Ako chovať brojlery – Praktické tipy pre začiatočníkov
Pokiaľ chováte sliepky predovšetkým kvôli mäsu, môže pre vás byť chov brojlerov zaujímavou možnosťou. Premýšľate o tom, že by ste do svojho chovu brojlery zaradili, ale nemáte s nimi skúsenosti? Iste sa vám bude hodiť niekoľko užitočných rád pre začiatočníkov, ktoré sme pre vás pripravili.
Čo sú brojlery
Na začiatok sa patri v stručnosti spomenúť charakteristiku brojlerov. Brojler je všeobecné označenie pre zvieracie plemená vyšľachtené pre čo najväčšiu a najrýchlejšiu produkciu mäsa. Najčastejšie sa používa v spojení s hydinou, najmä so sliepkami, respektíve kurčatami. Nedá sa však hovoriť o plnohodnotnom plemene, pretože slepačí brojlery neznášajú vajcia tak, ako sme zvyknutí u iných plemien.A to je dôvod, prečo sa brojlery väčšinou nechovajú v domácom chove, ale musia sa kupovať. Existuje špeciálny proces kríženia, ktorý je základom narodenia brojlerov.
Ako začať
Vo chvíli, keď padne rozhodnutie, že si nejaké brojlery domov zaobstaráte, je najskôr nutné sa na ich chov pripraviť. To platí hlavne v prípade, že zatiaľ žiadne sliepky ani inú hydinu nechováte.
Príprava prostredia
Než si prinesiete domov už vyliahnuté kurčatá, musíte už pre nich mať pripravené vhodné prostredie. Veľkosť výbehu musí zodpovedať tomu, koľko kurčiat plánujete chovať. Stiesnený priestor by im znemožnil voľný pohyb, čo sa následne prejavuje na ich správaní. Keď im umožníte pobehovať po dostatočne veľkom trávnatom výbehu, priaznivo sa to odrazí na kvalite mäsa.
Majte na pamäti, že mladé, niekoľko dňové kurčatá sú veľmi náchylné na prechladnutie, a preto im musíte zaistiť dostatočne teplé prostredie. Pravdepodobne teda bude potrebné im prikúriť, napríklad infra žiarovkou. Správnu teplotu možno spoznať podľa správania kurčiat. Ak sa budú stále zdržiavať v blízkosti tepelného zdroja alebo sa k sebe navzájom tlačiť, prikúrte. Naopak, keď sa budú držať od zdroja tepla čo najďalej, mali by ste teplotu trochu znížiť. Vhodná je spočiatku stabilná teplota v rozmedzí 25–30 °C, ktorú s ich rastom postupne znižujeme. Ku komfortu brojlerov prispieva aj suchá podstielka, ktorá taktiež zabráni prechladnutiu nôh. Ideálnou voľbou je slama alebo hobliny.
Nákup brojlerov
Potom už konečne prichádza čas nákupu. V tejto chvíli máte na výber – buď si môžete kúpiť kurčatá staré len pár dní, ktoré si poctivo vykŕmite sami, alebo je možné zaobstarať už väčšie sliepky na dokrmenie.
V prípade domáceho chovu sa väčšinou dáva prednosť mladým kurčatám, čomu tiež zodpovedá výrazne širšia ponuka. Mladé kurčatá sa predávajú už od 1 dňa života, najstaršie kurčatá určené na výkrm potom zvyčajne bývajú staré dva alebo tri týždne, maximálne štyri. Stojí za tým dobrý dôvod – mäso doma vykŕmeného kurčaťa bude chutiť lepšie. Samozrejme za predpokladu, že sa o svoje kurčatá budete náležite starať. Navyše to, že viete, čím kurčatá kŕmite, zvýši vašu dôveru v kvalitu mäsa.
Kŕmenie
Akonáhle si priveziete malé kuriatka domov, samozrejme im musíte začať podstrojovať. Potrebujú neustály prístup k čistej vode. Ideálne je ako zdroj vody zaobstarať napájačku, ktorá bráni znečisteniu vody a voda tak dlhšie vydrží bez nutnosti výmeny. Navyše sa v nej malé kurčatá nemôžu utopiť, na rozdiel od nejakej hlbokej misky. Napriek tomu je vhodné vodu pravidelne meniť, aby stále bola čo najčerstvejšia.
Zabudnúť pochopiteľne nesmiete ani na kŕmenie, ktoré u brojlerov hrá zvlášť dôležitú úlohu. Najrýchlejší rast zaručujú špeciálne kŕmne zmesi so správnym obsahom živín, minerálov, vitamínov a aminokyselín. Ide o kŕmne zmesi označované ako BR1 (do 3. týždňa veku), BR2 (od 3. do 5. týždňa veku) a BR3 (od 5. týždňa veku). Ako doplnok ku kŕmnej zmesi môžete brojlerom dávať čerstvé žihľavy, zemiaky a zrná, napríklad pšenicu.
Za dva mesiace je hotovo
Jatočné hmotnosti brojlery dosahujú zhruba po 6–8 týždňoch. Záleží však na rôznych faktoroch, najmä na množstve krmiva, ktoré im budete dávať – na kilogram prírastku je potrebných zhruba 1,6 kilogramu krmiva. V súčasnosti sa brojlery spravidla vykrmujú do hmotnosti okolo 2 kilogramov, ale môžu sa vykrmiť aj viac, v niektorých chovoch sa jatočná hmotnosť pohybuje až okolo 3 kilogramov.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok