Správny výber a umiestnenie znáškového hniezda pre sliepky
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.12.2022

Správny výber a umiestnenie znáškového hniezda pre sliepky

Znáškové hniezda sú dôležitým prvkom, ktorý nesmie chýbať v žiadnom kurníku. Ide samozrejme o miesta, kde by sliepky mali znášať vajcia. Význam znáškových hniezd spočíva v ochrane znesených vajec – vajcia sa vďaka spádovanému dnu okamžite skotúľajú do zásobníka, ktorý je súčasťou hniezd, a v zásobníku už nehrozí riziko, že ho sliepka poškodí. Navyše sa tam nemôže zašpiniť a tiež nebudete musieť vajcia hľadať schované po celom kurníku. Avšak aby sliepky znáškové hniezda využívali, musí sa im páčiť. Keď sa im páčiť nebudú, začnú zanášať, teda znášať vajcia tam, kde samy uznajú za vhodné. Postarajte sa o to, aby sa nič také nestalo. Kľúčom sú tie správne znáškové hniezda na tom správnom mieste.

Veľkosť znáškových hniezd musí zodpovedať plemenu sliepok

Hniezda musia svojimi rozmermi zodpovedať veľkosti plemena sliepok, ktoré chováte. Mala by byť veľká tak akurát, aby sa do nich sliepky pohodlne dostali a necítili sa stiesnene, ale nemala by byť príliš veľká. Menšie sliepky by sa totiž mohli pokúšať vliezť do hniezda dve naraz, čím prídu o potrebný pokoj na znášku. Niektoré sliepky potom bude veľké hniezdo viac nútiť k vyhadzovaniu podstielky. Za základnú veľkosť priestoru pre sliepky v znáškových hniezdach (rozmery bez zásobníka na vajcia) sa považujú rozmery 35 × 40 × 40 cm (š × h × v). Veľké plemená sliepok ocenia, keď bude každý parameter asi o 10 cm väčší. Hniezda však obvykle majú nepravidelný tvar, bežne napríklad majú skosenú striešku, takže tieto hodnoty sú iba orientačné.

Voľte materiál, ktorý je možné ľahko vyčistiť

Praktické sú hniezda z plastu alebo pozinkovaného plechu, prípadne z kombinácie týchto materiálov. Plastové či plechové hniezda sa totiž ľahko udržujú a čisté hniezda znižujú možnosť vzniku chorôb v kurníku. Preto ich tiež najčastejšie nájdete v ponukách obchodov. Z dôvodu náročnejšej údržby nie sú najlepšou voľbou drevené hniezda, ani tie kúpené, ani tie vyrobené podomácky, hoci sa s nimi v niektorých domácich chovoch môžete stretnúť. Drevo absorbuje slepičince a po čase ani dôkladným čistením nedosiahnete ideálny hygienický stav. Hniezdo sa potom stáva útočiskom pre čmelíkov a ďalšie parazity. Vôbec najnáročnejšie na čistenie sú hniezda z prútia. Prútené hniezda navyše majú veľmi obmedzenú schopnosť ochrany vajec, keď nedisponujú zásobníkom, kam sa vajcia schovajú. Preto sa hodí skôr ako dekoračný doplnok do domácnosti.

Typ znáškových hniezd

O jedno znáškové hniezdo sa dokáže deliť päť sliepok. Ak ich chováte viac ako päť, potrebujete viac znáškových hniezd. Buď môžete dať svojim sliepkam k dispozícii niekoľko samostatných hniezd, alebo im zaobstarať spojené hniezda, vďaka ktorým ušetríte v kurníku miesto. Existujú napríklad dvojité hniezda – každé so vstupom z jednej strany – alebo zostavy troch, štyroch, či dokonca ôsmich hniezd. Zostava ôsmich znáškových hniezd, pozostávajúca z dvoch radov po štyroch hniezdach nad sebou, vystačí až pre štyridsať sliepok a pritom v kurníku ušetrí veľa drahocennej plochy. Naraziť môžete aj na vonkajšie znáškové hniezda, ktorých vchodová strana sa montuje na vonkajšiu stenu kurníka – tým ušetríte miesto vo vnútri kurníka a vajcia potom odoberáte práve mimo kurníka, nemusíte chodiť dovnútra.

Znáškové hniezda patria na pokojné miesto

Pre znáškové hniezda v kurníku nájdite nejaké pokojnejšie miesto bez prievanu a priameho slnečného svitu, nech sliepka pri práci nič neruší. Ideálny je tmavý, ale dobre prístupný kút, v ktorom budete môcť vajcia ľahko zbierať. Rozhodne ich nedávajte blízko vstupu do kurníka. Hniezda nemusí byť nutne umiestnená na zemi, ale môžete ich tiež zavesiť na stenu, ak zaobstaráte príslušný typ hniezd. Takto je možné mať aj dva rady hniezd nad sebou.

Správna podstielka pre pohodlie a čistotu

V znáškových hniezdach by nemala chýbať podstielka pre pohodlie sliepok, rovnako ako na zemi v kurníku. Potom do hniezd budú sliepky chodiť znášať radšej. Dobrou voľbou je určite rezaná slama. Slama má skvelé absorpčné vlastnosti a prispeje k udržaniu čistoty v hniezde. Vďaka schopnosti pohlcovať slepičince navyše slamová podstielka zamedzuje tvorbe zápachu. Pokiaľ sa vám v dielni váľajú vrecia s hoblinami, tak aj hrubé hobliny môžete využiť ako podstielku. Vhodné však nie sú piliny, ktoré príliš prášia a pri požití sliepkam dokážu spôsobiť zdravotné problémy. Hniezda sa dá vystlať aj senom, avšak vyhnite sa senu z dlhej trávy – sliepky si ho budú dávať na desiatu a dlhé steblá im upchajú hrtan, z ktorého potom treba nestráviteľný obsah čo najrýchlejšie vybrať.

Ďalšie články

Kohút a jeho rola v kŕdli

22.12.2022

Kohút a jeho rola v kŕdli

Ak chcete chovať sliepky na mäso a vajcia, je potrebné sliepkam zaobstarať kohúta. Aká je jeho rola v kŕdli a ako si poradiť s jeho výberom?

Prečítať článok
Správny výber a umiestnenie znáškového hniezda pre sliepky

21.12.2022

Správny výber a umiestnenie znáškového hniezda pre sliepky

Znáškové hniezda sú dôležitým prvkom, ktorý nesmie chýbať v žiadnom kurníku. Ide samozrejme o miesta, kde by sliepky mali znášať vajcia.

Prečítať článok
Prikrmovanie koní:  Typy krmeľcov

22.11.2022

Prikrmovanie koní: Typy krmeľcov

Zvlášť v zime treba kone prikrmovať, aby dobre prospievali.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích