Koľko vajec znesie sliepka za rok?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

22.07.2024

Koľko vajec znesie sliepka za rok?

Vajíčka sú neodmysliteľnou súčasťou našich jedálníčkov. Nie je tak divu, že sú sliepočky jedným z najčastejšie chovaných druhov domácich zvierat. Dokážete si však predstaviť, ako také vajce vzniká a čo všetko to obnáša? Ako prebieha znáška pri sliepkach a koľko takých vajíčok nám je za rok schopná dať sa dozviete nižšie. Pokiaľ Vás vývoj kuraťa vo vajci neláka, môžete sliepku chovať aj bez kohúta, avšak kohút zohráva veľmi dôležitú ochranársku a oblodzovaciu funkciu.

Tvorba vajec u sliepok

Ako dlho znáša sliepka vajcia? Proces tvorby vajec u sliepok začína vo vaječníku, kde sa tvorí žĺtok a vajíčko sa vyvíja. Keď je vajíčko zrelé, uvoľní sa z vaječníku a putuje vajcovodom, kde sa obaluje bielkom a škrupinou. Tu taktiež v prípade, že došlo k páreniu, dochádza k oplodneniu vajíčka. Vajíčko ďalej putuje smerom k maternici a von skrz kloaku. Celý tento proces trvá približne 24 až 26 hodín pre každé vajíčko. Najviac času zaberie tvorba škrupiny vo vojcovode.
Táto fáza trvá 15-18 hodín.

Cyklus znášania

Ako často znáša sliepka vajcia? Cyklus znášania, teda obdobie, kedy sliepočka znáša vajíčka, sa u každého líši v závislosti na plemeni, veku, strave a prostredia. Obecne platí, že v prvom roku znášajú sliepky najviac vajec, s pribúdajúcim vekom sa však ich produkcia môže znižovať. A kedy sliepky znášajú? Najčastejšie okolo 9. hodiny rannej, avšak denná doba znášky je od 5 do 15 hodín.

Sliepky - počet vajec za rok

A vlastne koľko znesie sliepka vajec? Priemerné znášanie vajíčok u sliepok v priemyslových chovoch môže dosahovať čísel 250 až 300 vajec za rok v prvých rokoch života hydiny. Spoločne s pribúdajúcim vekom totiž klesá produkcia vajec. Tieto čísla sa samozrejme môžu líšiť v závislosti na plemeni, genetike, veku a starostlivosti, ktorú sliepky dostávajú.

Je však dôležité brať v úvahu nielen množstvo vajec, ktoré sliepky znesú, ale taktiež ich kvalitu. Kvalitná výživa, starostlivosť, hygiena a podmienky chovu hrajú kľúčovú rolu v zaistení správne vyvinutých vajíčok.

Plemená sliepok podľa znášky

Pokiaľ hľadáte vhodné plemeno pre najväčšiu znášku vajec, budú pre Vás vhodné hybridky. Tie sú určené k maximálnej produkcií vajec - za rok dokážu zniesť aj cez 300 vajíčok.
Okolo 250 vajec za rok dokážu zniesť lehhornky a sussexky, 200 vajec Vám potom doprajú plymutky , ktoré svoju strátu v produkcií vykompenzujú svojou zmasilosťou. Viac o týchto plemenách si prečítajte v našom článku: „Nosné sliepky: Aké plemená znášajú najviac vajec“.

Vajcia sú pre nás dôležitým zdrojom potravy, preto myslite predovšetkým na kvalitu výsledného produktu . Zaistite, aby bol chov vedený s ohľadom na pohodlie a zdravie sliepočiek. A aj keď je počet vajíčok, ktoré sliepky znesú, premenlivý, závisí na mnoho faktoroch, ktoré z velkej miery môžete ovplyvniť aj Vy.

Ďalšie články

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

09.07.2025

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.

Prečítať článok
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

08.07.2025

Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.

Prečítať článok
Ako na chov perličiek?

07.07.2025

Ako na chov perličiek?

Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.

Prečítať článok