Koľko priestoru potrebujú sliepky?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

11.04.2024

Koľko priestoru potrebujú sliepky?

Plánujete si zaobstarať sliepky, ale neviete, či máte dostatok priestoru? Koľko priestoru vlastne sliepky potrebujú a ako im zariadiť ideálny domov? Výbeh je jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú ich zdravie a pohodu. Neexistujú však presné údaje, každá sliepočka je iná a má iné potreby. Tieto čísla sú len orientačné, aby ste mali jasnú predstavu o tom, koľko pomocníkov si môžete vo Vašej záhrade dovoliť.

Skôr než sa sliepočky objavia doma

Predtým, ako si prinesiete svoje sliepky domov, musíte všetko pripraviť. Na to však potrebujete poznať odpovede na niekoľko otázok. Kľúčový je počet sliepok, od ktorého sa bude odvíjať zvyšok príprav. Ak to máte premyslené, musíte si vybrať kurín. Zvážte, či si ho postavíte sami, alebo si objednáte hotový. Ak sa rozhodnete pre vlastnú výrobu, myslite na vybavenie, ako sú bidlá - hrady, trusník a znáškové hniezda. V prípade zakúpeného kurína je to už súčasťou dodávky. Môžete si vybrať z veľkého množstva domčekov, buď z dreva, alebo z ekologického plastu, s výbehom alebo bez neho. Ideálnou voľbou kurína s výbehom je napríklad kurín Viedeň, ktorý poskytuje domov až pre osem sliepok. Sliepky sa v priestrannom vonkajšom priestore určite nebudú nudiť. Potom vyberte vhodné miesto na jeho umiestnenie tak, aby bol vždy ľahko prístupný.


Aký kurín?

Ako už bolo spomenuté, kurín si vyberajte podľa toho, koľko sliepok chcete ustajniť. Hoci väčšina kurínov počíta s 3 - 4 sliepkami na meter štvorcový, ak chcete, aby boli Vaše sliepky naozaj spokojné, ideálne je dať každej sliepke túto mieru, aby sa mohla prirodzene a pohodlne pohybovať. Všetko však berte s rezervou, tieto čísla sú len orientačné. Veľkosť kurína bude závisieť aj od umiestnenia krmiva. Ak bude vonku, nie je potrebné zaobstarať si taký veľký domček.


Ako veľký výbeh?

Sliepky sú akčné zvieratá, ktoré potrebujú dostatok priestoru na behanie, skákanie a skúmanie prostredia. V závislosti od druhu a veľkosti sliepok sa veľkosť výbehu môže líšiť. A samozrejme to závisí aj od Vašich možností. Najčastejšie sa uvádza, že každá sliepka by mala mať priestor s rozlohou aspoň 5 m². V odbornej literatúre sa však najčastejšie dočítate až o 10 m². Ale ako pri každom zvierati, čím väčší je výbeh, tým sú spokojnejšie a zdravšie. Tento faktor môže ovplyvniť aj kvalitu znášaných vajec. Ak patríte k ľuďom, ktorí nechcú svoje sliepky púšťať, kam sa im zachce, zaobstarajte si výbeh pre sliepky, ktorý môžete premiestňovať po záhrade.


Čo ešte ovplyvňuje priestor?

Dostatok priestoru pre sliepky je dôležitý aj z týchto dôvodov. Po prvé, ľahšie sa budú vyhýbať konfliktom a rozvíjať prirodzené sociálne interakcie. Preplnené podmienky môžu viesť k agresívnemu správaniu, ktoré môže spôsobiť zdravotné problémy. A po druhé, priestranné a dobre vetrané miesto môže znížiť riziko šírenia chorôb a parazitov medzi sliepkami.


Otázka, koľko priestoru pripraviť pre sliepky, je zložitá a nemá jednoznačnú odpoveď. Čísla nás však môžu usmerniť a uviesť na pravú mieru. Dôležité je sledovať potreby a aktuálny stav sliepok. Majte na pamäti, že zabezpečenie dostatočného priestoru na pohyb je kľúčom k ich zdraviu a kvalite života. Ak im to umožníte, budú žiť spokojný život.

Ďalšie články

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

09.07.2025

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.

Prečítať článok
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

08.07.2025

Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.

Prečítať článok
Ako na chov perličiek?

07.07.2025

Ako na chov perličiek?

Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.

Prečítať článok