Lístie – hrabať či nehrabať?

Autor: Luboš Burda

24.11.2023

Lístie – hrabať či nehrabať?

S príchodom jesene nastáva dilema, či lístie hrabať alebo nehrabať. Touto otázkou sa každoročne nezaoberáme iba my, ale aj množstvo ďalších záhradkárov, ktorých názory sa často rozchádzajú. Poďte sa s nami pozrieť, aké sú možnosti.

Každoročné útrapy s hromadou lístia

Každý záhradkár si iste pod prípravami záhrady na zimu predstaví nekonečné nánosy lístia, ktoré musí spracovať. A tak by najradšej nechal všetko tak, ako to príroda zariadila. Bolo by to však dobré rozhodnutie?


Začneme so situáciou, kedy necháme všetko ležať ladom. Lístie popadalo, prichádza zima a lístie stále leží tak, ako príroda zariadila. Pod jeho pokrývkou sa začínajú odohrávať procesy, počas ktorých listy udržujú v pôde vlhkosť a ochraňujú ju pred vymrznutím. Zároveň sa uvoľňujú vitamíny a ďalšie dôležité látky, ktoré napomáhajú hnojeniu trávnika. Týmto môžeme zamedziť aj burine, ktorá sa inak snaží prerastať na nechcených miestach. V zime si v lístia môže nájsť svoj domov aj hmyz, ježkovia či larvy a húsenice motýľov, ale aj rôzni škodcovia a choroby, ktoré po zime môžu napadnúť naše rastliny. Na jar sa začína celá príroda prebúdzať a my sa tešíme na rozkvitnutú záhradu, zelené stromy a tiež krásne zelený a zdravý trávnik. Veľakrát nás ale bude bohužiaľ čakať navlhnuté lístie, ktoré utvorí hnijúcu hmotu, ktorú budeme veľmi ťažko žať, a nakoniec pod ním objavíme trávnik, na ktorom nedostatkom svetla zostali len lysiny.


A ako vyzerá druhá verzia príbehu? Už opadalo všetko lístie a my sa vrháme na poctivé hrabanie. Listy buď spálime alebo odvezieme na bioodpad. Na jar nás čaká trávnik bez práce, už pripravený na ďalšie vegetačné obdobie. Pomôcť mu môžeme trávnikovým substrátom, ktorý zlepší kvalitu pôdy.


A čo tieto dve činnosti spojiť? Zhrabte lístie, pre jednoduchšiu prácu využite fukáre alebo vysávače, aby sa cez zimu trávnik nezaťažoval, avšak vynechajte pálenie alebo odvoz do bioodpadu. Dané nám môže byť vhodným pomocníkom pri kompostovaní. Na kompost sa hodia listy akýchkoľvek ovocných stromov, okrasných kríkov alebo napríklad javorov, ktoré sa rýchlo rozkladajú. Naopak pomalší proces rozkladu pozorujeme pri orechoch či duboch. Využiť sa môže tiež ako mulč pre korene stromov alebo citlivejšie kríky, avšak estetickú funkciu lepšie zaistí mulčovacia kôra.

Pohybu na čerstvom vzduchu nie je nikdy dosť

Aj keď hrabanie nie je úplne obľúbená činnosť, stojí za to venovať mu čas. Za odmenu nás bude čakať krásny trávnik a pohyb na čerstvom vzduchu, ktorého bohužiaľ v posledných rokoch máme čoraz menej.

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok