Prikrmovanie koní:  Typy krmeľcov

Autor: Juraj Korim

22.11.2022

Prikrmovanie koní: Typy krmeľcov

Zvlášť v zime treba kone prikrmovať, aby dobre prospievali. Seno alebo senáž môžete koňom dať do výbehu len tak na zem a bez zakrytia, ale samozrejme potom hrozí, že kôň seno rozhádže a kvôli vystaveniu dažďu, prípadne snehu vám krmivo zhnije a bude na vyhodenie. Z toho dôvodu je vhodné do výbehu umiestniť krmelec, niekedy zvaný príkrmisko, ktorý pomôže udržať voľne uložené krmivo alebo balík pohromade. A pokiaľ bude mať striešku, ochráni krmivo pred poveternostnými vplyvmi.

Typy krmeľcov

Existujú tri základné typy krmeľcov. Prvou možnosťou, čo zaobstarať koňom do výbehu, je plastový krmelec v tvare zvonu, do ktorého sa schová jeden zviazaný balík krmiva. Plastový krmelec ponúka relatívne jednoduchú manipuláciu - na balík ho zvládne ručne nasadiť dokonca jeden človek bez pomoci, ale využiť môžete aj nakladač. Na tieto zvony si však dávajte pozor, pokiaľ máte v chove koňa s tendenciou škrabkať si hrivu, inak skončí s oholenou hlavou. Nestáva sa to často, ale niektorých jedincov škrabanie hlavy o hranu otvoru, ktorým sa k senu dostávajú, láka.

Info: Kone, ktoré budú mať prístup ku krmeľcom, nech už bude akéhokoľvek typu, by nemali mať na hlave nasadené ohlávky.

Druhým obľúbeným typom sú štvorhranné kovové krmelce, ktoré sa vyrábajú z pozinkovanej ocele, a sú veľmi odolné. Vzhľadom na ich hmotnosť v rade stoviek kilogramov sú však náročnejšie na manipuláciu. Krmivo je možné do nich uložiť voľne aj zviazané v balíku.

Tretí druh predstavujú jednoduché kruhové či oválne krmelce bez strechy určené ako pre okrúhle balíky sena, tak aj pre voľne zakladané krmivo. Väčšinou sa vyrába z pozinkovanej ocele, výnimočne z plastu. Pri umiestnení pod holým nebom sú vhodné pre väčšie stáda koní, ktoré si s celou várkou krmiva dokážu rýchlo poradiť. Skôr, než začne strácať na kvalite. Životnosť krmiva predĺžite, keď kruhový krmelec schováte pod prístrešok, prípadne k nemu pripevníte prídavnú plachtovú strechu, aby naň nepršalo.

Tip: Pre ešte väčšiu úsporu a lepšie využitie krmiva môžete v krmelcoch využívať sporiace siete. Sporiace siete sa naťahujú cez krmivo a kone vďaka nim žerú pomalším tempom, čo podporuje jeho správne trávenie. Siete ďalej zamedzujú koňom strkať hlavu hlboko do balíka, čím slúžia ako prevencia dýchavičnosti, a tiež pomáhajú udržiavať čistotu v okolí krmelca.

Čo koňom podstrojovať

Koníkom môžete dopriať buď seno, alebo senáž. Senáž je, rovnaká ako siláž, krmivo vznikajúce fermentovaním čerstvého krmiva. Termín senáž sa používa na siláž, ktorá má vysoký obsah sušiny (sušina by mala tvoriť viac ako polovicu obsahu). Vďaka konzervačnému procesu, založenom jednak na prostredí bez prístupu, či skôr s obmedzeným prístupom kyslíka a jednak na bakteriálnej produkcii kyseliny mliečnej, sa znižuje pH krmiva – krmivo sa stáva kyslejším. Senáž je teda druh konzervácie krmiva, ktorého výsledkom je spomaľovanie množenia nežiaducich typov baktérií a plesní, ktoré by mohli ohroziť zdravie koní.

Nezabúdajte na doplnkové krmivá

Seno či senáž sú dôležitý základ, ale ten samotný nestačí. Kone potrebujú tiež veľa soli, a preto musia mať možnosť ju dopĺňať podľa potreby zo soľného lizu. Veľké množstvo soli vyžadujú najmä v lete, keď sa veľmi potia. Aj pri ľahkej vytrvalostnej záťaži kôň stráca pot po litroch a tým aj v pote obsiahnuté minerálne látky, predovšetkým sodík. Na doplnenie sodíka potom musí kôň prijať desiatky gramov soli denne.

V mnohých prípadoch prídu vhod aj ďalšie kŕmne doplnky. Záleží na konkrétnom koni, jeho zdravotnom stave, kvalite objemného krmiva a záťaži, ktorú kôň podstupuje. Doplnkové krmivá, ako sú napríklad pivovarské kvasnice, majú za úlohu zlepšiť príjem potravy a jej trávenie, podporiť reprodukčné schopnosti a celkovo dobrý zdravotný stav. Dôležité vitamíny a minerálne látky ďalej obsahujú aj maškrty pre kone, na ktorých si navyše vaši miláčikovia obzvlášť pochutnajú.

Okrem krmiva kone potrebujú tiež nepretržitý prístup k čistej vode. Napájačku alebo napájací žľab je ideálne umiestniť do blízkosti krmelca s objemným krmivom.

Ďalšie články

Kohút a jeho rola v kŕdli

22.12.2022

Kohút a jeho rola v kŕdli

Ak chcete chovať sliepky na mäso a vajcia, je potrebné sliepkam zaobstarať kohúta. Aká je jeho rola v kŕdli a ako si poradiť s jeho výberom?

Prečítať článok
Správny výber a umiestnenie znáškového hniezda pre sliepky

21.12.2022

Správny výber a umiestnenie znáškového hniezda pre sliepky

Znáškové hniezda sú dôležitým prvkom, ktorý nesmie chýbať v žiadnom kurníku. Ide samozrejme o miesta, kde by sliepky mali znášať vajcia.

Prečítať článok
Prikrmovanie koní:  Typy krmeľcov

22.11.2022

Prikrmovanie koní: Typy krmeľcov

Zvlášť v zime treba kone prikrmovať, aby dobre prospievali.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích