SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Ako začať s chovom králikov
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.04.2022

Ako začať s chovom králikov

Rozmýšľate nad tým, že doma na dvore začnete chovať králiky? Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ktoré vám v začiatkoch pomôžu.

Než sa do toho pustíte

Ešte než sa dostaneme k tomu, ako začať s chovom králikov, tak je vhodné pripomenúť, že si tento krok musíte poriadne rozmyslieť. O králiky sa totiž budete musieť starať každý deň, prípadne za seba zaistiť náhradu, keď treba pôjdete na dovolenku. Pred zaobstaraním králikov je tiež potrebné si jasne povedať, na aký účel ich plánujete chovať.Iba pre seba ako domácich miláčikov? Na mäso? Alebo ich budete chcieť predávať (hoci to v prípade chovných králikov ekonomicky nemá príliš zmysel)? Na odpovedi závisí budúca veľkosť chovu a závislosti od nej by ste pre králiky mali hneď na začiatku pripraviť zodpovedajúce zázemie.

Ako začať

Rovnako ako pri iných činnostiach aj pri chove králikov platí, že na niektoré veci jednoducho budete musieť prísť sami. Vďaka praxi si časom osvojíte správny režim starostlivosti o králiky a prispôsobíte si pár dôležitých detailov podľa seba. Každopádne existuje množstvo činností, ktorým sa nevyhnete a pri chove králikov sa s nimi stretnete vždy. A práve na nich sa teraz podrobnejšie pozrieme. Niektoré činnosti sú spojené so začiatkami vášho chovateľského života, iné sa stanú vašou rutinou.

1. Postavte poriadnu králikáreň

Králiky samozrejme potrebujú mať miesto, kde budú žiť. Ideálne je zaobstarať si kvalitnú králikáreň, ktorá bude dostatočne veľká pre všetky vaše králiky, najlepšie aj s rezervou pre prírastky. Môžete si ju však aj vlastnoručne postaviť, pokiaľ to zvládnete a máte trochu času nazvyš. Či už budete králikáreň kupovať, alebo si ju postavíte, myslite na to, že králiky majú radi sucho, svetlo a pokoj. A hoci vyžadujú čerstvý vzduch, nerobí im dobre prievan. Tieto aspekty berte do úvahy aj pri umiestnení králikárne - čelná strana by preto vždy mala byť orientovaná na juhovýchod.

2. Podstielka pre nové prírastky

V králikárni môžete svojich hopsavých zverencov nechať na holej podlahe, alebo im poskytnúť podstielku. Podstielka musí byť suchá a nezaparená a pochopiteľne je potrebná jej občasná výmena. Keď si dáte prácu s prípravou a výmenou podstielky, králiky budú mať pohodlnejšie prostredie a zvýšite šance, že sa dočkáte nových prírastkov do vášho chovu.

3. Výber králičieho plemena

Až budete mať pripravené vhodné prostredie na chov, prichádza na rad výber králičieho plemena. A výber to nebude jednoduchý, pretože existuje veľké množstvo plemien králika domáceho. Plemená sa líšia nielen vzhľadom, ale tiež napríklad kvalitou mäsa či dobou, za akú dosiahnu jatočnú hmotnosť.

4. Doprajte im kvalitné krmivo

Králiky patria medzi bylinožravce. Pravidelne im budete musieť servírovať najmä kŕmnu zmes, dostupné sú rôzne druhy granúl určené špeciálne pre králiky. Nepohrdnú ani senom (seno nesmie byť zaparené) – najlepšie je ho dávať do jasličiek na seno, aby nebolo rozťahané po celej králikárni.

5. Pozor na choroby

Králíky sú pomerne náchylný na choroby, takže bez snahy tomu zabrániť sa v chove môžu objaviť parazitárne alebo infekčné ochorenia. Našťastie proti väčšine týchto chorôb môžete králiky chrániť očkovaním a preventívnym podávaním doplnkov stravy. Ako prevenciu je možné označiť aj to, keď budete králikom podávať iba kvalitné, nijako nedegradované a nekontaminované krmivo.

Problémy s rozmnožováním

Na záver pre vás máme ešte tipy týkajúce sa problémov s rozmnožovaním králikov. Tie je vhodné poznat vo fáze, kedy už králiky nejaký čas chováte a chcete, aby sa váš chov rozrástol, ale prosté umiestnenie samca a samice k sebe neprináša vytúžený výsledok. Síce je všeobecne známe, že králiky problém s rozmnožovaním nemajú, ale niekedy sa predsa len vyskytne prekážka, kvôli ktorej budete márne čakať na nové prírastky. Čo za tým môže stáť?

Za neplodnosťou králikov môže stáť to, že sú príliš vykŕmení. Nemusíte svojich miláčikov držať skrátka a rozhodne im nedávajte len nutné minimum krmiva na prežitie, len to pri kŕmení nesmiete príliš preháňať. Množstvo krmiva sa oplatí ubrať, keď sa vám králiky budú zdať veľa telnatí, prípadne im doprajte viac priestoru na pohyb.

Plodnosti králikov nesvedčia ani veľké teplo, v takom počasí navyše nie sú pohybovo veľmi aktívne. Sterilita spôsobená horúčavou môže pretrvávať až niekoľko mesiacov. Bohužiaľ ani snaha o zníženie teploty v králikárni veľmi dôkladným tienením nemusí byť na úžitok. Králiky totiž na oplodnenie potrebujú cez deň svetlo po čo najdlhšiu dobu. Samica oplodní, ak je svetlo aspoň 12 hodin denne. V prípade, že prirodzené denné svetlo túto podmienku vzhľadom na časť roka nezaisťuje, musíte deň v králikárni „predĺžiť“ obstaraním umelého zdroja svetla.

Ďalšie články

Čo mačka nemôže jesť?

14.05.2024

Čo mačka nemôže jesť?

Ako majitelia mačiek poskytujeme našim chlpatým priateľom tú najlepšiu starostlivosť. Niekedy im možno chceme dopriať toľko, že im ublížime. Nie všetko, čo nám chutí, je pre našich mačacích priateľov vhodné. Niektoré potraviny a látky sú pre mačky nevhodné alebo dokonca toxické. Čo je pre mačky jedovaté?

Prečítať článok
Ako vyzerá životný cyklus sliepok?

10.05.2024

Ako vyzerá životný cyklus sliepok?

Sliepky sú skvelí pomocníci a fascinujúce tvory. Vo svojom živote prechádzajú niekoľkými fázami, ktoré by ste ako chovateľ mali dokonale poznať. Ako teda vyzerá ich život?


Prečítať článok
Ako dlho žije domáca mačka

09.05.2024

Ako dlho žije domáca mačka

Domáce mačky sú jedným z najobľúbenejších domácich zvierat na celom svete. A niet divu. Ich nezávislá povaha z nich robí skvelých spoločníkov v domácnosti. Skôr než sa však oddáme životu s mačkou, musíme si odpovedať na otázku, koľko rokov sa dožíva.


Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích