AKTUÁLNA EXPEDIČNÁ LEHOTA VZHĽADOM NA VYŤAŽENIE SKLADU: 2 PRACOVNÉ DNI

Aké je najvhodnejšie krmivo pre králiky?

Autor: Juraj Korim

19.09.2023

Aké je najvhodnejšie krmivo pre králiky?

Každoročne štvrtú nedeľu v septembri oslavujeme medzinárodný deň králikov, tento rok sviatok pripadá na 24. septembra. Nezabudnite teda na Vašich miláčikov a doprajte im k ich sviatku dobrú a vyváženú stravu.

Ako vybaviť králikáreň?

Aby ste krmivo mali králikom kam dávať a nebolo len tak pohádzané, bude potrebné králikáreň najskôr vybaviť. Rozhodne by nemalo chýbať krmítko či miska. Miska by mala byť ťažká, aby sa králikom nepodarilo ju prevrhnúť. Dôležité sú aj jasle na seno, ktoré sa plnia buď z boku, alebo zhora. Poslednou podstatnou súčasťou králikárne by mala byť napájačka na vodu, ktorá je zo všetkých možností najhygienickejšia.

Ako teda králiky kŕmiť?

Kŕmenie podávame najlepšie 3x denne, pričom večer je lepšie dávku o niečo zvýšiť, pretože králiky prijímajú malé množstvo potravy až 30x denne a z toho až 65% krmiva prijmú v noci. Samozrejmosťou by mal byť neustály prístup k čerstvej vode.


Králiky sú bylinožravce a tomu tiež musíme prispôsobiť ich stravu. Základom je seno, ktoré tvorí až 85% jedálnička. To napomáha predovšetkým správnemu tráveniu, zdravému chrupu, a navyše obsahuje množstvo vlákniny. Na jar a v lete môžete pridať čerstvo natrhanú púpavu, ďatelina či mrkvovú vňať, v ktorých je veľa vitamínov a stopových prvkov.


Mimo seno je pre králika veľmi vhodná zelená zelenina, ktorá by mala tvoriť asi 10% stravy. Zaradiť sem môžeme napríklad špenát, kel, brokolicu a niektoré druhy bylín (mäta, bazalka, petržlen, …).


Mnoho chovateľov pridáva k senu granulovanú kŕmnu zmes. Tu rozlišujeme dva druhy - kompletnú a doplnkovú. Kompletné obsahuje všetky druhy živín, ktoré králik potrebuje, a dopĺňa sa iba o vodu a seno. Doplnkovú zmes králikom podávame iba ako prilepšenie k bežnej strave. Pri výbere pozrite na kategóriu zvieraťa, ktorému produkt kupujete. Inú zmes vyžaduje králik vo výkrme, inú dojčiace samice. Myslite na to, že hlavnou zložkou jedálnička by malo byť seno, granulovaná zmes by mala tvoriť maximálne 5 % denného príjmu.

A čo doplnky?

Pre zdravý chov sa odporúča využívať aj minerálne doplnky a lizy. Tým králiky prijmú potrebné vitamíny a stopové prvky. Vyberať môžete medzi množstvom druhov napríklad na podporu imunity a reprodukciu králikov, na podporu enzymatickej činnosti či na podporu zdravej srsti.


Čo myslíte? Kŕmenie králikov zas nie je taká veda. Máme pravdu, že áno?

Ďalšie články

Ako sa starať o mačku v byte

28.09.2023

Ako sa starať o mačku v byte

Premýšľate o kúpe domáceho maznáčika, ale máte strach, že nebude v byte spokojný? Mačka vyzerá nenáročne, ale tiež má svoje potreby, o ktorých dosť často majitelia nevedia. Nestačí kúpiť pelech a dúfať, že to je všetko, čo potrebuje. Pre správny vývoj a spokojnosť treba mačičke venovať špeciálnu starostlivosť.


Prečítať článok
Automatické dvierka, pomocník pre bezpečie vašej hydiny

25.09.2023

Automatické dvierka, pomocník pre bezpečie vašej hydiny

Tiež poznáte vo Vašom okolí niekoho, kto zabudol zavrieť sliepky, v noci mu do kurníka prišla nepozvaná návšteva a ráno naňho čakalo nemilé prekvapenie? Predovšetkým v nočných hodinách sa kur domáca vystavuje značnému nebezpečenstvu a automatické dvierka sú skvelým pomocníkom, ktorý Vám môže dosť zásadne uľahčiť chov. Otváranie a zatváranie dvierok je možné úplne prispôsobiť sliepkam a ich návykom. Respektíve vybrať si môžete hneď z niekoľkých variantov.

Prečítať článok
Výživové pochúťky pre sliepky: Oslňte ich chutnými maškrtami

22.09.2023

Výživové pochúťky pre sliepky: Oslňte ich chutnými maškrtami

Áno, aj sliepočky si zaslúžia občasné pochúťky. Nielenže im urobia radosť, ale tiež môžu priniesť celú radu výhod pre ich zdravie. V tomto článku Vám prinášame niekoľko tipov, ako môžete pripraviť maškrty, ktoré budú sliepky milovať, a ako ich správne začleniť do ich stravy.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích