Expedícia balíkov aj napriek koronavíru prebieha bez problému.

Telefónne hovory obmedzte, prosím, iba na dôležité, aby sme mohli rýchlo a efektívne pripravovať Vaše objednávky.

Ako vybrať správnu liaheň?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.07.2020

Ako vybrať správnu liaheň?

Vážení priatelia. Naše dievčatá na zákazníckom servise sa každý deň stretávajú s otázkami, akou liaheň máte vybrať. Správny výber liahne je veľmi dôležitý, preto sme pre Vás spísali nasledujúci článok o tom, aké liahne ponúkame. Nie je totiž liaheň ako liaheň.Ak by ste aj tak tápali s výberom liahne, kontaktujte našich kolegov na telefóne +421 022/ 22 05 171 a všetko s Vami ochotne preberieme.

Otáčať ručne alebo automaticky?

Jedna z najdôležitejších otázok je, či chcete liaheň bez starostí, teda s automatickým otáčaním vajec alebo Vám nevadí vajcia párkrát za deň otočiť ručne.

Rozlišujeme tri druhy liahní:

 • liahne s automatickým otáčaním vajec - verzia bez starostí. Vajcia sa otáčajú automaticky podľa nastaveného programu - typicky to je každé dve hodiny. Väčšina našich liahní umžňuje tento interval ľubovoľne meniť alebo vypnúť (typicky liahne z našej rady WQ).
 • liahne s poloautomatickým otáčaním vajec - verzia s polovičnou starostí - nemusíte otáčať každé vajce ručne, ale vajcia otočíte páčkou zvonku. Typicky liahne Covina ET poloautomat.
 • liahne s manuálnym otáčaním vajec - verzia pre zapálených chovateľov, ktorým nevadí behať k liahni. Je potreba aspoň ráno a večer vajcia jedno po druhom ručne otočiť.

Len slepačie? Alebo aj iné druhy vajec?

Ďalším dôležitým parametrom pre výber liahne sú druhy vajec, ktoré chcete liahnuť. Né každá liaheň je totiž vhodná pre všetky druhy vajec. Avšak všetky naše liahne sú vhodné pre liahnutie slepačích vajec. Líšia sa potom len kapacita iných druhov vajec - husacie, kačacie, pštrosie, prepeličie atď.

Rozlišujeme štyri druhy držiakov vajec vnútri liahne:

 • držiaky na slepačie a morčacie vajcia - žlté držiaky sú u liahňou najrozšírenejšie. Do každej z mištičiek môžete dať jedno vajce s priemerom do 40 mm (sliepky, morka, prepelica). Žlté držiaky nájdete u liahní z radu EW.
 • kombi držiaky - na všetky druhy vajec - červené AGROFORTEL kombi držiaky. Najuniverzálnejší držiaky vajec. Do každej z mištičiek môžete dať jedno vajce s priemerom do 60 mm (sliepky, morka, hus, kačka) alebo štyri prepeličie vajcia. Červené držiaky nájdete u liahní z rady WQ
 • rolovacie - na všetky druhy vajec. Tieto držiaky vajec sú tiež univerzálne. Môžete do nich dávať všetky druhy vajec. Tieto držiaky má iba jedna naša liaheň - Liaheň AGROFORTEL WQ70.
 • kotúľajúce - na všetky druhy vajec. Jadrom týchto držiakov je ohrádka a priečniky. Do ohrádky naskladáte vajíčka, ktoré oddelíte priečniky. Celú ohrádkou pohybuje mechanizmus sem a tam a tým sa vajíčka kotúľajú. Typickým zástupcom liahní s kutálejícím Mechanism sú liahne JANOEL.

Výber vhodnej liahne je veľmi dôležitý, preto ho nepodceňte. Ak si neviete rady, zavolajte našim špecialistom na +421 022/ 22 05 171.

Vlhkosť regulovať počítačom, alebo ručne?

Klasické stolové liahne sa určuje vlhkosť podľa toho, koľko vody do liahne nalejete. Vlhkosť vo väčšine prípadov potom sledujeme na obrazovke liahne. Pre fajnšmekrov sme ale vyvinuli štyri liahne - WQ36, WQ70, WQ63 a WQ98, kam sme inštalovali inteligentné odparovač vody, ktorý sa spína podľa potreby a požadovanú vlhkosť potom vždy dorovná.

 


Ďalšie vychytávky, ktoré môžu liahne mať:

 • teplomer, vlhkomer
 • alarmy na vlhkosť a teplotu
 • kalibrácia
 • ovládanie cez WiFi

Pripravili sme pre vás CHYTRÝ VYHĽADÁVAČ VHODNÉ liahne. NA STRÁNKE WWW.LACNELIAHNE.SK/LIAHNE zatrhnite odpovede na požadované otázky, a filter Vám vyfiltruje tie najlepšie liahne podľa Vašich požiadaviek.

Dúfame, že Vám náš článok o výbere vhodnej liahne pomohol.

Ďalšie články

Zbavte sa čmelíkov raz a navždy

21.07.2022

Zbavte sa čmelíkov raz a navždy

Čmelík kurí je malý nenápadný parazit, ktorý však dokáže znepríjemniť život nejednej sliepke, kačici, prepeličke alebo husi a tým pádom aj nejednému chovateľovi. Čo je čmelík vlastne zač?

Prečítať článok
Výber automatických dvierok do kurníka

09.06.2022

Výber automatických dvierok do kurníka

Chov sliepok a ďalšej hydiny je všeobecne pomerne nenáročný, ale predsa len existujú veci, ktoré ho sťažujú. 

Prečítať článok
Ako začať s chovom kačíc

17.05.2022

Ako začať s chovom kačíc

Ak máte pri dedinskom domčeku dvor, pre ktorý hľadáte nejaké praktické využitie, jedným z možných riešení je chovať hydinu pre úžitok aj potešenie.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích