Ako bezpečne cestovať so psom v aute?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

02.08.2024

Ako bezpečne cestovať so psom v aute?

Cestovanie v aute môže byť pre psa príjemnou, ale taktiež aj stresujúcou udalosťou. Nech už je to akokoľvek, vždy je potreba cestu čo najviac zjednodušiť a spríjemniť. Aby prevoz psa v aute prebiehal hladko, je nutné dodržiavať niektoré pravidlá, vďaka ktorým minimalizujete riziká spojené s prepravou zvieraťa. Tento článok poskytne niekoľko základných rád a tipov, ako zaistiť, aby cesta prebiehala jednoducho a bezpečne.

Bezpečnosť na prvom mieste

Z legislatívy pre Vás ako chovateľa vyplývajú určité povinnosti. Predovšetkým sa musíte zamerať na bezpečnosť nielen Vás, ale taktiež zvieraťa. V priebehu prevážania psa v aute teda nesmie byť ohrozené zdravie vodiča, spolujazdca a zvierat, zároveň nesmie byť ohrozená bezpečnosť premávky. Akým spôsobom bezpečnosť zaistíte, je na Vás. Nedodržanie je pod pokutou až 80€. 

Druhy prepravných pomôcok

Aby bola bezpečnosť zaistená, je nutné zabezpečiť si pomôcky, vďaka ktorým bude všetko v poriadku. Voľný pohyb psa v aute je totiž veľmi nebezpečný. Ideálnym miestom pre prepravu je zadné sedadlo alebo priestor pre batožinu. Pomôcky umiestnite tak, aby bol pes v aute chránený pred nárazom pri brzdení alebo nehode.


Psa môžete napríklad pripútať špeciálnym bezpečnostným pásom pre zvieratá, ktorý sa pripevní k jeho postroju. Takto je pes umiestnený na zadných sedačkách vozu. Rovnako je tomu tak aj v prípade využitia psích autosedačiek.


Čo sa týka prevozu v batožinovom priestore, výborné riešenie predstavujú prepravné boxy a klietky. Prepravný box poskytuje bezpečné miesto pre psa a zabraňuje jeho voľnému pohybu.

Pohodlie psa

Aby sa pes cítil po celú dobu príjemne, je treba venovať pozornosť aj ďalším veciam. Rozhodne nezabudnite robiť v priebehu dlhších ciest pravidelné prestávky, aby sa pes mohol popreťahovať, vyvenčiť a napiť. Ideálne plánujte zastávky každé 2 až 3 hodiny. 


So sebou majte dostatok vody, aby pes mohol priebežne piť. Výborné sú cestovné napájačky, z ktorých sa pes môže pohodlne napiť. Pokiaľ cesta potrvá dlhšie, pribaľte taktiež občerstvenie, najlepšie granule. Neodporúča sa kŕmiť psa tesne pred cestou, aby sa predchádzalo nevoľnosti. 


Pokiaľ Váš pes cestovanie nenesie veľmi dobre, vezmite so sebou jeho obľúbenú  hračku alebo deku. Známy predmet môže pomôcť zmierniť úzkosť spojenú s cestovaním. Pokiaľ sú cesty veľmi obtiažné, je možné využiť lieky proti úzkosti alebo nevoľnosti. O tom sa ale vždy poraďte s veterinárom, ktorý Vám odporučí konkrétne riešenie.


A nakoniec, nikdy nenechávajte psa osamote v uzavretom aute, aj keď sa chystáte iba na krátku zastávku. Teplota vnútri auta môže rýchlo stúpať, a potom bývajú následky fatálne.

Náležitosti pre cestovanie do zahraničia

Pokiaľ sa chystáte na cestu do zahraničia, nezanedbajte prípravu. Je dôležité zájsť s psíkom na veterinu, kde bude skontrolovaný zdravotný stav. zároveň získate doporučenie na opatrenia, ktoré môžu byť potrebné.


Ak cestujete po krajinách EU, uistite sa, že Váš pes má platný čip, ktorý odpovedá stanoveným normám. Ďalej je potrebné zriadiť si pas, ktorý môžete získať u veterinára. A rovnako ako na úradoch, všetko riešte s dostatočným predstihom.


Ďalším dôležitým bodom je platné očkovanie proti besnote. Po vykonaní prvého očkovania môže pes vycestovať po uplynutí 21 dní, pokiaľ sa jedná o preočkovanie, vycestovaniu nič nebráni. Niektoré krajiny môžu vyžadovať aj ďalšie náležitosti, ako je napríklad odčervenie. Konkrétne pravidlá pre cestu do rôznych krajín Vám povie veterinár. 


Cestovanie so psom môže byť skvelým zážitkom, pokiaľ sa riadne a včas pripravíte a dodržíte všetky bezpečnostné opatrenia. Vďaka tomu zaistíte nezabudnuteľný zážitok nielen Vám, ale taktiež aj Vášmu psíkovi.

Ďalšie články

Ako kŕmiť ošípané?

01.07.2025

Ako kŕmiť ošípané?

Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.

Prečítať článok
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok
Snívajú zvieratá?

23.06.2025

Snívajú zvieratá?

Možno ste si už všimli, že váš domáci miláčik počas spánku občas myká labkami, hýbe očami alebo vydáva rôzne zvuky. Znamená to, že sa mu niečo sníva? Alebo ide len o náhodné svalové zášklby? Odpoveď nájdete v nasledujúcom článku.

Prečítať článok