Ako naučiť sliepky chodiť do kurníka
Priviezli ste si domov nové sliepočky a neviete si rady s tým, ako ich naučiť chodiť do kurníka? Rôzne sa tradujú mýty o tom, že je potrebné nechať ich tri dni zatvorené v kurníku a je to vyriešené. Nie je to však nutné a tento postup všeobecne neodporúčame. Sliepky sú totiž veľmi inteligentné a vedia, čo je pre nich najlepšie. Stačí im teda všetko párkrát ukázať, dobre kurník pripraviť a máte vyhrané. Poďte sa s nami pozrieť, ako naučiť sliepky do kurníka.
Dobrá príprava je základ
Neotáľajte a dobre pripravte domov sliepočkám ešte pred ich kúpou. Bezpečný a pohodlný priestor neskôr ocenia a budú sa doňho radi vracať. Kurník slúži ako chránené miesto, kam nemôže prekĺznuť žiadny dravec, poctivo ho teda zaistite, rovnako ako výbeh okolo kurníka.
Čo robiť po prevoze?
Po príchode ukážte sliepočkám ich domov a preložte ich do kurníka. Dostatok vody a jedla je samozrejmosťou. Tento prvok nie je radno zabudnúť, dané im pomôže k aklimatizácii na nové prostredie. Môžete ich jeden deň v kurníku ponechať, aby spoznali svoje bezpečné miesto. Možno zo začiatku nebudú chcieť vyliezť na bidlá, pretože je to pre nich neznáme, postupne si ale prídu na to, že je dané prirodzenejšie. Druhý deň ráno otvorte kurník a nechajte sliepky, aby sa samy rozhodli, kedy budú chcieť spoznávať okolie. A ako naučiť sliepky do kurníka večer? Vlastne nijako, pri zotmení sa už budú samy pomaly riadkovať v kurníku, ktorý už považujú za svoj domov.
Jedlom nikdy nepohrdnú
Ak ste sliepočky vypustili do širšieho okolia a potrebujete ich zahnať späť, je to často trochu oriešok. Ako naučiť sliepky do kurníka, keď sa im pastva na veľkom priestore veľmi páči? Dá sa na nich vyzrieť jedlom. Pripravte si pre nich maškrty, ktoré im ukážete a verte, že sa za Vami div nerozbehnú. Veľkou pochutinou sú napríklad cestoviny alebo pšenica. Postupom času si zvyknú aj na obyčajný zvuk, ktorý vydáva napríklad plechovka so zrnom a to pre nich bude jasné znamenie. Zároveň by nikdy nemali chýbať zásoby vody a kŕmenia priamo v alebo pri kurníku. Do tejto oblasti by mali mať prístup po celý deň.
A čo keď to nefunguje?
Existuje mnoho dôvodov, prečo sa sliepočka nechce vrátiť do kurníka a náš článok, ako naučiť sliepky chodiť do kurníka, príde zdanlivo nadarmo. Väčšinou je to tým, že sliepočke niečo chýba alebo sa necíti bezpečne. Je možné, že ju nejaká šelma vydesila, trápia ju parazity v kurníku alebo sa stala obeťou šikanovania od ostatných sliepok. Pozorujte jej správanie av prípade potreby neváhajte navštíviť veterinára.
A to je všetko.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok