Čo je to popolenie pri sliepkách a ako vytvoriť popolisko?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.11.2022

Čo je to popolenie pri sliepkách a ako vytvoriť popolisko?

Popolenie určite netreba predstavovať skúseným chovateľom sliepok, tým začínajúcim, prípadne ľuďom „mimo odbor“, ktorí sa chcú o chove sliepok niečo dozvedieť, je však dobré objasniť, o čo sa jedná. Pozrieme sa tiež na to, ako sliepkam pripraviť popolisko, kde sa budú môcť poriadne vypopoliť.

Čo popolenie znamená a prečo je dôležité

Popolenie je činnosť, pri ktorej sa sliepky váľajú v popole, hlinenom prachu alebo jemnom piesku. Pre sliepky to je v podstate spôsob, ako sa umývajú, hoci na prvý pohľad sa prevaľovanie v popole nemusí zdať ako ideálny spôsob očisty. Každopádne popolenie sliepkam skutočne pomáha udržiavať ich perie v perfektnom stave.

Vďaka popoleniu sa sliepky dokážu zbaviť parazitov, ktoré si nájdu útočisko v ich perí. Parazity, ako sú čmelíky alebo blchy, znepríjemňujú sliepkam život, keď sa kvôli nim musia stretávať s nepríjemným svrbením. To sa potom odráža v správaní sliepok – začnú byť nepokojné a navyše hrozí zníženie znášky až na polovicu. V prípade, že by výskyt parazitov prekročil určitú hranicu, popolenie nemusí stačiť a je nutné siahnuť po prípravku proti parazitom. Okrem špeciálnych antiparazitík pri hubení parazitov pomôže aj kremelina, prípadne hasené vápno.

Ako vytvoriť popolisko a kam ho umiestniť

Vzhľadom na to, že popolenie je dôležité ako pre krásu, tak aj zdravie sliepok, musia mať k popolisku prístup všetky sliepky a mali by sa môcť popoliť, kedykoľvek sa im zachce. Popolisko teda má byť v každom samostatnom slepačom výbehu. V niektorých výbehoch sú vhodné podmienky na to, aby si sliepky vytvorili popolisko samé, ale najmä ak je výbeh väčšinu času blatistý alebo je postavený na betónovom podklade, musí sa o jeho tvorbu postarať chovateľ. Popolisko môžete pripraviť iba na suchom mieste. Z toho dôvodu ho nie je úplne od veci ukryť pod prístrešok (nie je to nutnosťou), avšak niekde na slnečnom mieste, aby naň popoludní dopadali slnečné parsky a popolisko skutočne nemalo tendenciu byť vlhké a po daždi rýchlo vyschlo.

Popolisko sa dá pripraviť viacerými spôsobmi. Existujú plastové vaničky, v ktorých sa obvykle vzhľadom na ich veľkosť môže popoliť iba jedna sliepka. Rovnakú prácu odvedie akákoľvek podobná nádoba s veľkosťou podľa vášho výberu. Ďalej je možné na účely popoliska vykopať plytkú dieru v zemi a elegantným riešením je upevnenie nízkej drevenej ohrádky, kam sliepka ľahko skoči. Je dobré, keď popolisko ponúka dostatok priestoru aspoň pre dve sliepky.

Či už sa rozhodnete pre akékoľvek riešenie, musíte popolisko vyplniť vhodným prachovým materiálom, ktorý sa ľahko dostane do peria, a to až ku koži. Ako už názov popisovaného zariadenia napovedá, správnou voľbou je jednoznačne drevený popol. Drevený popol má najlepšie čistiace vlastnosti. Popolisko však neplňte popolom z uhlia, obsahuje totiž síru a ťažké kovy. K popolu z dreva môžete pridať suchú jemnú hlinu alebo jemný piesok, prípadne je týmito materiálmi možné popol úplne nahradiť, pokiaľ ho nebudete mať k dispozícii.

Ďalšie články

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

09.07.2025

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.

Prečítať článok
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

08.07.2025

Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.

Prečítať článok
Ako na chov perličiek?

07.07.2025

Ako na chov perličiek?

Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.

Prečítať článok