
Čo robiť na záhrade počas zimy?
Zima je obdobím odpočinku a regenerácie, kedy väčšina rastlín a živočíchov obmedzuje svoju aktivitu. To však neznamená, že sa na záhrade nedá nič robiť. Práve naopak, zimné mesiace ponúkajú ideálny čas na prípravu na jar a vykonanie prác, ktoré sme počas hektickej sezóny zanedbali.
Starostlivosť o ovocné stromy
Väčšina ovocných stromov sa počas zimy ukladá na odpočinok. Prebytočné vetvy je preto potrebné na jeseň odstrániť. Stromy tak ušetria energiu na mrazivé obdobie. Ďalší rez môžeme naplánovať na február alebo marec, kedy už nočná teplota neklesne pod -10 °C. V opačnom prípade hrozí, že stromom skôr uškodíme, ako pomôžeme.
Ak máte v záhrade choré alebo suché stromy, zimné obdobie môžete využiť aj na ich výrub. Drevo sa dá použiť na kúrenie, zatiaľ čo do pňov možno naočkovať sadenice hlivy alebo záhradných šampiňónov. Huby drevo rýchlo rozložia, čím nám ušetria námahu s vykopávaním pňov, a k tomu ešte aj dobre chutia.
Výsadba a ochrana stromov
A ako je to so zimou a sadením? Nové stromčeky je potrebné vysadiť pred príchodom mrazov, aby mohli správne zakoreniť. Potom ich počas zimy zalievajte (samozrejme, len ak nie sú mrazy), pretože nové korene majú tendenciu vysychať.
Okrem zalievania nových stromčekov je zima obdobím, keď divá zver, ako napríklad srnky či zajace, hľadajú potravu priamo v záhradách. Nezabudnite preto na primeranú ochranu, buď pomocou pletiva okolo kmeňov, alebo iných „odstrašujúcich“ prostriedkov proti divej zveri, ako sú ultrazvukové odpudzovače alebo pachové ohradníky.
Výsadba cesnaku
Keď už hovoríme o výsadbe, na začiatku zimy by sme určite nemali zabudnúť na cesnak. Do pôdy by sa mal zasadiť pred prvými mrazmi teda koncom novembra alebo začiatkom decembra. Čím skôr cesnak zasadíme, tým hlbšie strúčiky sadíme a naopak.
Cesnak však nepatrí len do záhrady, môžete ho zasadiť aj doma do kvetináča alebo do debničky. Ak sa rozhodnete pestovať ho v interiéri, musíte myslieť na vhodné miesto. Cesnak potrebuje na pestovanie slnečné miesto, najlepšie priamo na okne. Okrem plodov vám v lete poskytne aj ochranu pred otravným hmyzom, ktorý vôňu cesnaku naozaj neznáša!
Zimná žatva
Vedeli ste, že niektoré druhy zeleniny môžete zbierať až do Vianoc? Ružičková kapusta, valeriána, pažítka alebo petržlen znášajú zimu oveľa lepšie ako iné rastliny, takže plodiny môžete nechať v pôde, kým nezamrzne, a mať čerstvú zeleninu na tanieri o niečo dlhšie.
Zima je bohužiaľ obdobím, kedy sa v záhrade nedeje veľa zaujímavých vecí. Tento čas však môžete využiť nielen na oddych, ale aj na prípravu na jar. Rozvrhnite si plán výsadby alebo si kúpte potrebné hnojivo, ktoré budú vaše rastliny potrebovať, keď sa začnú prebúdzať.
Ďalšie články

30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok
29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok