SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.03.2023

Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci

Jedným z hlavných symbolov Veľkej noci sú jednoznačne veľkonočné vajcia, teda natvrdo uvarené, prípadne vyfúknuté zdobené vajcia, ktoré nazývame aj ako kraslice. Ako sa vajcia stali symbolom najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a ktorého podstatou je aj oslava života a vítania jari?

Veľkonočné a zdobené vajcia v minulosti

Vajcia sú zo zrejmého dôvodu už oddávna považované za symbol zrodenia a života. Bežnou súčasťou Veľkej noci sa stala v 13. alebo 14. storočí. Najskôr plnila iba rolu daru duchovným nejakého kostola alebo chrámu a pri tej príležitosti bola posvätená. Postupne sa táto tradícia rozširovala – hospodári vajcami obdarovávali svoje čeľade a na Boží hod sa z vajec stala almužna pre chudobných. V 17. storočí ich napríklad spolu s ovocím alebo pečivom začali dostávať deti od svojich krstných otcov či učiteľov. V tejto dobe sa tiež objavila tradícia dávania vajec koledníkom ako odmenu za tzv. vyšibanie dievčat korbáčom, tak ako sme dnes zvyknutí.


Vajcia pre koledníkov sa spočiatku nefarbili a darovali sa surové, zdobenie škrupín vajec ako také je však možné vysledovať až do praveku a zdobené vajcia sa objavili aj v starovekom Egypte, Perzii alebo Sumere, kde sa dávali do hrobiek. Do hrobiek k zosnulým sa farbené vajcia dávali ako symbol znázorňujúci prechod z pozemského života do sveta mŕtvych – vajcia v hrobke predstavovalo dušu uniknutú z tela.


Vajcia sa často maľovali na červeno, aby pripomínali preliatu krv Ježiša Krista, v prípade veľkonočnej koledy však toto farebné prevedenie dostalo aj veselší význam – červeno maľované vajcia od dievčat dostávali chlapci, ktorí sa im páčili. Žlté vajcia potom mali pripomínať legendu o putovaní Krista, pri ktorom premenil škrupiny vajec na zlato, a zároveň odkazovať na slnko, obilie či med. Modrá farba charakterizovala nádej, keď symbolizovala svätenú vodu, a zelená zase bola farbou prírody a jari. Pri kolede sa darovali stále plné vajcia, duté maľované vajcia sú až moderným variantom. Dnes navyše maľované slepačie vajcia čiastočne nahradili čokoládové vajíčka av prípade domácej a záhradnej dekorácie dokonca vajcia umelé.

Farbenie vajec malo aj rýdzo praktický význam

V minulosti malo farbenie vajec ešte jeden zaujímavý a predovšetkým praktický význam. Počas 40 dní dlhého pôstneho obdobia ukončeného Bielou sobotou sa totiž vedľa mäsa a mliečnych produktov nesmela jesť ani vajcia. Tie sa po celú tú dobu pochopiteľne hromadili, navyše znáška sliepok sa na jar zvyšuje. Vajcia sa preto v období pôstu varila kvôli predĺženiu ich trvanlivosti, aby vydržala až do chvíle, keď sa zase budú môcť jesť. A práve farbenie vajec pomáhalo rozoznať varené vajcia od tých čerstvých.

Ako sa dnes zdobia veľkonočné vajcia

V súčasnosti sa môžete stretnúť s mnohými technikami zdobenia vajec. Medzi najjednoduchšie metódy pri zdobení samolepkami patrí jednofarebné batikovanie a farbenie vajec voskom. Tieto spôsoby zdobenia sú vďaka relatívne jednoduchému prevedeniu tiež najpoužívanejšie. Obľúbené je ďalej o niečo náročnejšie viacfarebné batikovanie alebo leptanie už zafarbených vajec. Najzložitejšie techniky zdobenia vajec potom predstavuje drôtkovanie a vyškrabovanie vajec alebo ich polepovanie slamou.

Ďalšie články

Ako trénovať psy

17.06.2024

Ako trénovať psy

Výcvik psov je kľúčovým prvkom pri vytváraní vzájomne sa rešpektujúceho vzťahu medzi Vami a Vaším štvornohým priateľom. Tento proces si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, pochopenia a dôslednosti. Či už ste sa rozhodli pre výcvik šteňaťa alebo staršieho psa, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých zásad.


Prečítať článok
Ako sa správne starať o svojho psa a na čo si dávať pozor?

04.06.2024

Ako sa správne starať o svojho psa a na čo si dávať pozor?

Správna starostlivosť o psa nezahŕňa len jedlo a občasnú prechádzku. Skutočná starostlivosť obsahuje oveľa viac aspektov, ktoré môžu ovplyvniť jeho zdravie a pohodu. Ak ste novým majiteľom alebo hľadáte tipy na zlepšenie starostlivosti o svojho existujúceho štvornohého priateľa, je dôležité vedieť, na čo si dávať pozor.


Prečítať článok
Ako si vybrať voliéru pre vtáky

30.05.2024

Ako si vybrať voliéru pre vtáky

Ak máte doma opereného domáceho miláčika alebo si ho plánujete zaobstarať, je dôležité zabezpečiť mu vhodný a pohodlný domov. Jedným z takýchto zariadení je voliéra pre vtáky, ktorá poskytuje pohodlný a priestranný domov. Aby bol Váš vtáčí priateľ šťastný a zdravý, pri výbere vtáčej voliéry je potrebné zvážiť niekoľko faktorov.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích