Prasiatka a železo – prečo sa im musí pridávať?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.02.2025

Prasiatka a železo – prečo sa im musí pridávať?

Prasiatka po narodení veľmi rýchlo rastú. Aby tento proces prebehol bez komplikácií, je potrebné im zaistiť dostatok živín, vrátane železa. Jeho nedostatok pre ne môže mať závažné dôsledky, a preto je jeho suplementácia v prvých dňoch života kľúčová. V tomto článku si spoločne vysvetlíme, prečo to tak je a aké metódy aplikácie železa sa používajú.

Prasiatka po narodení

Prasiatka sa rodia s veľmi nízkymi zásobami železa (cca 50 mg), ktoré stačia len na prvých pár dní života. Tento stav je daný obmedzeným prenosom železa z matky na plod počas gravidity. Materské mlieko prasníc navyše obsahuje iba minimálne množstvo tohto prvku (cca 1-2 mg denne), ktoré nedokáže pokryť rastúcu potrebu prasiatok (cca 7-10 mg denne). Prasiatka tak môžu veľmi rýchlo trpieť nedostatkom železa, čo vedie k anémii.

Anémia u prasiatok

V prípade vyčerpania zásob železa sa začnú objavovať príznaky jeho deficitu. U prasiatok sa prejavuje bledosťou slizníc, ktorá je najlepšie spozorovateľná na spojivkách. Objavuje sa tiež bledosť ušníc a v neskorších štádiách bledosť celého tela. Dochádza k zníženiu príjmu krmiva, čo má za následok nižšie prírastky hmotnosti. Ďalej dochádza k celkovému oslabeniu organizmu a imunitného systému. Prasiatka sú viac náchylné na infekčné (predovšetkým hnačkové) ochorenia. Pri ťažkej anémii môže dôjsť až k úhynu prasiatok.

Podanie železa

Na prevenciu anémie u prasiatok je nutné aplikovať prípravky s obsahom železa. Prvou a zároveň najčastejšie používanou možnosťou je aplikácia železa intramuskulárne (do svalu) 2.-5. deň po narodení. Druhou možnosťou je perorálna aplikácia vo forme pasty alebo emulzie. Táto metóda je často používaná na menších farmách.

Záver

Správne podanie železa prasiatkam po narodení je nevyhnutnou súčasťou každého chovu prasiat. Predchádza mnohým zdravotným komplikáciám a zaisťuje zdravý rast a vitalitu prasiatok. Je to jednoduchý, ale veľmi dôležitý krok.

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok