Autor: Juraj Korim
02.10.2023
Hmyzí hotel
Hmyzí hotel je vhodným ubytovaním pre všetok užitočný hmyz ako sú včely samotárky, ktorých u nás žije až 600 druhov, lienky, ktoré požierajú škodlivý hmyz, alebo napríklad motýle, ktorých larvy tiež likvidujú nepozvaných hostí. V domčeku môžu prečkať zimu a využiť ho ako hniezdiská.
A ako by mal taký ideálny hotel vyzerať?
Obvykle sa jedná o búdku, ktorá obsahuje niekoľko priehradiek. Základom je neošetrené drevo, z ktorého vyrobíme rám prípadne aj zadnú stenu, ktorá však môže byť aj z tenkej dosky. Výplň domčeka ďalej záleží na hmyze, ktorý chceme uvítať, rozhodne by ale hĺbka mala byť minimálne 10 cm. Umiestnený by mal byť na suchom a slnečnom mieste, najlepšia orientácia je teda na juh. Samozrejmosťou je miesto chránené pred vetrom.
Aby sa včielky samotárky cítili komfortne, vložte im do domčeka steblá tŕstia či bambusu. Pozor dajte na zakončenie dutiniek, ktoré je vhodné mať čo najhladšie. Druhý koniec by mal byť uzavretý, aby dutinky boli nepriechodné. Zvoliť môžete napríklad papierové dutinky, u nich si ale dávajte pozor, aby do domčeka nezatekalo. Dutinky umiestňujte vodorovne, kombinovať možné rôzne priemery otvorov od 3 do 8 mm. Včielky ocenia aj vyvŕtané otvory v dreve, ktoré sú tiež začistené do hladka. Lepšie je využívať drevo z listnatých stromov, ktoré neobsahuje veľké množstvo smoly ako je to u ihličnanov.
Pre lienku sedembodkovú v hoteli nesmie chýbať prírodný materiál ako je slama, suché lístie, drevitá vlna a pod. V tomto materiáli sú schopné včielky prečkať zimu. Podobne je to tak aj u škvorov a zlatoočiek. Pre motýle sú ideálnym materiálom vetvy.
Aby ste zabránili vtákom vytrhávať materiál z hotela alebo vyklovávať hmyz, zabezpečte ho drôteným pletivom s úzkymi okami, ktoré prichyťte pomocou sponiek k drevenému rámu.
Pozor na dážď!
Aby bol hmyz chránený pred dažďom, nemala by chýbať strecha. Zvoliť môžete pultovú strechu, pri ktorej stačí namontovať prečnievajúcu dosku so sklonom, alebo sedlovú strechu, pri ktorej využijete dve dosky. Aj tu by mal byť malý presah.
Pozor! Vždy je lepšie na záhrade mať viac domčekov, ktoré sú rozmiestnené rôzne. Veľký hotel by sa vzhľadom na vyššiu koncentráciu obyvateľov mohol zvrtnúť v šírení parazitov a chorôb.
Hurá. To je všetko
A je hotovo! Hmyz sa Vám zaiste odvďačí odchytom malých nepozvaných hostí. A ak sa k domácemu majstrovaniu úplne nemáte, mrknite na našu ponuku.
Ďalšie články
28.04.2026
3 veci, ktoré vám ušetria čas pri chove sliepok!
Zaobstarali ste si s príchodom jari nové sliepky a ich chov vám zaberá viac času, než ste očakávali? Alebo ste už dlhoročný chovateľ a len hľadáte nové riešenia, ktoré vám pomôžu ušetriť čas pri ich chove?
Prečítať článok
27.04.2026
Boilies vs. pelety pri rybolove: čo funguje lepšie?
Každý rybár sa pri love skôr či neskôr stretne s pojmami boilies a pelety. Obe tieto nástrahy patria medzi veľmi obľúbené a účinné, no každá sa hodí do trochu iných situácií. Kedy teda siahnuť po boilies a kedy zvoliť pelety?
Prečítať článok
24.04.2026
Včelárstvo: všetko pre začiatočníkov
Poďme si ukázať, že včelárstvo nie je také zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vďaka nemu môžete získať vlastný med, ďalšie včelie produkty a zároveň dobrý pocit, že robíte niečo prospešné pre prírodu.
Prečítať článok