Autor: Pavel Frček
13.08.2024
Ako ochrániť hospodárske zvieratá pred prehriatím?
Prehriatie pri hospodárskych zvieratách predstavuje závažný problém, ktorý môže viesť k nemalým zdravotným komplikáciám, zníženiu produkcie a v extrémnych prípadoch aj k uhynutiu. Je treba dbať na zvýšenú opatrnosť a účinne zvieratá chrániť pred nepriaznivými účinkami vysokých teplôt. Poďte sa s nami pozrieť, ako na to.
Dostatok tieňu
Najjednoduchšia a najúčinnejšia metóda, ako znížiť riziko prehriatia, je poskytnutie tieňu pre pastevne chované zvieratá. Poslúžiť môžu stromy, kríky, ale taktiež Vami postavené prístrešky. Dôležité je, aby tieto miesta boli dobre ventilované a poskytovali dostatok priestoru pre všetky zvieratá.
Dostatok vody
Voda je v lete dôležitá nielen pre nás, ale taktiež pre všetky zvieratá, nielen tie hospodárske. V priebehu horkých letných dňov je treba pitný režim zvýšiť. Zamerajte sa teda na to, aby zvieratá mali neustály prístup k čerstvej a čistej vode. Napájadla umiestnite po celom areáli, aby boli vždy k dispozícii. Pravidelne je treba taktiež kontrolovať a čistiť misky, aby voda nebola znečistená. Počas horkých dní taktiež prispôsobte druh krmiva pre hospodárske zvieratá.
Správna ventilácia v stajniach
Pre zvieratá chované v stajniach je kľúčová dobrá ventilácia. Stajne bývajú navrhnuté tak, aby umožňovali voľný priechod vzduchu. Ak tomu tak nie je, dajú sa využiť ventilátory, ktoré pomôžu so zlepšením cirkulácie vzduchu. Nezabudnite na to, že v prípade výpadku energie ste povinní zaistiť náhradný energetický zdroj. Vetrať nezabudnime ani kurín, aby sa nevyskytli paraziti u sliepok, a navyše budú mať pred spaním čerstvý vzduch.
Preprava
Pozor dajte taktiež pri preprave hospodárskych zvierat. Smerujte ju skôr na ranné či večerné hodiny, keď už nie je také horko, a nezabudnite na splnenie podmienok daných legislatívou, ako je napríklad kontrola teploty a dostatočné vetranie či doba trvania prepravy v závislosti na druhu zvierat.
Sledovanie zdravotného stavu
Zvieratá pravidelne kontrolujte a sledujte ich zdravotný stav. Pokiaľ dôjde k zmene ihneď jednajte. Prehriatie zapríčiní zrýchlenie metabolizmu a tým taktiež rýchlejšiu spotrebu kyslíka. Na zvierati sa dá pozorovať rýchle a ťažké dýchanie, dýchavičnosť, dehydratácia. V najhoršom prípade dochádza až k bezvedomiu.
Pokiaľ k prehriatiu predsa len dôjde, ihneď premiestnite zviera do tieňa, postupne ochladzujte vlažnou vodou a dohliadnite na pitný režim. Následne vyhľadajte pomoc veterinára.
S prehriatím sa pomerne dobre dokážu vyrovnať ošípané, ktoré sa za účelom ochladenia váľajú v blate. Horšie je na tom hydina, predovšetkým malé kuriatka, pri ktorých dochádza k rýchlej dehydratácií aj pri krátkom pôsobení tepla. Vysoké teploty majú taktiež vplyv na premnoženie parazitov, napríklad všenka u sliepok, a na znášku. Zhoršuje sa kvalita škrupiny a vajíčka bývajú menšie.
Ochrana hospodárskych zvierat pred prehriatím zahrňuje rôzne druhy opatrenia. Zaistenie tieňu, dostatočný prístup k vode, ventilácia a pravidelné sledovanie zdravotného stavu sú kľúčové pre zníženie rizika prehriatia. Dodržaním týchto postupov zaistíte zdravie a pohodu zvierat aj počas horkých letných mesiacov.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok