Aké sú druhy medu?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

19.08.2024

Aké sú druhy medu?

Med je blahodárnou potravinou, ktorú včely produkujú z nektáru kvetín alebo z medovice. Existuje veľa druhov medu, ktoré sa líšia chuťou, farbou, vôňou a zložením v závislosti na pôvode - či sa jedná o med kvetový či medovicový. Poďťe zistiť, na čo je dobrý med a zoznámiť sa s jeho najvyužívanejšími, ale taktiež špeciálnymi druhmi. 


Kvetový med

Kvetový med, taktiež známy ako nektárovy, včely vytvárajú z nektáru kvetín. Tento med máva svetlejšiu farbu a sladšiu chuť, avšak odlišuje sa na základe druhu kvetín, z ktorých včely nektár zbierajú. Kvetový med taktiež rychlejšie kryštalizuje. To je zapríčinené zložením medu, ktorý obsahuje väčšie množstvo jednoduchých cukrov, ako je glukóza a fruktóza. 


Agátový med je svetlý, takmer priehľadný, a má jemnú, nasladlú chuť. Obľúbený je taktiež vďaka svojej vôni a chuti po agátových kvetoch. Agátový med má vysoký podiel fruktózy, tým pádom kryštalizuje pomaly a zostáva dlho tekutý. 


Lipový med je pomerne vzácny, avšak veľmi obľúbený druh. Má svetlú až jantárovú farbu a výraznú lipovú chuť. Častejšie sa vyskytuje v kombinácii s lipovou medovicou.


Repkový med je krásne žltý, ale veľmi rýchlo kryštalizuje. Preto včelári často pristupujú k pastovaniu, teda k spracovaniu medu na jemnú kryštalickú hmotu. 


Medzi veľmi častý druh medu patrí med z lúčnych kvetín, ktorý obsahuje viacero rastlín. Odborne sa preto nazýva taktiež polyflórny med (viacdruhový). Tento typ je vytáčaný v druhej polovici mája a máva veľmi sladkú chuť. Ku kryštalizácii dochádza už v priebehu pár dní či týždňov.


Medovicový med

Medovicový med, uživateľovi skôr známy ako lesný med, je produkovaný z medovice, čo je sladká tekutina, ktorou produkujú vošky a iný hmyz živicu s miazgou stromov. Medovicový med býva tmavší, často až čierny, a narozdiel od kvetového zostáva veľmi dlho v tekutej forme. Kvalitu medu poznáte podľa výraznej chuti, vône a vyššieho obsahu minerálnych látok. Nevýhodou je horšia stráviteľnosť.


Medovica sa získava z dvoch druhov stromov - listnatých a ihličnatých. Najčastejšie sa stýkame s medovicovými medmi zo smrekov a jedlí.

Špeciálne druhy medu

Medzi menej časté medy by sme mohli zariadiť napríklad manukový med, ktorý pochádza z kvetov kríku manuka vyskytujúci sa predovšetkým na Novom Zélande. Tento vzácny druh sa vyrába iba pár týždňov v roku, keď kríky kvitnú (november až január). Známy je pre svoje antibakteriálne a antioxidačné účinky spôsobené prítomnosťou látky methylglyoxal. Med má výraznú chuť s horkým nádychom.


Levandulový med je obľúbený vďaka svojej jemnej, kvetinovej chuti a vôni. Farba je svetlo žltá až svetlo jantárová. Tento med je často používaný v gastronómii a býva cenený tiež pre svoje antioxidačné a protipliesňové vlastnosti. 


Med je nenahraditeľný prírodný produkt, ktorý ponúka širokú škálu liečivých účinkov a taktiež chuti. Každý druh je výnimočný svojími jedinečnými vlastnosťami a následným využitím. Preto by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Ďalšie články

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

09.07.2025

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.

Prečítať článok
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

08.07.2025

Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.

Prečítať článok
Ako na chov perličiek?

07.07.2025

Ako na chov perličiek?

Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.

Prečítať článok