

Autor: Pavel Frček
28.05.2025
Ako založiť záhradné jazierko?
Záhradné jazierko môže byť krásnym estetickým doplnkom aj užitočným zdrojom vody pre voľne žijúce živočíchy. Ocenia ho vtáky, užovky, ježkovia či veveričky, ktoré pomáhajú regulovať škodcov. Navyše si vďaka jazierku môžeme užiť aj radosť z chovu rýb – záleží však na veľkosti a umiestnení jazierka.
Dôležitá je hĺbka
Hlavným kritériom je hĺbka – na chov rýb by mala byť aspoň 1 meter. Platí, že čím je jazierko hlbšie, tým lepšie. Väčšia hĺbka totiž zabezpečuje stabilnejšie prostredie, chráni ryby pred prehrievaním v lete aj pred zamrznutím v zime. Domáce druhy rýb dokážu v hlbokej vode prezimovať, čo je ideálne najmä pre začiatočníkov.
Prínos rýb v jazierku
Ryby skrášlia jazierko a zároveň pomáhajú likvidovať larvy komárov. Ak by sa vašim rybám do lovu nechcelo, môžete ich chuť podporiť larvami priadky morušovej alebo bránenky, aby zistili, že to za to naozaj stojí! Znížený počet komárov na vašej záhrade počas letných a jesenných večerov určite oceníte vy aj vaši susedia.
Výber vhodných druhov
Pre menšie jazierka sa hodí nenáročný karas zlatý. Farebnosťou sa vyrovná koi kaprom, ale je lacnejší a odolnejší. Do stredne veľkých jazierok (cca 2 500 litrov) možno pridať línov, jesene alebo koljušky. Vo veľkých jazierkach (okolo 5 000 litrov) sa uplatnia koi kapre, prípadne aj jesetery – tam je však už potrebná filtrácia vody.
Chov rýb v jazierku
Po výbere vhodných druhov nasleduje ich nákup. Ryby by sme mali kupovať len od overených predajcov, aby sme sa vyhli chorobám. Pri prechode z transportu do jazierka je dôležité vyrovnať teplotu vody. Ryby vkladáme až 15–20 dní po napustení jazierka, ideálne na jar. Aklimatizácia trvá niekoľko dní, počas ktorých sa začne vytvárať prirodzená rovnováha. Pomôže aj výsadba rastlín a kvalitná filtrácia. Kŕmenie by malo byť častejšie v menších dávkach – tým zabránime znečisteniu vody a premnoženiu rias. V letnom období prikrmujeme menej, s príchodom chladnejšieho počasia pridávame krmivo obohatené o vitamíny a minerály. Dôležité je prispôsobiť formu krmiva konkrétnym druhom – niektoré ryby zbierajú potravu pri dne, a teda potrebujú pelety alebo tablety, iné sa pohybujú pri hladine – tým ponúkneme vločky alebo granule, ktoré sa hneď nepotopia.
Ďalšie články

09.07.2025
Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?
Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.
Prečítať článok
08.07.2025
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?
Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.
Prečítať článok
07.07.2025
Ako na chov perličiek?
Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.
Prečítať článok