Ako vyzerá nachladnutie u psa?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.11.2024

Ako vyzerá nachladnutie u psa?

Prechladnutie je u ľudí bežným zdravotným problémom, ktorý sa spája predovšetkým s jesenným a zimným obdobím. Ako je to ale u našich domácich miláčikov? Môže pes prechladnúť podobne ako ľudia? 


Odpoveď je jednoduchá, áno, môže, dokonca sa uňho nachladnutie prejavuje podobne ako u ľudí . Poďte sa s nami pozrieť na to, aké príznaky u psov sledovať a ako sa o Vášho domáceho miláčika postarať, ak spozorujete príznaky prechladnutia.

Rizikové faktory

Rovnako ako my ľudia aj psy bývajú náchylnejšie na infekcie v dôsledku oslabenia imunitného systému a dlhodobého vystavenia chladu, vlhku alebo zmenám teplôt. Keď má pes nádchu, snažte sa ho dostatočne chrániť – využívajte oblečky a nenechávajte psa, ktorý na to nie je zvyknutý, dlho vonku v zime. Rizikovou skupinou sú psí seniori, ale aj veľmi malé šteňatá alebo kojace sučky.

Príznaky prechladnutia u psa

Príznaky bývajú veľmi podobné tým ľudským. Najväčším nebezpečenstvom pre psov je tzv. psincový kašeľ, ktorý môže byť suchý a dráždivý, ale aj vlhký spojený s vykašliavaním hlienu. Tento kašeľ je vírusovo-bakteriálneho pôvodu, je veľmi nákazlivý a pokiaľ nie je správne liečený, môže psíka ohrozovať na živote. Preto pri podozrení naň ihneď navštívte veterinára!

Aj tzv. "obyčajná" nádcha u psa dokáže pekne potrápiť. Pes má nádchu vtedy, keď sa prejavuje vodnatým až hnisavým výtokom z nosa a niekedy aj z očí, výnimočne môžeme pozorovať výtok z uší. Rovnako ako my, aj psy bývajú pri prechladnutí unavení, a teda menej aktívni ako obvykle. Môžu stratiť chuť do jedla alebo prijímajú výrazne menej potravy, zároveň väčšinou viac pijú. Pokiaľ pes bojuje s infekciou, bude mať obvykle zvýšenú teplotu (normálna telesná teplota psa sa pohybuje v rozmedzí 37,5 - 39,3 °C podľa veľkosti plemena). Teplota nad 40 °C je už veľmi nebezpečná a vyžaduje okamžitú konzultáciu s veterinárnym lekárom!

Liečba

Pokiaľ Váš psík vykazuje známky prechladnutia, pomôžte mu nasledujúcimi opatreniami: Pri liečbe prechladnutého psa je dôležité zaistiť primerane teplé kľudné miesto, kde nebude vystavený prievanu a dostatok čerstvej vody, pretože pri boji s infekciou je dobré zvýšiť príjem tekutín. Podávajte skôr vlhšiu stravu. Skúste namočiť granule, prípadne použite nesolený čistý vývar z mäsa, ktorý je pre psíka zároveň výborným zdrojom živín a ktorému určite neodolá ani pri zníženej chuti do jedla. Keď je pes prechladnutý, obmedzte prechádzky iba na nevyhnutne potrebný čas. Podľa dohovoru s veterinárom monitorujte telesnú teplotu. Najpresnejšie merajú digitálne rektálne teplomery.

Stav neustále sledujte, a pokiaľ by sa zhoršoval, rozhodne navštívte veterinára, ktorý navrhne vhodnú liečbu a predpíše lieky. Nikdy psovi nepodávajte lieky určené ľuďom bez toho, aby ste sa poradili s odborníkom.

Prevencia

Aby ste predišli prechladnutiu, zamerajte sa na prevenciu. Tá zahŕňa posilňovanie imunitného systému psa pomocou zdravej a vyváženej stravy, prípadne využitie kŕmnych vitamínových doplnkov a dostatočnej fyzickej aktivity. Psa dlhodobo nevystavujte chladu a prudkým zmenám teplôt. Primerane ho otužujte v priebehu celého roka. U menších psíkov a u psích seniorov akejkoľvek veľkosti neváhajte využiť ochranné alebo zateplené oblečky či dokonca gumené topánky, najmä ak sa psík pohybuje napr. v mestskom prostredí, kde sú chodníky v zime pokryté vrstvou presoleného snehu a ľadu. Po dlhších výletoch Vášmu psíkovi doprajte dostatočne dlhý odpočinok a pri zostavovaní kŕmnej dávky berte do úvahy zvýšené nároky na kvalitné zdroje energie.

Prechladnutie dokáže poriadne potrápiť nielen nás, ale aj psíkov. Aby ste  sa nachladnutiu u psa vyhli, doprajte Vášmu štvornohému priateľovi výživnú stravu, vitamíny a dostatok pohybu. Pokiaľ však k prechladnutiu dôjde a spozorujete u psíka niektoré z príznakov, doprajte mu dostatok pokoja, tepla, sledujte jeho zdravotný stav a prípadne sa neváhajte obrátiť na veterinára.

Ďalšie články

Čo je stereotypné správanie u zvierat?

23.04.2025

Čo je stereotypné správanie u zvierat?

Stereotypné správanie u zvierat, známe aj ako stereotypia, sa vyznačuje opakovanými, zdanlivo bezúčelnými alebo zritualizovanými pohybmi či prejavmi správania, ktoré zvieratá vykonávajú často v prostredí, ktoré nezodpovedá ich prirodzeným potrebám. V nasledujúcom článku si túto problematiku priblížime.


Prečítať článok
Destruktívne škrabanie u mačiek

22.04.2025

Destruktívne škrabanie u mačiek

Destruktívne škrabanie je častým problémom, s ktorým sa stretáva mnoho chovateľov mačiek. Môže viesť k poškodeniu nábytku, tapiet či iných predmetov v domácnosti, čo môže značne znepríjemniť život. V tomto článku sa spoločne pozrieme na príčiny, riešenia a prevenciu tohto správania.

Prečítať článok
Ako založiť akvárium?

15.04.2025

Ako založiť akvárium?

Vlastné akvárium nie je len krásna dekorácia, ale skutočný kúsok prírody, ktorý prinesie do nášho domova pokoj a harmóniu. Pozorovanie farebných rybičiek, jemné vlnenie rastlín a tiché špliechanie vody majú preukázateľne upokojujúce účinky na myseľ. Ak ťa tiež láka vytvoriť si svoj vlastný vodný svet, pripravili sme jednoduchý návod, ako na to.

Prečítať článok