Expedícia balíkov aj napriek koronavíru prebieha bez problému.

Telefónne hovory obmedzte, prosím, iba na dôležité, aby sme mohli rýchlo a efektívne pripravovať Vaše objednávky.

Plymutky – plemeno pre každý chov

Autor: Juraj Korim

21.09.2022

Plymutky – plemeno pre každý chov

Medzi obľúbené úžitkové plemená sliepok jednoznačne patria plymutky. Do Európy sa dostali z USA, kde boli vyšľachtené v 19. storočí, a pevné postavenie si postupne vydobyli ako vo veľkochovoch, tak aj napríklad v tuzemských domácich chovoch. Objavte krásu ich charakteristického vzhľadu a spoznajte, prečo je toto slepačie plemeno tak obľúbené medzi chovateľmi. Možno vás očarí natoľko, že si ich zaobstaráte domov tiež.


Vzhľad plymútok

Naraziť môžete na plymutky s perím sfarbeným do mnohých odtieňov. Najčastejšie obliekajú čiernobiely melírovaný oblek, ale môžu byť aj celé čierne či biele alebo mať typický hnedooranžový odtieň peria. Stavba ich tela je vcelku mohutná, dominantná je najmä ich široká hruď. Naopak hlava je trochu menšia a nachádza sa na nej ozdoba v podobe vzpriameného hrebeňa. Dospelé sliepky dosahujú hmotnosť 2,5–3 kilogramy, kohúti môžu vážiť až 4 kilogramy.

Pokojná povaha a odolnosť

Chovatelia majú plymutky v obľube pre ich odolnosť a pokojnú a priateľskú povahu. Navyše skoro nelietajú, a tak stačí mať výbeh ohraničený nižším oplotením. Radosť im urobí dostatočne veľký výbeh, kde sa budú môcť trochu prebehnúť, ale statočne sa popasujú aj s obmedzeným priestorom. Sú zháňavé a dokážu si vo výbehu nahradiť nejakú potravu, ale pre vysokú produkciu vajec to rozhodne nestačí a musí sa každý deň dokrmovať.

Veľa vajec aj mäsa

Plymutky sa môžu pochváliť pomerne vysokou znáškou. Rýchlo rastú a dospievajú a od sliepok sa dočkáte prvých vajec už po asi šiestich mesiacoch života. Za rok môžete počítať so zhruba 200 vajcami od každej sliepky. Existujú síce plemená s vyššou ročnou znáškou, ale napriek tomu ide o slušný počet vajec. Keďže sa jedná o otužilé plemeno, tak prísun vajec navyše neustane ani v zime.

Cenené sú aj pre ich krehké a veľmi chutné mäso. Chuť mäsa závisí od podávaného krmiva – aby teda mäso bolo naozaj krehké a malo plnú chuť, je potrebné plymutkám podávať kvalitné krmivo s dostatkom živín, vitamínov a minerálov. Vzhľadom na ich tendenciu k priberaniu im však pri kŕmení radšej nedopriavajte až príliš. Plymutky potešia vysokou zmäsilosťou, keď sa radia medzi stredne ťažké plemená, takže mäsa budete mať dostatok aj pri striedmejšej veľkosti kŕmnych dávok, ktoré im budú bohato stačiť.

Ďalšie články

Plymutky – plemeno pre každý chov

21.09.2022

Plymutky – plemeno pre každý chov

Medzi obľúbené úžitkové plemená sliepok jednoznačne patria plymutky. Objavte krásu ich charakteristického vzhľadu a spoznajte, prečo je toto slepačie plemeno tak obľúbené medzi chovateľmi.

Prečítať článok
Podporujte zdravie žriebät už od samého začiatku

21.09.2022

Podporujte zdravie žriebät už od samého začiatku

Kone sú vznešené stvorenia, ktoré možno vedľa psov označovať za najlepších priateľov človeka. Zvlášť neodolateľné sú malé žriebätká, pri ktorých je, rovnako ako u mláďat iných druhov zvierat a koniec koncov aj človeka, nádherné pozorovať ich rast a vývoj.

Prečítať článok
Zaujímavosti o prepeličkách a ich chove

25.08.2022

Zaujímavosti o prepeličkách a ich chove

Hoci je pre prepelice charakteristický malý vzrast, teší sa pomerne vysokej popularite. Naraziť na ne môžete ako vo voľnej prírode, tak aj v rade chovov vrátane tých domácich, hoci chov sliepok je u nás samozrejme oveľa rozšírenejší.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích