Čo v sebe skrýva prepeličie vajíčko?
Viete, čo sa skrýva pod malou škrupinkou s jemnými škvrnami? Malý zázrak. Prepeličie vajíčka sú síce na pohľad menších rozmerov, za to ale obsahujú vitamíny a plno výživy. Navyše si svoje miesto, vďaka ich výbornej chuti, vybojovali dokonca aj v svetovej gastronómii a kultúre.
Na veľkosti nezáleží
Tu to platí dvojnásobne. Aj keď má prepeličie vajíčko veľkosť mnohonásobne menšiu, ako to slepačie, výhody prepeličích vajec sú veľké. Nutričné hodnoty vajec hovoria sami za seba: sú plné bielkovín, vitamínov A, D a E, ktoré sú kľúčovými pre zdravie kostí, očí a kože, ďalej taktiež vitamínov skupiny B a minerálov. Sú bohatým zdrojom železa, zinku, fosforu a mnoho ďalších látok nevyhnutných pre zdravie a správne fungovanie imunitného systému.
Pokiaľ Vás často trápi prechladnutie a máte oslabenú imunitu, aj tu by mohli prepeličie vajíčka pomôcť. Svojimi antibakteriálnymi účinkami telu napomôžu vyrovnať sa s chorobou.
Ďalej zlepšujú prejavy astmy, atopického ekzému a nádchy, znižujú krvný tlak a pomáhajú s bolesťami hlavy.
Prepeličie vajíčka sú taktiež bohatým zdrojom antioxidantov, ako je selen a lysozym, ktoré môžu chrániť naše telo pred oxidačným stresom.
Vajíčko ako liečebná kúra
V niektorých zemiach, ako je napríklad Japonsko, sa užívajú prepeličie vajíčka v rámci liečebnej kúry. Tá prebieha nasledovne: pacient konzumuje tri surové vajcia denne po dobu prvých troch dní, následne päť vajec denne do konca liečby. 60 vaječná kúra Vám napomôže so znížením cholesterolu, zlepšením krvného obrazu a posilnením organizmu. 120 vaječnou kúrou bojujete proti vysokému krvnému tlaku, žalúdočným vredom a tráviacim problémom. 240 vajec pomáha pri tuberkulóze, cukrovke, astme, impotencií, ochorení pečene, obličiek, taktiež pri mozgových ochoreniach, alergiách a celkovo omladzuje organizmus. 1080 vajec dokonca pomáha v priebehu liečby nádorových ochorení.
Alergia? Nevadí
Trápi Vás alergia na vajcia? Nevešajte hlavu a skúste tie prepeličie. Pre alergikov sú považované sa vhodnejšie, keďže obsahujú menej alergénných látok a pre telo sú lepšie stráviteľné.
Zároveň sa nemusíte obávať salmonelózy, pretože podškrupinová blanka má minimálne dýchacie otvory, a tak účinne bráni preniknutiu baktérií.
V kuchyni sa nestratí
Príprava a konzumácia prepeličích vajíčok je rovnaká ako u slepačích. Môžu sa konzumovať varené, smažené, nakladané aj surové. Pozor pri príprave ich dávajte iba na dobu varu, ta je iba 80 sekúnd. Surové konzumujte každé ráno na lačno. Pre ľahšiu konzumáciu môžete surové vajce pridať do jogurtu či tvarohu.
Využitie škrupiniek
Pokiaľ konzumujete prepeličie vajíčka , rozhodne nevyhadzujte škrupinky. Obsahujú totiž ľahko vstrebateľný vápnik, draslík a ďalšie cenné prvky. Rozdrvte škrupiny najemno a pridajte ich k akémukoľvek jedlu. Chuť jedla nezmenia a účinky sú blahodarné.
Chov prepelíc
Pokiaľ sa Vám účinky týchto zázračných vajíčok zapáčili natoľko, že uvažujete o domácom chove prepelíc, nebojte sa a pusťte sa do toho. Ich chov nie je tak náročný, navyše potrebujú menej priestoru a nemusíte sa obávať chorôb, pretože sú odolnejšie ako sliepky. Povinnosťou nie je ani očkovanie. Ak Vás domáci chov prepelíc zaujíma, prečítajte si náš článok „Ako na chov prepelíc“.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok