Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

Autor: Juraj Korim

20.02.2024

Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

Užitočná pomôcka nielen pre chovateľov kury domácej. Čo o šrotovníku na obilie vieme ďalej? Sila mechanizmu vám dokáže nadrviť aj kukuricu, po ktorej sa v kurníku/kuríne ihneď zapráši. Vydajte sa s nami na potulky šrotovníkmi na kukuricu a obilie a objavte všetky ich prednosti v novom článku.

Na čo slúži šrotovník na obilie

Pestujete si vlastné plodiny? Máte vyhrané! Nákup elektrického mlynčeka na obilie Vám umožní vlastné spracovanie obilia či kukurice a ušetríte tak za kŕmnú zmes. Nemusíte si robiť ani starosti s pôvodom zberu. Krmivo zmiešate podľa vlastných potrieb, pričom môžete nájsť optimálnu kombináciu pochutín, ktoré vyhovujú vašim zvieratám. Domácky vyrobená potrava neobsahuje konzervanty ani nadbytočný cukor a dá sa všeobecne považovať za bohatšie na živiny.

A prečo by sa vôbec malo uvažovať nad mletím potravy? Rozdrvené obilniny a strukoviny sa hospodárskym zvieratám oveľa lepšie spracovávajú v tráviacom systéme. Pri hydine je mletie obilia a krmiva priamo nevyhnutné, pretože v opačnom prípade im hrozí aj poškodenie tráviaceho traktu.

U obilia prínosy šrotovníka nekončia

Stroj na šrotovanie obilia využijete nielen na drvenie pšenice či raže, ale aj spomínanej kukurice, ryže, prosa alebo fazule a hrachu. Pozor, všestrannú mašinku je možné použiť aj na spracovanie bylín pri výrobe domácich čajov a na šrotovanie sladu. Ak vezmete do úvahy všetku funkčnosť zariadenia, zriedka kedy sa stane, že by preležalo mesiace v kúte.

Za nesporné výhody šrotovníka na obilie ďalej považujeme nenáročnú údržbu, pri ktorej nie je nutné využívať chemické prostriedky. Priestranný barel môže v prípade núdze poslúžiť aj na uskladnenie potravy.


Domáca múka

Eso v rukáve. Kladivkový šrotovník na múku umožní výrobu vlastnej múky, a to hladkej, polohrubej aj hrubej. Domáca bio múka nájde uplatnenie v kuchyni aj rodinnej pekárni. Overený pôvod múky a perfektné zloženie upokojí kadejakého milovníka zdravej výživy.


Ako vybrať šrotovník na obilie

Výkon je veľmi podstatným hľadiskom, ktoré by ste mali zohľadniť pri samotnom nákupe šrotovníka na obilie. Výkonnejšie zariadenie dokáže rýchlejšie spracovať suroviny, pričom efektivitu mlynčeka ovplyvňuje sila motora, ale aj hrubosť mlecieho sita. Šrotovníky štandardne disponujú štyrmi typmi sít s rôznymi stupňami hrubosti. Proces mletia je podobný strúhaniu syra – na hrubej časti strúhadla ohobľujete syr rýchlejšie ako na tej jemnejšej.

Ak opomenieme výkon motora, môže byť ďalším kritériom pre zvolenie mlynčeka na obilie veľkosť zásobníka na surovinu. Zakúpiť môžete modely s 16, 20, 25, 50 alebo 60-litrovým úložiskom.

Stále váhate?

Investícia do kvalitného šrotovníka na obilie so sebou prinesie "dlhoročné ovocie". Dôkladnou údržbou môžete napomôcť k perfektnej kondícii stroja aj po niekoľkých rokoch prevádzky. Aké sú teda hlavné výhody šrotovníka na obilie? Suma sumárum, úspora nákladov za priemyselné krmivo, kvalitná potrava pre vaše hospodárske zvieratá a alternatíva pre úschovu drviny. Za nás jasná voľba!

Ďalšie články

Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok
Ako si vyrobiť domáce jerky?

13.05.2025

Ako si vyrobiť domáce jerky?

V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?

Prečítať článok
Čím kŕmiť psa: BARF, granule alebo konzervy?

13.05.2025

Čím kŕmiť psa: BARF, granule alebo konzervy?

V súčasnosti máme veľa možností, ako a čím kŕmiť svojho psa. Všetko má však svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa na to spolu pozrieť.

Prečítať článok