Aké sú najčastejšie choroby postihujúce sliepky?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

15.05.2024

Aké sú najčastejšie choroby postihujúce sliepky?

Ako všetky zvieratá, aj sliepočky sú náchylné na rôzne choroby. Choré sliepky väčšinou spoznáte veľmi ľahko. Medzi najčastejšie príznaky ochorení sliepok sa radí únava, apatia, nechuť k jedlu a znížená znáška vajec. Vo väčšine prípadov nasleduje náhle úmrtie sliepky. Pozrite sa s nami na najčastejšie sa vyskytujúce choroby sliepok a na to, ako im účinne predchádzať.

Newcastleská choroba

Newcastleská choroba je jednou z najzávažnejších slepačích chorôb vôbec. Jedná sa o vírusové ochorenie postihujúce nervový, tráviaci a dýchací systém. Toto vysoko infekčné ochorenie hydiny má niekoľko príznakov, ako sú respiračné problémy, výtok z očí a nosa, hnačka, kŕče a iné. Toto ochorenie sa nedá liečiť, radí sa preto medzi vysoko smrteľné ochorenie sliepok. V prípade prepuknutia nákazy, na Vás ako chovateľa spadá povinnosť je nahlásiť jej výskyt veterinárnej správe. 

V rámci prevencie sa pokúste čo najviac obmedziť kontakt hydiny s voľne žijúcimi vtákmi a ich trusom, najmä pred nimi chráňte slepačie krmivo. V reprodukčných chovoch, chovoch nosníc a u hydiny, ktorá sa účastní výstav je navyše povinnosťou sliepky očkovať.

Infekčná bronchitída

Infekčná bronchitída je ďalším častým ochorením, s ktorým sa vo vašom kurníku môžete stretnúť. Príznaky tohto ochorenia veľmi závisia od veku konkrétnej sliepky. Najvýraznejšie sa prejavujú u kurčiat, kde sa prejavujú respiračnými problémami, apatiou, znížením príjmu potravy alebo zaostávaním v raste. Vo vyššom veku je priebeh miernejší. Objavuje sa znížená produkcia vajec a vajcia s nezvyčajnou či chýbajúcou škrupinou. 

Ochorenia vírusového pôvodu sa veľmi rýchlo šíria prostredníctvom kvapiek aj na veľké vzdialenosti. Na toto ochorenie neexistuje priama liečba. Odporúča sa dostatok vody a teplé a suché prostredie. V rámci prevencie je možné hydinu opakovane očkovať a udržiavať jej prostredie čisté a dobre vetrané. 

Salmonelóza

Salmonelóza je akútna, ale aj chronická bakteriálna infekcia. Môže postihnúť ako sliepky, tak aj ľudí, ktorí konzumujú kontaminované vajcia alebo mäso. U sliepok môže spôsobiť hnačku, nechuť k jedlu sprevádzanú stratou hmotnosti, únavu a zníženú produkciu vajec. Pokiaľ u niektorej zo sliepok spozorujete tieto príznaky, izolujte ju od hejna a navštívte veterinára, ktorý Vám predpíše antibiotiká. 

Prevencia pozostáva z očkovania, pravidelného čistenia a dezinfekcie príbytku, dostatku vody a kvalitného krmiva. 

Kokcidióza

Kokcidióza je parazitárne ochorenie spôsobené prvokmi nazývanými kokcídie. Tieto prvoky môžu spôsobiť hnačku, vnútorné krvácanie, rýchly úbytok hmotnosti, apatiu, zníženú nosnosť a u mladých sliepok dokonca aj smrť. Liečba spočíva v primiešavaní lieku do vody alebo krmiva. 

Kokcidióza sa u sliepok šíri predovšetkým trusom z podstielky. Je preto obzvlášť dôležité udržiavať čisté prostredie. Aby ste predišli jej výskytu, odporúča sa posilňovať ich imunitu zdravou a vhodnou výživou. Ako preventívne opatrenie sa odporúča podávať napríklad Emanox.

Parazity

Sliepky môžu postihnúť aj rôzne dermatologické problémy vrátane parazitárnych infekcií, ako sú čmelíky, vši alebo perožrúty, ktoré spôsobujú ochorenia slepačieho peria. Našťastie sa problém s perožrútmi dá ľahko vyriešiť, použitím vhodných insekticídov. pri kontakte s niektorým z týchto parazitov, treba sliepky premiestniť a kurník dôkladne a opakovane vyčistiť a vydezinfikovať. Použiť môžete aj prípravok Čmelíkostop. V prípade vší sa tiež aplikujú lieky.

Správnou starostlivosťou o kožu a pierka, kontrolou sliepok, pravidelným čistením a dezinfekciou kurníka eliminujete riziko týchto problémov. Pokiaľ máte otázky ohľadom dezinfekcie, prečítajte si náš článok: „Čistenie a dezinfekcia kurníka“.

Prevencia je kľúčom k udržaniu zdravých sliepok a minimalizácii rizika ochorení. Zahŕňa pravidelné očkovanie, udržiavanie čistého prostredia, správnu výživu a starostlivosť o zdravie a pohodu zvierat. Vďaka tomu Vaše sliepky niečo len tak neskolí. Pre správne a skoré odhalenie svoje sliepky pravidelne kontrolujte a v prípade problémov kontaktujte  veterinára.


Ďalšie články

Ako vidia rôzne zvieratá?

19.12.2024

Ako vidia rôzne zvieratá?

Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov, ktorý ľuďom a ostatným tvorom umožňuje orientáciu vo svete. A aj keď je náš zrak veľmi dobre vyvinutý, zvieratá majú odlišné spôsoby videnia, ktoré sú často dokonalejšie než tie naše. Evolúcia totiž prispôsobila zvieracie oči tak, aby im v prirodzenom prostredí poskytovali maximálne výhody. Ako teda vidia rôzne druhy zvierat?

Prečítať článok
Aké rastliny sú toxické pre mačky a psy?

18.12.2024

Aké rastliny sú toxické pre mačky a psy?

Mnoho ľudí, ktorí zdieľajú svoju domácnosť s domácim miláčikom, má zároveň rado rastliny a pestujú ich pre radosť a potešenie. Živá flóra aj fauna nepochybne obohacujú a skrášľujú náš život. Je však potrebné myslieť na to, že kombinácia zvieratiek a rastlín môže prinášať určité nebezpečenstvá.

Prečítať článok
Separačná úzkosť u psov

17.12.2024

Separačná úzkosť u psov

Separačná úzkosť je jedna z najčastejších porúch správania psov. Ide o problém, ktorý negatívne ovplyvňuje život psa a jeho majiteľa. O čo presne sa jedná a ako sa dá tomuto problému so správaním psa predchádzať?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích