AKTUÁLNA DODACIA LEHOTA VEĽKÝCH PRODUKTOV - LIHNE, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBEHY, KLIETKY atď.: 1-2 dni

DODACIA LEHOTA KRMIVA: 2 DNI

DODACIA LEHOTA MALÝCH PRODUKTOV - DOPLNKY, MINERÁLY atď.: 5-6 dní

Prečo sliepky znášajú malé vajcia?

Autor: Juraj Korim

31.01.2024

Prečo sliepky znášajú malé vajcia?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo si zaobstarať sliepku, sú práve čerstvé domáce vajíčka. Niektoré nosnice však mávajú komplikácie pri ich znášaní. Jednou z najčastejších je znášanie príliš malých vajíčok. Existuje niekoľko príčin tejto negatívnej skutočnosti a nie všetky sme schopní ovplyvniť.

Kľúčovým aspektom je výživa pre sliepky

Znášanie vajec u sliepok je úzko spojené s jej stravovaním a nevhodné kŕmenie pre sliepky tak môže spôsobiť nielen menšie slepačie vajcia, ale aj negatívne ovplyvniť kvalitu znášky.


Potrava sliepok by mala obsahovať predovšetkým bielkoviny, ako jednu zo základných zložiek. V prípade, že ich sliepka nemá zaistený dostatok, môže sa stať, že sa nielen zmení veľkosť vajec, ale aj hrúbka škrupiny. V tej chvíli odporúčame do stravy pridať rybiu múčku, múčne červy či slnečnicové semienka.


V momente, keď je sprievodným javom atypického vajca mäkká škrupina, chýba vašej malej kamarátke s veľkou pravdepodobnosťou vápnik.


Sliepky však nepotrebujú iba bielkoviny a vápnik, ale aj minerály, živiny a vitamíny, ktoré majú tiež veľký vplyv na veľkosť, kvalitu aj samotnú produkciu slepačích vajec.


Pohodlie sliepky je základom

Rovnako ako ľuďom, ani nosniciam sa nepracuje dobre v strese. Sliepky vyžadujú vlastný priestor ako v kurníku, tak aj mimo neho. Dbajte preto na to, aby ste v slepačom obydlí nechovali viac nosníc, než sa odporúča. Napätie v kurníku môže zapríčiniť aj predátor ktorý sa motá okolo vašich sliepočiek. Nosnice môžu pod vplyvom stresu produkovať malé vajíčka alebo úplne prestať znášať.


Okrem nepozvaných hostí môže stres u sliepok vyvolať aj šikanovanie. Kľud pri znáške je prvoradý. Rozpory bývajú medzi dámami bežné, občas je však nutné zasiahnuť a oddeliť neprispôsobivé sliepočky od ostatných. Najväčším výtržníkmi v kurníku sú ale kohúty. Fakt, že by sa mali oddeliť kohúty od nosníc, pre Vás však určite nie je žiadnou novinkou.


Samozrejme nesmieme zabudnúť na svetlo a teplo. Svetlo sliepkam stimuluje reprodukčný systém, bez ktorého by ste sa vajíčok nedočkali. Porozmýšľajte nad osvetlením kurníka, najmä počas tmavých zimných dní. Podobne ako svetlo, má na sliepky vplyv aj zima. Optimálna teplota v kurníku je od 11 do 25 °C. V prípade, že je teplota príliš nízka, dokáže to ovplyvniť výsledný počet aj kvalitu vajíčok. Tento problém má však veľmi jednoduché riešenie, a to v podobe keramických či infra žiaroviek.


Príliš malá sliepka

Ak ste si zaobstarali novú sliepočku, ktorá ešte len začína znášať, je úplne bežné, že vajíčka nie sú také veľké ako od jej starších sestier. Väčšina sliepok začína znášať už vo veku 6 mesiacov a nemôžeme sa tak čudovať, prečo sú vajcia také malé. Nemusíte sa ale báť, štandardné vajíčka vám bude znášať už po mesiaci.


Problém, ktorý nevyriešite

Všetky spomínané problémy sa dajú vyriešiť, je tu ale jeden faktor, ktorý neovplyvníte - genetika. Pri nákupe sliepky si treba dávať pozor, aký druh kury si pustíte do kurníka. Je to práve genetika, ktorá určuje veľkosť vajec, aké môže nosnica zniesť. Niektoré plemená znášajú väčšie vajcia, iné zase malinké.


Medzi druhy sliepok, ktoré vám prinesú bohatú nádielku vajec, patrí Leghorn, Golden Comets alebo Lohmann Browns. Naopak, maličké vajíčka dostanete od Bantamiek, ktoré kvôli svojmu nižšiemu vzrastu majú aj menší reprodukčný systém, čo sa podpisuje na výsledných malých vajciach.

Ďalšie články

Ako pripraviť záhradu na jar?

23.02.2024

Ako pripraviť záhradu na jar?

Zima sa pomaly chýli ku koncu, stromy sa opäť sfarbujú do zelena, rozkvitajú prvé kvety. Jar v záhrade robí divy. A my sa môžeme tešiť, až sa opäť pustíme do práce v záhradke a pripravíme ju na novú sezónu. S prácou neotáľajte, je dobré začať už v priebehu februára a marca. V tomto článku si odpovieme na otázky, ako sa záhrada na jar pripravuje, kedy hnojiť záhradu a aké rastliny sadiť už na začiatku jari.


Ešte pred samotnými prácami sa zoznámte s plánmi, ktoré chcete na záhrade v novej sezóne rozvíjať. Zvážte, čo a kde chcete tento rok pestovať a aké prostriedky na to budete potrebovať (napr. hnojivá).


Prečítať článok
Čistenie a dezinfekcia kurína

22.02.2024

Čistenie a dezinfekcia kurína

Rovnako ako čistíme náš domov, musíme sa postarať aj o ten sliepok. Zabránime tak rozvoju parazitov, ktorí by mohli kurín napadnúť a taktiež pre sliepočky vytvoríme ideálne prostredie. Upratovanie ani dezinfekciu nepodceňujte, výsledky sa určite odrazia na znáške vajec, a hlavne na zdraví sliepok.


Prečítať článok
 Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

20.02.2024

Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

Užitočná pomôcka nielen pre chovateľov kury domácej. Čo o šrotovníku na obilie vieme ďalej? Sila mechanizmu vám dokáže nadrviť aj kukuricu, po ktorej sa v kurníku/kuríne ihneď zapráši. Vydajte sa s nami na potulky šrotovníkmi na kukuricu a obilie a objavte všetky ich prednosti v novom článku.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích