Hmyzí hotel

Autor: Juraj Korim

02.10.2023

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel je vhodným ubytovaním pre všetok užitočný hmyz ako sú včely samotárky, ktorých u nás žije až 600 druhov, lienky, ktoré požierajú škodlivý hmyz, alebo napríklad motýle, ktorých larvy tiež likvidujú nepozvaných hostí. V domčeku môžu prečkať zimu a využiť ho ako hniezdiská.

A ako by mal taký ideálny hotel vyzerať?

Obvykle sa jedná o búdku, ktorá obsahuje niekoľko priehradiek. Základom je neošetrené drevo, z ktorého vyrobíme rám prípadne aj zadnú stenu, ktorá však môže byť aj z tenkej dosky. Výplň domčeka ďalej záleží na hmyze, ktorý chceme uvítať, rozhodne by ale hĺbka mala byť minimálne 10 cm. Umiestnený by mal byť na suchom a slnečnom mieste, najlepšia orientácia je teda na juh. Samozrejmosťou je miesto chránené pred vetrom.


Aby sa včielky samotárky cítili komfortne, vložte im do domčeka steblá tŕstia či bambusu. Pozor dajte na zakončenie dutiniek, ktoré je vhodné mať čo najhladšie. Druhý koniec by mal byť uzavretý, aby dutinky boli nepriechodné. Zvoliť môžete napríklad papierové dutinky, u nich si ale dávajte pozor, aby do domčeka nezatekalo. Dutinky umiestňujte vodorovne, kombinovať možné rôzne priemery otvorov od 3 do 8 mm. Včielky ocenia aj vyvŕtané otvory v dreve, ktoré sú tiež začistené do hladka. Lepšie je využívať drevo z listnatých stromov, ktoré neobsahuje veľké množstvo smoly ako je to u ihličnanov.


Pre lienku sedembodkovú v hoteli nesmie chýbať prírodný materiál ako je slama, suché lístie, drevitá vlna a pod. V tomto materiáli sú schopné včielky prečkať zimu. Podobne je to tak aj u škvorov a zlatoočiek. Pre motýle sú ideálnym materiálom vetvy.


Aby ste zabránili vtákom vytrhávať materiál z hotela alebo vyklovávať hmyz, zabezpečte ho drôteným pletivom s úzkymi okami, ktoré prichyťte pomocou sponiek k drevenému rámu.

Pozor na dážď!

Aby bol hmyz chránený pred dažďom, nemala by chýbať strecha. Zvoliť môžete pultovú strechu, pri ktorej stačí namontovať prečnievajúcu dosku so sklonom, alebo sedlovú strechu, pri ktorej využijete dve dosky. Aj tu by mal byť malý presah.


Pozor! Vždy je lepšie na záhrade mať viac domčekov, ktoré sú rozmiestnené rôzne. Veľký hotel by sa vzhľadom na vyššiu koncentráciu obyvateľov mohol zvrtnúť v šírení parazitov a chorôb.

Hurá. To je všetko

A je hotovo! Hmyz sa Vám zaiste odvďačí odchytom malých nepozvaných hostí. A ak sa k domácemu majstrovaniu úplne nemáte, mrknite na našu ponuku.

Ďalšie články

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

09.07.2025

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.

Prečítať článok
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

08.07.2025

Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.

Prečítať článok
Ako na chov perličiek?

07.07.2025

Ako na chov perličiek?

Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.

Prečítať článok