Ako spoznať, že vašu hydinu napadli parazity
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Ako spoznať, že vašu hydinu napadli parazity

Pri chove hydiny sa bohužiaľ niekedy nemožno vyhnúť ich ochoreniu. Najbežnejšie ochorenia hydiny sú tie parazitické, keď ich rôzni parazity napádajú najmä zvonku. Domovom parazitov je obvykle perie a koža operencov a pre hydinu sú veľmi nepríjemní, pretože bývajú príčinou silného pocitu svrbenia, čo sa prejavuje na správaní zvierat. Aby ste hydinu ušetrili od trápenia, treba ju pravidelne kontrolovať a pokiaľ sa na zvieratách nejaký parazit objaví, tak bezodkladne zasiahnuť. Prečítajte si o častých prejavoch značiacich napadnutie hydiny parazitmi, aby ste problém rozpoznali včas a zvieratá im neposkytovali domov zbytočne dlho. Ďalej si predstavíme najrozšírenejšie parazity, ktoré môžu napadnúť hydinu vo vašom chove, a spôsoby, ako napadnutiu parazitov predísť a ako sa ich prípadne zbaviť.

Prejavy napadnutia parazitmi u hydiny

Napadnutie parazitmi sa u hydiny znateľne prejavuje na jej správaní – kvôli pocitu svrbenia začnú byť zvieratá nepokojné, kývajú hlavou z jednej strany na druhú a pri premnožení parazitov sa takmer prestanú ovládať. Samozrejme sa snaží svrbenie zbaviť škrabaním, dôsledkom čoho je strata peria. Pri premnožení parazitov tak na niektorých miestach tela vzniknú úplne holé miesta. Perie, ktoré zostane, stráca svoj prirodzený vzhľad – je neupravené a polámané. Jednak z dôvodu škrabania a jednak kvôli tomu, že ho niektorí parazity okusujú. U vodných vtákov dochádza k zníženiu vodeodolnosti peria, ktoré je potom špinavé a viditeľne mokré.

Pri pozornom skúmaní peria a kože hydiny je možné rôzne parazity tiež priamo vidieť. V prípade všeniek potom môžete pri ich premnožení v perí nájsť dokonca chumáče vajíčok.

Ďalej je možné pozorovať ďalšie príčiny v podobe zníženia znášky vajec. Prejavom napadnutia parazitmi môže byť aj strata hmotnosti zvierat alebo rozvoj kanibalizmu. V najhoršom prípade dochádza k úhynu zvierat, čo platí hlavne u mláďat alebo chorôb oslabenej hydiny pri silnom zasiahnutí parazitmi.

Všenky

Všetky sú rozšíreným druhom parazitického hmyzu, ktorý zahŕňa napríklad lupienky, páperovky a všiváky. Charakteristické je pre nich sploštené telo a malé pazúriky na končatinách, ktoré sú vidieť pod mikroskopom. Všetky postihujú celé telo, ale najčastejšie sa pochopiteľne vyskytujú tam, kam si hydina nedosiahne zobákom, takže na bruchu, pod krídlami a v oblasti kloaky. Napadnutie hydiny (najčastejšie kurča domáceho) všenkami zvyšuje riziko rozvoja kanibalizmu.

Čmelíci

Čmelík kurí je veľmi nepríjemný parazit, ktorý sa zameriava nielen na hydinu, ale aj na holuby, ďalšie voľne žijúce vtáky, a dokonca aj niektoré cicavce. Pri bežnom pohľade na perie je takmer nemožné ho odhaliť, pretože tento malý roztoč sa prisáva na kožu, aby sa mohol živiť krvou svojej obete. Vzhľadom na to, že sa živia krvou, môžu byť čmelíci prenášačmi hydinového moru alebo encefalitídy. Vo chvíli, keď čmelíci krv nesajú, teda väčšinou počas dňa, hľadajú úkryt v rôznych škárach v kurníku a kladú tam larvy. Zamorenie kurníka vzhľadom na počet lariev, ktoré dokáže naklásť jediná samica, prebieha rýchlo.

Roztoče perné

Roztoče perné sa usadzujú hlavne na chvoste a krídlach hydiny, kde sa živia krvou, a rovnako ako čmelíci tak spôsobujú vyššiu náchylnosť hydiny na nakazenie rôznymi chorobami. Tiež zvyšujú riziko vzniku kožných vyrážok. V postihnutých miestach je perie poškodené tak, že vyzerá, ako by bolo uhryznuté. Zbaviť sa tohto roztoča je celkom zložité a proces jeho úplného odstránenia z kurníka a odstránenie zo zvierat často trvá dlhšiu dobu.

Blchy

Síce sa to nestáva až tak často, ale na hydine sa môžu usadiť aj blchy. Rovnako blchy sú príčinou silného svrbenia a kvôli častému škrabaniu časom na hydine uvidíte úplne lysé miesta namiesto peria.

Vápenka

Nakoniec stojí za zmienku ešte vápenka, ktorá hydina tiež postihuje pomerne často, ale od vyššie spomínaných parazitov sa svojim prejavom dosť líšia. Postihuje totiž neoperené časti tela, predovšetkým behákov. Tie sú pri postihnutí vápenkou pokryté hrubým bielym povlakom. Za jej vznikom stoja parazitickí roztoče. U hrabavých vtákov sa jedná o lupovku kuriu, ktorej zástupcovia sa zavrtávajú do rohovej vrstvy kože na behákoch. Neliečená vápenka spôsobuje vtákom bolesť.

Prevencia napadnutia hydiny parazitmi

S ohľadom na prevenciu napadnutia hydiny parazitmi je samozrejme potrebné udržiavať kurník či iné hydinové stavanie a výbeh relatívne čistý. V kurníku pravidelne meňte podstielku, aby bola stále dostatočne suchá a čistá. Parazity sa totiž najľahšie premnožujú z dôvodu zlých podmienok chovu.

Také sliepky sa o odstraňovaní parazitov a udržiavaní peria v dobrom stave starajú samé vďaka popoleniu. Pri popolení čistí svoje telo prostredníctvom „kúpeľa“ v popole z dreva alebo jemnom piesku. Aby tento proces mohli vykonávať, musíte im popolisko pripraviť. Ako popolisko môže slúžiť buď jednoduchá diera v zemi, alebo nízka plastová vanička. Obsah popoliska by ste mali aspoň dvakrát ročne vymeniť.

Liečba parazitických ochorení u hydiny

Niekedy popolenie nestačí, a potom je na mieste využiť špeciálne prípravky proti parazitom. Niektoré sa aplikujú priamo na zvieratá, iné môžu slúžiť na ošetrenie stien a podlahy kurníka, kam si zaliezajú čmelíci. Na čmelíky vedľa špeciálneho prípravku proti čmelíkom vyzrejete aj kremelinou alebo dreveným popolom, ktorý dôkladne vtriete do peria. Na úplné odstránenie týchto nežiaducich návštevníkov môže byť potrebné tento proces niekoľkokrát opakovať.

Ak by ste hydinu nezbavili parazitov včas, môžete o svojich operených miláčikov prísť. Preto si svojich zverencov v chove poriadne všímajte a keď to bude nutné, čo najrýchlejšie podniknite patričné kroky.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích