

Autor: Pavel Frček
09.05.2024
Ako dlho žije domáca mačka
Domáce mačky sú jedným z najobľúbenejších domácich zvierat na celom svete. A niet divu. Ich nezávislá povaha z nich robí skvelých spoločníkov v domácnosti. Skôr než sa však oddáme životu s mačkou, musíme si odpovedať na otázku, koľko rokov sa dožíva.
Mačka domáca-vek
Priemerný vek mačiek sa líši v závislosti od mnohých faktorov vrátane genetiky, prostredia, stravy a starostlivosti, ktorú im poskytujeme. Medzi zaujímavé fakty o mačkách patrí, že kastrované mačky sa dožívajú v priemere až 15 rokov, zatiaľ čo nekastrované sa dožívajú približne 12 rokov. To však neznamená, že nemôžu žiť dlhšie. Je bežné, že niektoré jedince dosiahnu vek 20 rokov alebo viac. Skvelým príkladom je Crème Puff, ktorá oslávila svoje neuveriteľné 38. narodeniny.
Genetika
Genetika zohráva v otázke dĺžky života kľúčovú úlohu. Niektoré mačky sú náchylné na určité choroby, ktoré môžu skrátiť ich život. Ďalej sa pozrite na plemeno, pretože niektoré typy sú náchylnejšie na špecifické zdravotné problémy ako iné. Niektoré plemená sa zároveň môžu prirodzene dožívať vyššieho veku. Napríklad siamské a manské mačky sa môžu dožiť až 20 rokov a ragamufínske mačky až 17 rokov.
Životné prostredie
Bezpečné a pohodlné životné prostredie by malo byť samozrejmosťou. Žiaľ, nie vždy je tomu tak. Ak mačka žije voľne, jej život sa v dôsledku vonkajších nebezpečenstiev skráti na 3 až 5 rokov. Ak ju pustíte von, existuje vyššie riziko nehôd. Tie sú, žiaľ, veľmi často aj príčinou smrti. Na druhej strane, myši žijúce len v interiéri vyžadujú vyššiu mieru aktivity, aby boli dostatočne stimulované a nedochádzalo k nadmernému priberaniu. Môžete vyskúšať napríklad rôzne hračky, ktoré mačka žijúca v interiéri potrebuje na zábavu a dostatok pohybu. Ak nemajú dostatok aktivity, môže to mať negatívny vplyv na dĺžku ich života. Zvoľte preto zlatú strednú cestu a ak môžete, zabezpečte pre svoju mačku bezpečný výbeh.
Stravovanie
Správna strava je nevyhnutná. Ovplyvňuje zdravie a s tým súvisiacu dĺžku života mačiek. Dospelú mačku kŕmte menšími porciami 2 až 3-krát denne. Ak má sklon k obezite, sledujte jej dennú dávku a zvyšky jedla držte mimo dohľadu. Majte na pamäti, že kvalitné a vyvážené domáce krmivo pre mačky je kľúčom k udržaniu ich zdravia a predĺženiu ich života. Chyby v stravovaní vedú k obezite, metabolickým problémom a iným zdravotným komplikáciám.
Pravidelné kontroly
Pravidelné kontroly u veterinára sú tiež veľmi dôležité a mali by byť samozrejmosťou. Ide nielen o pravidelné očkovanie a preventívne ošetrenie proti parazitom, ale predovšetkým o včasné zachytenie chorôb. Čím skôr sa ochorenie odhalí a rieši, tým jednoduchšia a rýchlejšia bude liečba.
Priemerná dĺžka života mačky
Život mačky môže byť relatívne dlhý, ak sa jej poskytne správna starostlivosť, strava a prostredie. Majte však na pamäti, že každá mačka je jedinečná a má svoje individuálne potreby. Preto všetko prispôsobte tak, aby Vaše zvieratko žilo v milujúcom a láskyplnom prostredí.
Ďalšie články

08.07.2025
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?
Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.
Prečítať článok
07.07.2025
Ako na chov perličiek?
Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.
Prečítať článok
02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok