Ako sa starať o kone
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.03.2024

Ako sa starať o kone

Kone sú majestátne a nádherné stvorenia. Avšak ich obstaranie nie je iba finančný záväzok, ale aj pravidelná starosť. Správna starostlivosť o kone zahŕňa širokú škálu potrieb, ako je napríklad vhodná výživa, čistenie, lekárske prehliadky a cvičenia. Postarať sa o takéto zviera nie je vôbec jednoduché, a tak sa v začiatkoch nebojte poprosiť o radu niekoho skúsenejšieho.


Strava koňa

Výživa je základ každého zvieraťa a nie je tomu inak ani u koní. Správna strava koňa ideálne obsahuje dostatočné množstvo kvalitného sena alebo krmu. K tomuto krmivu by mal mať prístup celý deň. Potravu je dobré dopĺňať o rôzne granule a ďalšie prípravky, ktoré zaručia vyvážený príjem živín. Kŕmenie koňa je individuálne, zodpovedá námahe, ktorú zviera vykonáva. Ďalej je dôležité zaistiť dostatočný príjem čerstvej vody.


Vo výžive nesmie chýbať množstvo minerálnych látok, ako je napríklad sodík, chlór, vápnik alebo horčík. V ich bežnej potrave, predovšetkým tráva a seno, sa tieto látky nevyskytujú, preto ich treba doplniť inou cestou. Základom je soľný liz, ktorý by mali kone mať neustále k dispozícii. Ďalej môžete doplniť o iné minerálne lizy. Minerály a vitamíny sú veľmi dôležité na udržanie zdravotného stavu.


Čistenie koňa

Čistenie koňa by sa rozhodne nemalo podceňovať, preto tejto činnosti venujte pozornosť každý deň. Pokiaľ do stajne nechodíte dennodenne, treba kone vyčistiť vždy pred a po jazdení. Vďaka kefovaniu bude srsť a koža zdravá, zbavená nečistôt. Pôsobí aj ako ochrana koňa proti parazitom. Vždy začínajte od krku smerom k zadku. Najprv za pomoci gumového alebo plastového žbilka, až potom vezmite mäkkú kefu. Hrubou kefou rozčešte hrivu a chvost. Na záver skontrolujte kopytá, z ktorých odstráňte nečistoty pomocou kopytného háčika. Na zakúpenie je tiež kompletná sada na čistenie koní.

Zdravotná starostlivosť

Pravidelné prehliadky u veterinára sú kľúčom pre udržanie zdravia koňa. Vykonávať by sa mala kontrola zubov a kopýt, súčasťou je aj pravidelné očkovanie proti niekoľkým chorobám a odčervenie. Zdravotná starostlivosť zahŕňa návštevu kováča, ktorý by u Vás mal byť každých 6-8 týždňov. Kopytá sú pre kone veľmi dôležité, preto dbajte na pravidelné čistenie a ošetrovanie, aby ste predišli vzniku zranení a ochorení. Dôležité je zaistiť vhodnú podstielku a podložku, aby boli kopytá chránené pred tvrdými povrchmi.


V prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí ihneď konzultujte s lekárom.

Pravidelné cvičenie a pohyb

Kone sú veľmi aktívne zvieratá, ktoré potrebujú pravidelné cvičenie. Denný pohyb pomáha udržovať svaly a kosti silné, pružné, zároveň podporuje celkovú fyzickú kondíciu. Minimálne by mal zahŕňať voľný pohyb v ohrade, behanie na pastve a samotnú jazdu. Cvičenie vždy prispôsobte starobe a kondícii koňa.

Ustajnenie

Aj ustajnenie hrá dôležitú úlohu v starostlivosti o zdravie. Existuje viac možností, kam kone ubytovať. Niektorí trávia celý rok na pastvine a majú k dispozícii prístrešok, kam sa schovávajú pred nepriaznivým počasím. Iní sú na pastvine iba cez deň a na noc sa ukrývajú do boxov v stajni. Stretnúť sa môžete aj s celodenným pobytom v boxe, to však neposkytuje dostatok prirodzeného pohybu. Preto by mal byť dostatočne veľký a dobre osvetlený. Kôň musí mať k dispozícii nádoby na vodu (ideálne sú automatické napájačky, vďaka ktorým majú nepretržitý prísun čerstvej vody) a krmivo, ďalej tiež stelivo, aby si mal kam pohodlne ľahnúť. 

Ak je to možné, umožnite zvieraťu byť v spoločnosti iných koní. Sú to stádové zvieratá, a tak majú prirodzenú potrebu sociálnej interakcie.

Starostlivosť o kone je nielen zodpovednosťou, ale aj radosťou pre každého milovníka týchto zvierat. Vyžaduje trpezlivosť, lásku a angažovanosť. Vďaka Vám môže kôň prežiť šťastný a zdravý život. Preto buďte pozorní a nebojte sa poradiť s odborníkmi, kedykoľvek si nebudete istí.

Ďalšie články

Užitočné živočíchy v záhrade

02.07.2025

Užitočné živočíchy v záhrade

Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.

Prečítať článok
Ako kŕmiť ošípané?

01.07.2025

Ako kŕmiť ošípané?

Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.

Prečítať článok
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok