SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Čo zaistiť, než začnete včeláriť
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

12.03.2024

Čo zaistiť, než začnete včeláriť

Pohrávate sa s myšlienkou obstarania včiel, ale neviete, ako začať včeláriť a čo by to obnášalo? Nejedná sa o jednoduchý koníček, avšak potešenie z vlastného medu za to naozaj stojí. Poďte sa pozrieť, ako sa stať včelárom a čo všetko musíte zaobstarať, než sa do tejto aktivity pustíte.


Najprv sa uistite, že nie ste alergickí na včely. Je takmer isté, že Vás nejaká tá včela bodne. V takom prípade je typický opuch v mieste bodnutia a bolesť, ktorá odznie cirka po desiatich minútach. Aj napriek tomu, že sa u Vás alergia nepotvrdí, majte po ruke antihistaminikum pre prípad, že reakcia bude neobvyklá.


Predtým, než sa do včelárenia pustíte, je tiež dôležité zoznámiť sa so životom včiel a ich potrebami. Informácie môžete čerpať z kníh o včelárstve, z rôznych školení či využiť rady od ostatných včelárov. Základné znalosti Vám pomôžu lepšie porozumieť potrebám včiel a uľahčia Vám starostlivosť.

Kedy je vhodné začať?

Najlepšou dobou pre obstaranie včelstva je jar. V tomto období začínajú byť včielky najaktívnejšie, rovnako tak aj príroda – kvety a stromy začínajú kvitnúť, čo poskytuje dostatok zdrojov. Ak sa chystáte malé pomocníčky kupovať v lete alebo na jeseň, musí ísť o silné včelstvo alebo oddiel s mladou matkou.


Kam včely umiestniť?

Pokiaľ už máte dostatok vedomostí, je potrebné vybrať vhodné miesto na umiestnenie úľov. Tie je najlepšie smerovať na juhovýchod až východ. Dopoludnia by na včelí domov mal dopadať slnečný svit, popoludní by však mal byť v tieni. Dôležité sú aj poveternostné podmienky a zrážkové úhrny. V okolí úľa by včielky mali mať prístup k vode a k medonosným rastlinám, zároveň by však mal byť dostatočne vzdialený od miest, kde sa často pohybujú ľudia.


Aké vybavenie vybrať?

Úplným základom je už spomínaný úľ. Nebojte sa jeho výber konzultovať so skúsenejšími včelármi, ktorí Vám určite radi poradia, aké rozmery vybrať. Líšia sa veľkosťou rámikov a nadstavkov. V Slovenskej republike je najčastejšie používaná rámková miera 39x24 cm. Rozhodne neodporúčame odkúpenie starých úľov od iných včelárov. Tie môžu byť zdrojom rôznych chorôb a môžu postihnúť aj Vaše včelstvo.


Ochranný oblek by nemal chýbať u žiadneho včelára. Najdôležitejšie je obstaranie klobúka alebo kukly. Ideálna je tiež včelárska kombinéza, ktorá má na rukách a nohách gumy, ktoré zabránia včele v prístupe pod odev. Špeciálne rukavice nie sú úplne nevyhnutné, pretože v nich ľahko stratíte cit v rukách a mohlo by sa Vám podariť včelu rozpučiť. V takom prípade by sa na Vás ďalšie pomocníčky mohli spustiť. Avšak vždy je dobré ich mať nablízku.


Dôležitou súčasťou vybavenia je aj dymák, pomocou ktorého včely upokojíte. Akonáhle dym vycítia, uchyľujú sa k plástom. Tiež rozperák budete užívať pri každej návšteve úľa. Vďaka tejto pomôcke ľahko oddelíte časti úľov, ktoré včely stmelili propolisom alebo voskom.


Až príde na rad medobranie, iste využijete odviečkovaciu vidličku, cedník na med a medomet. Nákup kvalitnej včelárskej výbavy Vám uľahčí prácu a zvýši bezpečnosť počas manipulácie so včelami.


Koľko včelstiev zaobstarať?

Pre začiatočníka je vhodné začínať s 3-5 včelstvami. V prípade, že by bolo iba jedno, vzniká nadmerná starostlivosť, ktorá nie je ideálna. Aj včely potrebujú svoj pokoj. V opačnom prípade je starosť nižšia a pritom neviete, kam skôr skočiť. Oba tieto prípady môžu viesť k úhynu malých pomocníčok. Včelstvá kupujte najlepšie vo forme oddielov od niektorého zo šľachtiteľských chovov. Pri výbere dbajte na ich zdravie a genetickú kvalitu.


Aké sú moje povinnosti?

Máte všetko zariadené? V tom prípade nastáva povinnosť nahlásiť počet včelstiev a umiestnenie včiel spoločnosti chovateľov. To slúži aj ako registrácia nového včelára. Odporúčame konzultácie s miestnymi včelármi alebo využitie podpory od Slovenského zväzu včelárov.


A nakoniec nezabúdajte na pravidelnú kontrolu a starostlivosť. Sledujte stav včiel, zásoby medu a zaisťujte, aby bol úľ v dobrom stave. Pravidelná starostlivosť minimalizuje riziko chorôb a zvyšuje produktivitu včelstva. Chov včiel pre začiatočníkov môže byť náročný, ale so správnym prístupom, trpezlivosťou a poučením z vlastných chýb sa môžete tešiť na sladkú odmenu, ktorou nie je nič iné ako vlastný med a upokojujúce hobby.

Ďalšie články

Ako dlho žije trpasličí králik?

23.04.2024

Ako dlho žije trpasličí králik?

Trpasličí králik, obľúbený spoločník mnohých ľudí, má svojim majiteľom čo ponúknuť. Jeho priateľská povaha, roztomilý vzhľad a pomerne jednoduchá starostlivosť lákajú veľa ľudí, ktorí chcú malé domáce zvieratko. Jednou z často kladených otázok je, ako dlho sa trpasličí králik dožíva. Ako dlho sa teda tieto roztomilé zvieratká zvyčajne dožívajú?

Prečítať článok
Ako sa zbaviť bytových parazitov?

17.04.2024

Ako sa zbaviť bytových parazitov?

Parazity v domácnosti, ako sú šváby, mravce, mole alebo ploštice, môžu spôsobiť nielen značné nepríjemnosti, ale najmä zdravotné problémy. V prípade, že sa s nimi stretnete, je dôležité konať rýchlo a účinne, aby ste zabránili ich šíreniu. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa týchto nežiaducich nájomníkov zbaviť a zabezpečiť, aby Váš domov zostal čistý a bezpečný.  


Prečítať článok
Ako si vybrať vhodný domček pre mačku?

16.04.2024

Ako si vybrať vhodný domček pre mačku?

Mačka môže spať až neuveriteľnych 18 hodín denne. Preto je veľmi dôležité pripraviť jej pohodlné a pokojné miesto na odpočinok. Každé domáce zviera žije v iných podmienkach a má svoje vlastné potreby. Poďte sa preto s nami pozrieť, aké máte možnosti a ako vybrať domček alebo pelech pre mačku.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích