

Autor: Pavel Frček
18.10.2024
Vitamíny pre hydinu
Pri chove hydiny je dobré myslieť na to, že pokiaľ chceme dosiahnuť maximálnu úžitkovosť, musí byť naša hydina dobre živená, zdravá a spokojná. Väčšina chovateľov samozrejme dopriava svojim sliepočkám, kačkám, husiam alebo iným zástupcom hydiny vyváženú kŕmnu dávku, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a kvalitné pravidelne udržované a čistené chovné zariadenie, ale pokiaľ chceme urobiť naozaj maximum, je vhodné myslieť aj na pravidelné doplňovanie kvalitných vitamínov a minerálov pre nosnice. Prečítajte si náš článok, kde Vám povieme, ako doplniť sliepkam vápnik, či iné vitamíny, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
Čo sú to vitamíny?
Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu celého organizmu ľudí a zvierat. Zapojujú sa do najrôznejších metabolických procesov v tele a pomáhajú zaisťovať správnu funkciu orgánových systémov, zdravý vývoj a rast, a samozrejme tiež optimálny zdravotný stav, odolnosť proti chorobám a tým aj úžitkovosť. Vitamíny rozdeľujeme na rozpustné vo vode (vitamíny skupiny B a vitamín C) a rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E, a K). Pridávame ich teda buď do vody alebo ku kŕmnej dávke.
Obsah vitamínov v krmive
Obsah vitamínov v jednotlivých druhoch krmiva je rôzny a je ovplyvnený nielen zložením, ale tiež skladovaním krmív. Vitamíny pre sliepky rozpustené vo vode sú ľahšie znehodnotené, hlavne vystavením vysokým teplotám a svetlu pri nevhodnom skladovaní, vitamíny rozpustné v tukoch sú obecne stabilnejšie. Ich obsah súvisí nielen s celkovou nutričnou kvalitou krmiva v priebehu roka. V zimnom období je vždy omnoho väčšia potreba doplňovania vitamínov oproti obdobiu jari a leta.
Aké vitamíny sú pre sliepky najdôležitejšie?
Hydina potrebuje vitamíny rozpustné v tukoch, hlavne vitamíny A a D. Vitamín D spoločne s vápnikom a fosforom zodpovedá za kvalitu vaječnej škrupiny, má vplyv na produkciu vajec a rast sliepok. Pri sliepkach a inej doma chovanej hydiny pridávame aj vitamíny skupiny B, pretože narozdiel od prežúvavcov si ich nedokážu v dostatočnej miere produkovať v zažívacom trakte sami. Pri nosniciach je dôležitý hlavne biotín, riboflavín a kyselina listová. Výborným zdrojom týchto vitamínov sú pivovarské kvasnice.
Aké sú najčastejšie príznaky nedostatku vitamínov pri hydine?
⦁ poruchy rastu a vývoja mladých kusov
⦁ rachitída (ochorenie kostí)
⦁ náchylnosť k infekčným chorobám a parazitárnym ochoreniam
⦁ pomalé prírastky hmotnosti
⦁ znížená produkcia vajec
⦁ zlá liahnivosť
⦁ nedostatočná kvalita vaječnej škrupiny
⦁ znížený obsah vitamínov vo vajciach určených pre ľudskú výživu
⦁ prejavy kanibalizmu
⦁ vypadávanie peria a jeho nedostatočná kvalita
⦁ dermatitídy okolo zobáku a očí alebo na pazúroch
Kedy je dôležité vitamíny k bežnej krmnej dávke pridávať?
⦁ jednoznačne pri vyššie zmienených prejavoch nedostatku vitamínov, ale tiež v zimnom období
⦁ pri vysoko úžitkovej hydine, či už chovanej na vajcia alebo na mäso
⦁ pri hydine v období pĺznutia
⦁ v období zvýšeného stresu (napr. presuny do iných priestorov, zmeny v počte chovaných kusov v kŕdli)
⦁ v dobe prebiehajúceho ochorenia a rekovalescencie po ňom
Ako vitamíny dávkovať?
Pri výbere vitamínov pre hydinu myslíme na to, že menej je niekedy viac. Dôležité je vybrať kvalitný výrobok a podávať ho pravidelne. Pri dávkovaní je nutné riadiť sa návodom výrobcu, pretože pri niektorých vitamínoch (rozpustných v tukoch) hrozí predávkovanie, ktoré môže mať podobné symptómy ako hypovitaminóza.
Ďalšie články

23.04.2025
Čo je stereotypné správanie u zvierat?
Stereotypné správanie u zvierat, známe aj ako stereotypia, sa vyznačuje opakovanými, zdanlivo bezúčelnými alebo zritualizovanými pohybmi či prejavmi správania, ktoré zvieratá vykonávajú často v prostredí, ktoré nezodpovedá ich prirodzeným potrebám. V nasledujúcom článku si túto problematiku priblížime.

22.04.2025
Destruktívne škrabanie u mačiek
Destruktívne škrabanie je častým problémom, s ktorým sa stretáva mnoho chovateľov mačiek. Môže viesť k poškodeniu nábytku, tapiet či iných predmetov v domácnosti, čo môže značne znepríjemniť život. V tomto článku sa spoločne pozrieme na príčiny, riešenia a prevenciu tohto správania.
Prečítať článok
15.04.2025
Ako založiť akvárium?
Vlastné akvárium nie je len krásna dekorácia, ale skutočný kúsok prírody, ktorý prinesie do nášho domova pokoj a harmóniu. Pozorovanie farebných rybičiek, jemné vlnenie rastlín a tiché špliechanie vody majú preukázateľne upokojujúce účinky na myseľ. Ak ťa tiež láka vytvoriť si svoj vlastný vodný svet, pripravili sme jednoduchý návod, ako na to.
Prečítať článok