nemáte dostatok skúseností, rozhodne nie je od veci sa poradiť s niekým skúsenejším, kto vie, ako na správne párovanie žrebca s kobylou.

Pár podporte kvalitnou stravou

Keď máte vybraný ideálny pár s predpokladmi splodiť zdravé a silné žriebä, oplatí sa mu s počatím trochu pomôcť. Kobyle a žrebce podávajte kvalitnú kŕmnu zmes a doplnky stravy s obsahom minerálnych látok a vitamínov. Kobylu takto podporujte pred počatím, v období gravidity aj počas dojčenia pre zaistenie priaznivého rastu žriebäťa.

Napríklad soľný liz vďaka obsahu sodíka napomáha k zlepšeniu plodnosti koní a zvyšuje rozhodné výkonové schopnosti. Dostupné sú aj minerálne soľné lizy s obsahom ďalších dôležitých minerálnych látok, ako je horčík, vápnik, zinok alebo železo. K podpore reprodukčných schopností ďalej prispievajú pivovarské kvasnice, navyše majú pozitívny vplyv na trávenie a celkový zdravotný stav zvierat.

Kobyla by samozrejme nemala byť počas celého procesu v strese, takže sa ju snažte izolovať od všetkých vplyvov, ktoré by ju mohli rozrušiť. Tiež sa nesmie príliš namáhať, avšak prirodzený pohyb je naopak prospešný.

Keď sa žriebä narodí

Potom, čo sa žriebä dostane na svet, samozrejme musíte sledovať jeho zdravotný stav a kontrolovať jeho vývoj. Zároveň si stále pozrite kobyly, pretože zdravie kobyly a žriebätka je tesne späté, a to nielen v súvislosti s dojčením. S týmito úlohami vám určite bude pomáhať veterinár.

Rovnako ako u dospelých koní zdravotný stav žriebätka priaznivo ovplyvníte, keď mu budete podávať kvalitné krmivo. Ideálne je zaobstarať kŕmnu zmes vyvinutú špeciálne pre žriebätká, ktorá pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania žriebäťu dodá potrebnú porciu živín a všetkých potrebných látok.

Tréning pre lepší život

Nakoniec je potrebné spomenúť dôležitosť výcviku, ktorý je základom pre plnohodnotný život koní. So základným výcvikom, zahŕňajúcim nosenie ohlávky, vodenie, držanie nôh alebo nakladanie do prepravníka, je dobré neotáľať, ale zase sa nesnažte veci zbytočne uponáhľať. Keď sa žriebä naučí základné zručnosti v ten pravý čas, budete s ním v budúcnosti lepšie vychádzať a tiež dokáže lepšie zvládať pokročilý výcvik, či už bude zameraný na rekreačné vychádzky, alebo športové disciplíny.

Ďalšie články

Plymutky – plemeno pre každý chov

21.09.2022

Plymutky – plemeno pre každý chov

Medzi obľúbené úžitkové plemená sliepok jednoznačne patria plymutky. Objavte krásu ich charakteristického vzhľadu a spoznajte, prečo je toto slepačie plemeno tak obľúbené medzi chovateľmi.

Prečítať článok
Podporujte zdravie žriebät už od samého začiatku

21.09.2022

Podporujte zdravie žriebät už od samého začiatku

Kone sú vznešené stvorenia, ktoré možno vedľa psov označovať za najlepších priateľov človeka. Zvlášť neodolateľné sú malé žriebätká, pri ktorých je, rovnako ako u mláďat iných druhov zvierat a koniec koncov aj človeka, nádherné pozorovať ich rast a vývoj.

Prečítať článok
Zaujímavosti o prepeličkách a ich chove

25.08.2022

Zaujímavosti o prepeličkách a ich chove

Hoci je pre prepelice charakteristický malý vzrast, teší sa pomerne vysokej popularite. Naraziť na ne môžete ako vo voľnej prírode, tak aj v rade chovov vrátane tých domácich, hoci chov sliepok je u nás samozrejme oveľa rozšírenejší.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích