

Autor: Pavel Frček
15.07.2024
Ako funguje fotopasť?
Najprv si musíme vysvetliť čo je to fotopasť. Je to vlastne zariadenie, ktoré je navrhnuté k automatickému vytvoreniu fotografií alebo krátkych videí a to aj počas extrémnych podmienok. Svoje využitie si zvyčajne nájde v prírode. Používa sa predovšetkým pre sledovanie divokej zvery, ale využitie si môže nájsť aj na chate alebo záhrade pre bezpečnostné účely.
Fotopasť X fotoaparát
Ideme sa teda pozrieť, ako fotopasť funguje. Je veľmi podobná klasickému fotoaparátu , ale líši sa v jednej dôležitej veci, ktorou je spínač. Klasický fotoaparát, ako ho poznáte, má klasické tlačítko, ktorým sme schopný fotku vytvoriť. U fotopasti je namiesto obyčajného tlačítka týmto spínačom pohybový senzor, ktorý keď zaregistruje pohyb, vytvorí snímok.
PIR detektory
Pri vytváraní snímkov avšak vzniká jeden problém. Ak by pohybový senzor zaznamenal napríklad pohyb stromu, vytvoril by snímky, a tým by zaplnil celú svoju pamäť nechceným záznamom. Od toho tu je infračervený PIR senzor, ktorý je schopny rozpoznať pohyb, ale aj teplotu telies a rozdiel teploty s okolím. Tieto detektory reagujú najlepšie na teploty od 25 až do 40 stupňov.
Čo znamená GSM?
Pokiaľ chcete o zaznamenanom pohybe vedieť čo najrýchlejšie, existujú fotopasti s GSM, čo v skratke znamená, že je pripojená na mobilnú sieť. Do aparátu sa vloží klasická SIM karta, ktorá informuje adresáta o zachytení snímku a pošle vytvorenú fotografiu či video. Vďaka tomuto modulu vytvorený snímok okamžite putuje k vlastníkovi bez ďalšieho zdržania. Ak nehľadáte riešenie s okamžitými informáciami, sú tu pre Vás aj modely bez GSM.
Nastavenie fotopasti
Vzhľadom k rozdielným typom fotopastí Vám doporučujeme prečítať si návod, ktorý nájdete pribalený v krabičke. Ten objasní akékoľvek funkcie a charakteristiky, ktorými daná fotopasť disponuje - výdrž batérie, rozlíšenie, citlivosť senzoru, vzdialenosť a ďalšie. Je dôležité nastaviť dátum, čas a vložiť SD kartu, kvôli ktorej budú všetky snímky bezpečne uložené. Vďaka už spomínanému PIR senzoru sa dá nastaviť oneskorenie medzi fotením, takže sa nebudete musieť predierať nechcenými fotkami a ušetrí Vaše limitované úložisko. Pokiaľ nastavíte oneskorenie napríklad na 2 minúty, znamená to, že bude fotopasť vypnutá a každé dve minúty sa zapne pre vytvorenie snímkov, ak teda zaznamená pohyb.
Použitie fotopasti
Slúži predovšetkým k monitorovaniu voľne žijúcich zvierat, ich využitie je teda veľmi vhodné pre poľovníkov, ale aj vedcov či filmárov. Môžu byť použité aj pre zabezpečenie Vášho domu, chaty, záhrady a ďalšieho, kedy môžu pomôcť s identifikáciou zlodeja.
Ďalšie články

13.05.2025
Ako si vyrobiť domáce jerky?
V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?
Prečítať článok
13.05.2025
Čím kŕmiť psa: BARF, granule alebo konzervy?
V súčasnosti máme veľa možností, ako a čím kŕmiť svojho psa. Všetko má však svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa na to spolu pozrieť.
Prečítať článok
30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok