

Autor: Pavel Frček
14.10.2024
Ako na zber a spracovanie úrody?
Jeseň je tu a s ňou aj čas zberu a následného spracovania našej bohatej úrody. Aby bola zabezpečená maximálna kvalita a trvanlivosť plodov našej záhrady, je potrebné všetko správne naplánovať a venovať pozornosť správnym technikám. Pozrite sa s nami, ako úrodu spracovať tak, aby si uchovala svoje výživové hodnoty a chuť čo najdlhšie.
Správne načasovanie a technika
Skôr ako sa pustíte do úpravy plodov, je potrebné vedieť, kedy nastáva ideálny čas na zber jednotlivých plodín. Tie by sa mali zbierať v optimálnom štádiu zrelosti, teda venujte pozornosť farbe, veľkosti a tvrdosti. Napríklad paradajky by mali byť pri zbere úplne červené a mäkké na dotyk, zatiaľ čo uhorky v pevnom stave a tmavozelenej farbe.
V ideálnom prípade zbierajte plody za suchého počasia, aby ste sa vyhli riziku hniloby a plesní. Po zbere je nutné úrodu čo najrýchlejšie spracovať, aby nedošlo k zhoršeniu kvality plodov.
Ovocie
Ovocie, ako sú jablká alebo hrušky, môžete skladovať v chlade a tme, kde vydržia niekoľko mesiacov. Rôzne druhy ovocia sa dajú spracovať mnohými spôsobmi. Jedným z týchto spôsobov je mrazenie, pri ktorom sa nestrácajú takmer žiadne živiny. Takéto zmrazené ovocie sa potom môže použiť napríklad do koláča.
Ďalšou možnosťou je sušenie, ktoré taktiež patrí k najzdravšiemu uchovávaniu ovocia. Po vysušení všetko uložte do uzatvárateľnej nádoby, aby nedošlo k šíreniu plesne.
Jedným z u nás veľmi obľúbených spôsobov spracovania patrí zavarovanie. Umyté a pripravené ovocie sa premiestni do pohárov, následne sa všetko zaleje roztokom, najčastejšie vodou a cukrom. Zabudnúť nesmieme ani na výrobu domácich džemov a marmelád.
Výborný spôsob, ako spracovať plodiny je tiež moštovanie ovocia. Získaná šťava je plná vitamínov a navyše výborne chutí. Pokiaľ sa pustíte do výroby domáceho muštu, určite sa vám bude hodiť drvič a lis na ovocie.
Zelenina
Rovnako ako sa spracováva ovocie, môže byť upravená aj zelenina. V pivnici sa môže skladovať dobre očistená koreňová zelenina, ako je mrkva, zeler či zemiaky. Ak by ste sa chceli vrnúť do mrazenia, vyhnite sa mu najmä v prípade zeleniny, ktorá obsahuje veľké množstvo vody, ako sú uhorky, reďkovky či hlávkový šalát. Po rozmrazení by totiž stratili svoju konzistenciu a chuť.
Čoraz častejšie sa na spracovanie zeleniny používa aj metóda fermentácie (domáce kvasenie), vďaka ktorej je zelenina pre naše telo lepšie stráviteľná. Takto sa dá pripraviť nielen kapusta, výborná je aj kvasená zelenina, napríklad karfiol, kaleráb, brokolica, ale aj mrkva a reďkovky. Fantázii sa medze nekladú. Domácu kvasenú zeleninu si potom môžete vychutnať napríklad ako prílohu k obedu.
Ak sa Vám urodilo veľké množstvo paradajok, skúste si vyrobiť výborný domáci kečup.
Bylinky
Bylinky sa môžu sušiť, mraziť alebo spracovať na bylinkové oleje a pestá. Pri zmrazovaní si dajte pozor na to, aby prebehlo rýchlo. Bylinky si tak zachovajú svoju arómu a živiny.
Obilniny
Obilniny je ideálne pomlieť na múku či našrotovať do zmesí pre Vaše zvieratá. U niektorých druhov tiež ide vyrobiť domáce vločky pomocou mačkačov na obilie. Kukuricu olúpte a následne zamrazte, zavarte či nameľte na kukuričnú múku.
Zber a následné spracovanie úrody sú časovo náročné činnosti, avšak prinášajú nám radosť z ďalšej úspešnej sezóny. Vďaka rôznym úpravám jednotlivých plodín môžeme zabezpečiť ich plnú kvalitu po celý rok a predĺžiť tak aj ich trvanlivosť. Takto sa môžeme tešiť z domácej úrody aj počas chladných zimných dní.
Ďalšie články

13.05.2025
Ako si vyrobiť domáce jerky?
V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?
Prečítať článok
13.05.2025
Čím kŕmiť psa: BARF, granule alebo konzervy?
V súčasnosti máme veľa možností, ako a čím kŕmiť svojho psa. Všetko má však svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa na to spolu pozrieť.
Prečítať článok
30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok