Čím kŕmiť lesnú zver v zime?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.01.2025

Čím kŕmiť lesnú zver v zime?

V zimnom období chodí mnoho z nás do lesa, aby pomohli zvieratkám a uľahčili im prežiť chladné dni. Avšak vedeli ste, že nie každé "prilepšenie" im môže naozaj pomôcť? Pred prikrmovaním zvierat je dobré sa poradiť s poľovníckym spolkom, ktorý má na starosti náš konkrétny región. Poľovníci nám poradia, ktoré krmivo zvieratám chýba a aká forma by bola najvhodnejšia. Pozrime sa teda v dnešnom článku na to, akými dobrotami im môžeme spríjemniť zimu a zároveň im dopriať niečo, na čom si skutočne pochutnajú.


Krmivo

Krmivá možno rozdeliť do troch hlavných kategórií: objemné, jadrové a dužinaté. Do objemných krmív patria trávy, byliny, a dokonca aj mladé výhonky kríkov. Tieto druhy sa obvykle konzervujú sušením. Pre lesnú zver sú ideálnym objemným krmivom seno, sušené maliny alebo siláž. Tieto potraviny predstavujú prirodzený zdroj živín, ktorý je zároveň šetrný k tráviacemu traktu zveri.


Jadrové krmivo je skôr doplnkové, a preto musíme dávať pozor – dodržiavať určité pravidlá. Nesprávne dávkovanie a nevhodne zvolený druh môže viesť k tráviacim problémom, ba dokonca k uhynutiu zvieraťa. Z obilnín zvolíme iba ovsené, pretože ostatné sú nevhodné na kŕmenie lesnej zveri. Pri gaštanoch dávame pozor na množstvo – obsahujú saponíny, ktoré vo väčšom množstve spôsobujú otravu (sú jedovaté) a tráviace problémy. Potom môžeme kŕmiť kukuricou, žaluďmi alebo hrachom (ide o jadrové krmivá, takže stále pozor na dávkovanie).


K dužinatému krmivu patrí ovocie a zelenina. Z ovocia sú najvhodnejšie jablká, hrušky alebo marhule, a zo zeleniny mrkva, zemiaky či repa.

Prilepšenie

Zveri môžeme prilepšiť aj soľou, ktorá je pre ňu dôležitým zdrojom chlóru a sodíka. Podávame ju v podobe blokov, ktoré sa nanášajú na peň, kde následne stvrdnú. Zver môžeme kŕmiť aj pečivom, ale treba dodržiavať určité pravidlá. Pečivo musí byť vždy úplne suché, nesolené, bez náplne a hlavne nesmie byť plesnivé. Kŕmime ním, keď mrzne a nečakáme oblevu, aby sa nerozmočilo. Vlhké pečivo spôsobuje tráviace problémy spojené s hnačkou, čo vedie k vyčerpaniu a dehydratácii zvieraťa. V zime je každá prijatá energia dôležitá pre životné pochody a jej zvyšok je využitý na zahriatie.


A kam takéto krmivo umiestniť?

Objemné krmivo umiestnime na zem alebo do krmelca. Pri sene nevadí, ak bude navlhnuté alebo zmokne. Musíme si však dávať pozor, aby nebolo plesnivé. Jadrové krmivo dávkujeme tak, aby ho lesná zver skonzumovala do týždňa a predišlo sa jeho znehodnoteniu. Umiestnime ho do koryta alebo krmelca. Dužinaté krmivo nakrájame na malé kúsky a dávkujeme v malom množstve. Pečivo nakrájame na malé kocky alebo kúsky a dávame tiež po malých dávkach do korytiek.


Pravidlá lesa?

Zvieratá si v zime šetria svoju energiu, takže vykonávajú minimum pohybu. Ak ich vyplaší pes alebo sú vyľakané a snažia sa ujsť, vydajú veľké množstvo energie. U slabších druhov sa môže rozvinúť zápal dýchacích ciest alebo aj smrť z vyčerpania. Srnky sú v zime gravidné, takže by mohli potratit. Preto by sme sa v lese mali správať ako na návšteve. Ticho a pokojne. Ak budeme mať šťastie, môžeme lesnú zver stretnúť a pokochať sa.

Ďalšie články

Čo je stereotypné správanie u zvierat?

23.04.2025

Čo je stereotypné správanie u zvierat?

Stereotypné správanie u zvierat, známe aj ako stereotypia, sa vyznačuje opakovanými, zdanlivo bezúčelnými alebo zritualizovanými pohybmi či prejavmi správania, ktoré zvieratá vykonávajú často v prostredí, ktoré nezodpovedá ich prirodzeným potrebám. V nasledujúcom článku si túto problematiku priblížime.


Prečítať článok
Destruktívne škrabanie u mačiek

22.04.2025

Destruktívne škrabanie u mačiek

Destruktívne škrabanie je častým problémom, s ktorým sa stretáva mnoho chovateľov mačiek. Môže viesť k poškodeniu nábytku, tapiet či iných predmetov v domácnosti, čo môže značne znepríjemniť život. V tomto článku sa spoločne pozrieme na príčiny, riešenia a prevenciu tohto správania.

Prečítať článok
Ako založiť akvárium?

15.04.2025

Ako založiť akvárium?

Vlastné akvárium nie je len krásna dekorácia, ale skutočný kúsok prírody, ktorý prinesie do nášho domova pokoj a harmóniu. Pozorovanie farebných rybičiek, jemné vlnenie rastlín a tiché špliechanie vody majú preukázateľne upokojujúce účinky na myseľ. Ak ťa tiež láka vytvoriť si svoj vlastný vodný svet, pripravili sme jednoduchý návod, ako na to.

Prečítať článok