Vaše sliepky sú samostatnejšie, než si myslíte

Autor: Juraj Korim

12.07.2023

Vaše sliepky sú samostatnejšie, než si myslíte

Iste by ste si radi užili slnečné počasie a vyrazili na krátku dovolenku počas predĺženého víkendu. Stále to odkladáte, pretože neviete, kto by sa Vám o sliepky postaral? Nezúfajte! Vaše sliepočky sú samostatnejšie, než si myslíte. S kľudom môžete vyraziť. Poďme sa však pozrieť na niekoľko zásad, ktoré je vhodné dodržiavať.

Ako dlho to sliepky zvládnu bez Vás?

Pri plánovaní dovolenky počítajte s tým, že sliepky samé vydržia najdlhšie tri dni. Pokiaľ by ste radi odišli na dlhšiu dobu, tak sa už radšej dohodnite napríklad so susedom, aby počas Vašej neprítomnosti doplnil krmivo a vodu.

Na čo myslieť pred odchodom?

Hydina je veľmi samostatná, napriek tomu od Vás potrebuje tri základné veci, aby pár dní zvládla bez zbytočných komplikácií. V prvom rade je dôležité, aby mali sliepky vo vašej neprítomnosti dostatok tekutín. Namiesto misky na vodu, ktorú možno bežne používate, radšej zvoľte napájačky pre hydinu. Ich hlavnou výhodou je, že sa jedná o uzavretú nádobu, z ktorej voda postupne odteká, preto zostane po celý čas čistá. Vybrať si môžete z niekoľkých variantov od 0,75 l do 30 l. Jej veľkosť vyberajte podľa toho, na akú dlhú dobu odchádzate a podľa počtu sliepok. Pri letných dňoch sliepočka v priebehu jedného dňa spotrebuje cca 250 ml vody, čo nie je úplne málo.


Dostatočná zásoba krmiva pre hydinu je rovnako dôležitá, ako zásoba vody. Postrážte si, či máte nachystané adekvátne množstvo potravy (1 sliepka denne skonzumuje cca 120 g). Veľkosť zásoby teda prispôsobte tomu, koľko sliepok máte a na akú dlhú dobu budete preč. Nie je dobré podceňovať taktiež zabezpečenie. Pred odchodom nezabudnite skontrolovať kurník spolu s výbehom Vašich sliepok. Uistite sa, že nenájdete žiadnu dieru v pletive alebo skulinu, kadiaľ by mohla prísť nechcená návšteva.

Hor sa na dovolenku!

Uff. Nie je to také zložité, ako ste si mysleli. Máme pravdu, že áno? Pokiaľ všetky tieto body dodržíte a zaistíte v dobe Vašej neprítomnosti dostatok vody, krmiva a budú v bezpečí pred nepozvanými hosťami, tak ich po vašom návrate nájdete rovnako spokojné ako pred Vaším odchodom.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích