AKTUÁLNA EXPEDIČNÁ LEHOTA VZHĽADOM NA VYŤAŽENIE SKLADU: 2 PRACOVNÉ DNI

Ako sa starať o paznechty hovädzieho dobytka alebo ako predísť vzniku ochorenia

Autor: Juraj Korim

15.09.2023

Ako sa starať o paznechty hovädzieho dobytka alebo ako predísť vzniku ochorenia

Starostlivosť o paznechty by sa nemala zanedbávať. Správnym ošetrením môžete predchádzať mnohým ochoreniam a zároveň zvýšite pravdepodobnosť vysokej produkcie, pretože dojnica, ktorou trápi choroba paznechtov, bude obmedzovať pohyb, tým bude znižovať aj príjem potravy a bude u nej klesať snaha dôjsť na dojáreň.

Výživa je dôležitá

Základom všetkého je správna výživa, ktorou predchádzame problémom s končatinami. Chyba vo výžive sa ihneď prejaví na kvalite rohoviny a celkovej kondícii končatín. Aby rohovina správne rástla, je potrebné dopĺňať minerálne látky, ktoré tomu napomôžu. Najväčší význam pre kvalitu rohoviny má biotín, vďaka ktorému je znížená náchylnosť na ochorenia. Ďalšou zložkou je zinok, ktorý udržuje celistvosť paznechtu a vápnik, ktorý riadi zrenie buniek rohoviny.

Povrchy podláh má veľký vplyv

V každej stajni by mal byť zvolený suchý, nekĺzavý a mierne drsný povrch so spádom, ktorý umožní odtok vody, čím sa zníži počet nevhodných mikroorganizmov. V súčasnej dobe môžete naraziť na gumové podlahy, rošty a betón, ktoré sa na daný účel hodia.

Tvar a veľkosť paznechtu

Ku každému zvieraťu je nutné pristupovať individuálne, avšak je dobré vedieť, že hmotnosť zvieraťa by mala byť prenesená na celkovú plochu chodidla. Paznechtár, ktorý by sa v ideálnom prípade mal dostaviť 3x ročne, vykoná úpravu či ošetrenie podľa svojho uváženia. Počas úpravy sa postupuje nasledovne: skrátenie dĺžky prednej steny, znesenie rohoviny chodidla, vytvorenie misky, zníženie záťaže postihnutého paznechtu, odstránenie voľnej rohoviny, opracovanie defektu a úprava paznechtov, skrátenie paznechtov na dĺžku zodpovedajúcu ich šírke, kontrola medziprstníka. Na úpravu sa používa rada nástrojov ako podkárske kliešte, kotúče, rašple, kopytné nože a ďalšie.

Kúpele končatín

Samozrejmosťou by mali byť pravidelné kúpele končatín, ktoré by mali prebiehať 2x–3x týždenne. Cieľom kúpeľov je spevnenie zmäknutej rohoviny. Výška kúpeľa by mala ideálne byť 10–12 cm, dĺžka vane aspoň 3 m, aby zviera mohlo urobiť 3–4 kroky. Obvykle býva využívaný 5-10% roztok síranu meďnatého, ktorý je antibakteriálny a vytvrdzuje rohovinu paznechtu. Nevýhodou je zložitá likvidácia. Použiť sa dá tiež 5-20% roztok síranu zinočnatého, ktorý má rovnaké účinky ako síran meďnatý, jeho nevýhodou však je zlá rozpustnosť vo vode. Používal sa tiež formaldehyd, ktorý ale bol vyhlásený za karcinogén, teraz sa v dezinfekčných prostriedkoch nahrádza glutaraldehydom.

Prevencia proti dermatitídam

Digitálna dermatitída je nákazlivý zápal pokožky prsta hovädzieho dobytka. Prejavuje sa intenzívnym krívaním, našľapovaním na hrot paznechtu, nižším príjmom potravy, s čím súvisí úbytok telesnej hmotnosti. Touto infekciou trpí až 75 % chovov v Českej republike. Odporúča sa pravidelný postrek, vďaka ktorému sa predchádza vzniku dermatitíd.

Podchytenie ochorenia v počiatočnom štádiu

Pokiaľ zaznamenáte, že zviera horšie vstáva, väčšinu času leží, nechce chodiť, ihneď zahájte ošetrenie. Paznecht umyte, upravte, ošetrite rany napríklad pomocou liečebnej tinktúry a končatinu obviažte.


Starostlivosť o paznechty nie je úplne jednoduchým odborom, chce to veľa prevencie, čistoty a pozornosti, aby sa nedostavili rôzne ochorenia, ktoré by Váš chov ohrozili.

Ďalšie články

Ako sa starať o mačku v byte

28.09.2023

Ako sa starať o mačku v byte

Premýšľate o kúpe domáceho maznáčika, ale máte strach, že nebude v byte spokojný? Mačka vyzerá nenáročne, ale tiež má svoje potreby, o ktorých dosť často majitelia nevedia. Nestačí kúpiť pelech a dúfať, že to je všetko, čo potrebuje. Pre správny vývoj a spokojnosť treba mačičke venovať špeciálnu starostlivosť.


Prečítať článok
Automatické dvierka, pomocník pre bezpečie vašej hydiny

25.09.2023

Automatické dvierka, pomocník pre bezpečie vašej hydiny

Tiež poznáte vo Vašom okolí niekoho, kto zabudol zavrieť sliepky, v noci mu do kurníka prišla nepozvaná návšteva a ráno naňho čakalo nemilé prekvapenie? Predovšetkým v nočných hodinách sa kur domáca vystavuje značnému nebezpečenstvu a automatické dvierka sú skvelým pomocníkom, ktorý Vám môže dosť zásadne uľahčiť chov. Otváranie a zatváranie dvierok je možné úplne prispôsobiť sliepkam a ich návykom. Respektíve vybrať si môžete hneď z niekoľkých variantov.

Prečítať článok
Výživové pochúťky pre sliepky: Oslňte ich chutnými maškrtami

22.09.2023

Výživové pochúťky pre sliepky: Oslňte ich chutnými maškrtami

Áno, aj sliepočky si zaslúžia občasné pochúťky. Nielenže im urobia radosť, ale tiež môžu priniesť celú radu výhod pre ich zdravie. V tomto článku Vám prinášame niekoľko tipov, ako môžete pripraviť maškrty, ktoré budú sliepky milovať, a ako ich správne začleniť do ich stravy.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích