Autor: Pavel Frček
13.12.2024
Prečo mačka značkuje?
Chovatelia mačiek sa často stretávajú s problémom tzv. “značkovanie”. Poďme sa spoločne pozrieť na to, o čo ide a ako môžeme tento problém riešiť.
Mačka najčastejšie značkuje svojím močom, ale z rovnakého dôvodu aj škriabe. Oba typy správania v prírode slúžia najmä na označenie teritória, odradenia “votrelcov”, ktorí by do tohto teritória chceli vstúpiť a samozrejme súvisí s rozmnožovacím pudom, kedy mačka počas ruje značkuje územie a týmto spôsobom dáva najavo svoju pripravenosť na párenie.
Majiteľom mačiek, najmä tým žijúcim v bytoch, toto správanie oprávnene vadí. Niektorí ho dokonca považujú za “schválnosť” a podozrievajú mačku, že to robí naschvál alebo s nejakým zlým úmyslom. Tak to ale nie je - ak kocúr značkuje v byte, vždy nám svojím správaním niečo naznačuje a je na nás, aby sme vypátrali príčinu a pracovali s ňou.
Skontrolujte zdravotný stav
Pri značkovaní močom je zo všetkého najdôležitejšie zistiť, či príčina nespočíva v nejakom zdravotnom probléme. Mačky veľmi často trpia problémami s močovými cestami, hlavne ak sú kŕmené menej kvalitnými granulami, majú nedostatok pohybu, menej pijú alebo sú vystavené stresu. Prvým krokom teda musí byť vyšetrenie moču i celkového zdravotného stavu mačky u veterinára. Ak je v tejto oblasti všetko v poriadku, môžeme pátrať ďalej.
Príčinou môžu byť hormóny
Najčastejšou fyziologickou príčinou značkovania mačiek močom je obdobie mačacej ruje. Problém je v tom, že toto obdobie býva pomerne dlhé, objavuje sa na jar, na jeseň, ale niekedy aj úplne nečakane – mačka je skrátka zviera, ktoré sa môže rozmnožovať takmer kedykoľvek. Obzvlášť pri kocúroch je tento pud veľmi silný a po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, čo môže byť už v 6. mesiaci veku, je ich značkovanie skôr pravidlom než výnimkou. Najjednoduchším riešením je teda kastrácia mačiek aj kocúrov ak ich nechceme ďalej množiť. Týmto zdanlivo “neprirodzeným” spôsobom doprajeme svojej mačke dlhší a pokojnejší život a zabránime nežiadúcemu rodeniu mačiatok, ktoré nie vždy nájdu nový domov.
Skontrolujte toaletu
Ak máme doma chovnú stanicu mačiek a kastrácia teda nepripadá do úvahy, musíme premýšľať o ďalších možných príčinách nežiaduceho správania. Mačky sú veľmi čistotné zvieratá a značkovaním nám môžu “naznačovať”, že s ich mačacou toaletou nie je všetko v poriadku. Väčšina mačiek je citlivá na použitú podstielku a jej zmenu môže veľmi zle znášať. Ak chováme viac mačiek v jednej domácnosti, musíme pre ne mať dostatočný počet mačacích toaliet. Väčšinou sa uvádza počet toaliet aspoň o jeden vyšší než počet mačiek, ale nie je to pravidlo. Veľmi záleží na tom ako spolu naše mačky vychádzajú a aká medzi nimi panuje pohoda a hierarchia.
Zabráňte stresu
Tým sa dostávame k ďalšej možnej príčine, a tou je stres – ten môže byť vyvolaný akoukoľvek zmenou, či už zmenou prostredia (sťahovanie), ľudským alebo zvieracím prírastkom do domácnosti, zmenou kŕmnej dávky a množstvom ďalších vplyvov, ktoré my ľudia nemusíme v danej chvíli považovať za dôležité. Ak chceme našej mačke (mačkám) pomôcť stres zvládnuť rýchlejšie, môžeme vyskúšať umelé feromóny (možno dostať vo forme spreja u veterinára) alebo niektorou z bylín, ktoré sú pre mnoho mačiek neodolateľné – môže to byť šanta mačacia (catnip), valeriána lekárska, majorán, medovka nebo levanduľa.
Čo so škriabaním?
Čo sa týka škriabania, opäť je to prirodzené mačacie správanie, ktoré môžeme pozorovať v prírode pri veľkých aj malých mačkách. Neslúži na brúsenie pazúrikov, mačacie pazúry brúsiť naozaj netreba, pretože sú bezpečne schované vo svojich puzdrách, pripravené na okamžité použitie a mačky si ich občas maximálne obhrýzajú zubami. Škriabanie je typickým teritoriálnym správaním a hlavným (a často jediným) spôsobom ako tomu môžeme zabrániť je to, že vypozorujeme, na akých miestach sa mačka najčastejšie pokúša škriabať a potom na tieto miesta umiestnime škrabadlá, ktorá môže voľne používať. Opäť ich musíme mať doma viac a rozmiestniť ich na rôzne miesta, jedno našej domácej šelme stačiť nebude.
Ďalšie články
17.12.2024
Separačná úzkosť u psov
Separačná úzkosť je jedna z najčastejších porúch správania psov. Ide o problém, ktorý negatívne ovplyvňuje život psa a jeho majiteľa. O čo presne sa jedná a ako sa dá tomuto problému so správaním psa predchádzať?
Prečítať článok13.12.2024
Prečo mačka značkuje?
Chovatelia mačiek sa často stretávajú s problémom tzv. “značkovanie”. Poďme sa spoločne pozrieť na to, o čo ide a ako môžeme tento problém riešiť.
Prečítať článok10.12.2024
Ako zistiť, či je králik chorý?
Králiky patria nepochybne k obľúbeným domácim zvieratám. Najmä zakrslé plemená sa stali maznáčikmi, ktorí nielenže robia radosť našim deťom, ale zároveň sú veľmi nenároční na chov a starostlivosť. Ako však zistiť, či s nimi nie je niečo v poriadku?
Prečítať článok