Ako na chov holubov?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

25.02.2025

Ako na chov holubov?

Mnoho ľudí vníma holuby skôr ako obťažujúce a nepríjemné vtáky, ktoré sa potulujú v uliciach našich miest, často vyzerajú nevábne a pôsobia dojmom, že prenášajú všetky možné choroby. Niektorí sa ich dokonca štítia alebo sa ich boja. Ako keby sme zabudli, že v minulosti boli poštové holuby nepostrádateľné pre komunikáciu, holúbätá aj dospelé jedince bežnou súčasťou jedálnička – nielen na panovníckych dvoroch – a holubica symbolom mieru a nádeje.


Chov holubov dnes nepatrí medzi najrozšírenejšie chovateľské odvetvia, no tento zdomácnený vták má všestranné využitie a pri správnom chove môže prinášať radosť aj úžitok.

Účely chovu holubov

Holuby sa chovajú predovšetkým na mäso, ale aj ako okrasné výstavné vtáky. Stále si držia popularitu aj v športovom a poštovom holubárstve, ktoré využíva ich výnimočné letové a orientačné schopnosti. Pre každý z týchto účelov existujú špeciálne vyšľachtené plemená, preto je dôležité si vopred premyslieť, akému druhu chovu sa chcete venovať. Na základe toho môžete zvoliť nielen vhodné vybavenie, ale aj konkrétne plemeno.

Odchov

Holuby sú monogamné a kŕmivé vtáky, ktoré sa od väčšiny domestikovaných druhov líšia tým, že ich chov nikdy nebol, a pravdepodobne ani nebude, intenzívny. Vyžadujú totiž špecifické životné podmienky, ktoré nie je možné zabezpečiť vo veľkochovoch. Neosvedčilo sa u nich ani umelé liahnuť vajcia, ani háremový spôsob chovu, keďže obaja rodičia sa striedajú nielen pri sedení na vajciach, ale aj pri kŕmení a starostlivosti o mláďatá.

Vybavenie na chov holubov

Na chov holubov budete potrebovať voliéru s príslušným vybavením – hniezdne búdky, kŕmidlá, napájačky a bidlá na odpočinok. Voliéra by mala byť umiestnená na mieste chránenom pred slnkom aj vetrom. Jej veľkosť by mala byť približne 1 m² na každý chovný pár. Dôležité je tiež pravidelné čistenie, dobré vetranie a možnosť voľného preletu. Výnimkou sú holuby chované na mäso, u ktorých sa pohyb zámerne obmedzuje, aby sa minimalizoval energetický výdaj a tým aj spotreba krmiva.

Kŕmna dávka holubov

Holubom je potrebné zabezpečiť kvalitné krmivo, ktoré by malo byť doplnené najmä v zimnom období alebo pri zvýšenej záťaži (stres, športová aktivita) o minerály a vitamíny (vápnik, fosfor, vitamín D). Tieto živiny sú kľúčové pre ich zdravie, plodnosť aj úspešný odchov mláďat. Základom ich stravy sú obilniny, ako je pšenica, jačmeň či kukurica, ktoré je možné doplniť strukovinami a príležitostne aj zeleninou. Nevyhnutný je stály prístup k čerstvej pitnej vode a tiež grit, ktorý podporuje trávenie tým, že pomáha rozdrviť zrná obilnín vo voleti.

Zvykanie si na majiteľa a identifikácia

Pri chove holubov je dôležité, aby si zvykli na prítomnosť chovateľa. Sú to veľmi spoločenské vtáky, ktoré sa dajú ľahko skrotiť, čo uľahčuje manipuláciu s nimi – či už na výstavách, pri športových aktivitách alebo v prípade ochorenia. Pravidelný kontakt s človekom znižuje ich stres a celková starostlivosť o ne je vďaka tomu oveľa jednoduchšia. Holuby musia byť tiež správne označené krúžkom, ktorý uľahčuje ich identifikáciu a umožňuje ich návrat k majiteľovi v prípade, že sa pri svojich letoch zatúlajú.

Ďalšie články

Užitočné živočíchy v záhrade

02.07.2025

Užitočné živočíchy v záhrade

Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.

Prečítať článok
Ako kŕmiť ošípané?

01.07.2025

Ako kŕmiť ošípané?

Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.

Prečítať článok
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok