Expedícia balíkov aj napriek koronavíru prebieha bez problému.

Telefónne hovory obmedzte, prosím, iba na dôležité, aby sme mohli rýchlo a efektívne pripravovať Vaše objednávky.

Zbavte sa čmelíkov raz a navždy
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.07.2022

Zbavte sa čmelíkov raz a navždy

Čmelík kurí je malý nenápadný parazit, ktorý však dokáže znepríjemniť život nejednej sliepke, kačici, prepeličke alebo husi a tým pádom aj nejednému chovateľovi. Čo je čmelík vlastne zač? Ako sa ho zbaviť? Poďme sa na tohto nechceného návštevníka kurníkov a možnosti jeho hubenia ako v kurníkoch, tak aj na sliepkach, prípadne inej hydine pozrieť podrobnejšie.

Čmelík kurí

Čmelík kurí je parazit, ktorý napáda hydinu, holuby, ďalšie vonku žijúce vtáky aj niektoré cicavce. Na prvý pohľad nie je jeho prítomnosť spoznať, pretože tento malý roztoč sa v prípade operencov ukrýva pod perím, kde saje svojej obete krv. Na jedinej sliepke sa môže usadiť až sto čmelíkov naraz. Keď čmelík práve nehoduje, schováva sa v škárach a dierach, ktoré v kurníku nájde, a tam kladie larvy. Vzhľadom na množstvo lariev, ktoré samice kladú, býva zamorenie kurníka rýchly proces.

Ide o drobného parazita, a tak niet divu, že si ho možno pomýliť s kliešťom. K tomu samozrejme prispieva aj podobnosť v správaní, najmä čo sa týka jeho potravy a toho, že kvôli jeho spôsobu obživy patrí medzi prenášačov chorôb.

Čo dokáže spôsobiť

To, že vaša sliepku napadli čmelíci, spoznáte pomerne ľahko. Začnú totiž byť nepokojné a hlavne sa začnú škrabkať a v dôsledku toho dochádza k strate peria, predovšetkým v hornej časti tela. Na to, že je niečo v neporiadku, vás upozornia ešte ďalšie indície – dôjde k zníženiu znášky vajec, alebo dokonca nebudú sliepky znášať vôbec.

Pokiaľ si vo svojom chove všimnete spomínaných prejavov, čo najrýchlejšie treba s tým niečo začať robiť. V prípade, že situácia zájde príliš ďaleko, jediným riešením môže byť všetky sliepky utratiť. Pre istotu môžete tiež zbúrať kurník a postaviť nový, pokiaľ nebudete veriť, že pred zaobstaraním nových sliepok dokážete čmelíky do jedného vyhubiť. Situáciu sťažuje, že čmelíci sa s ničím nepárajú a nevratné škody dokážu niekedy napáchať už za niekoľko dní.

Ako sa zbaviť čmelíkov

Základom je podchytiť situáciu včas, v takom prípade sa môžete čmelíkov zbaviť a zachrániť svoj chov.V kurníku a na sliepkach sú pravidelné kontroly absolútne nevyhnutné. Hubenie zahŕňajú dva kroky - zamerať sa musíte na likvidáciu čmelíkov v kurníku a ich vyhubenie na sliepkach. Pre každý prípad si uvedieme tri možnosti.

Hubenie čmelíkov v kurníku

Prvým prostriedkom, ktorý vám pomôže s vyhubením čmelíkov v kurníku,je špeciálny hubiaci postrek. Existujú hubiace prípravky určené priamo na boj so čmelíkmi. Prvá aplikácia vzhľadom na ich záľubu v tesných a ťažko prístupných úkrytoch nemusí úplne všetky čmelíky vyhubiť, a preto je vhodné postrek po nejakej dobe opakovať. Pred jeho aplikáciou by ste tiež mali kurník trochu upratať, aby sa postrek dostal do všetkých zákutí a záhybov. Okrem stien samozrejme nezabudnite na ošetrenie podlahy a stropu kurníka.

Ďalšou možnosťou je použiť kremelinu. Kremelina je prírodná látka, ktorej použitie je na vyhubenie čmelíkov v kurníku o niečo náročnejšie ako aplikácia postreku. Je totiž potrebné ju votrieť do všetkých miest – škár, skulín alebo dier –, kde môžu byť čmelíci schovaní. Predtým je opäť nutné kurník upratať, avšak oveľa dôkladnejšie. Dobré je kurník vymyť horúcou vodou, ideálne spolu s dezinfekčným prostriedkom.

Využiť okrem predchádzajúcich dvoch prostriedkov môžete aj hasené vápno. Po upratovaní a dezinfekcii kurníka zmiešate vápno s vodou a štetcom ním vymaľujete celý kurník. Než do kurníka opäť pustíte sliepky, musí kurník vyschnúť, čo trvá asi týždeň.

Hubenie čmelíkov na sliepkach

Odstrániť čmelíky prisaté na sliepkach je možno trochu prekvapivo jednoduchšie ako ničenie čmelíkov v kurníku. Treba však počítať s následkom v podobe doby, počas ktorej nebudete môcť jesť vajcia a mäso od ošetrených sliepok. V prípade vajec by ste si na ne mali nechať zájsť chuť zhruba týždeň a v prípade mäsa počkajte mesiac. Tieto termíny sa oplatí dodržiavať najmä pri použití chemických prípravkov.

Rovnako ako pri kurníku si vystačíte s kremelinou, stačí ju rukou dôkladne votrieť sliepkam do peria, aby sa dostala až na ich kožu. Pri aplikácii si dajte záležať, aby sa kremelina dostala naozaj na všetky postihnuté miesta a čmelíci nemali šancu na sliepkach zostať.

Čmelíky je možné vypudiť aj obyčajným dreveným popolom. Studeným popolom posypte sliepku po celom tele. Nevynechajte ani hlavu, ale pochopiteľne tu buďte opatrnejší. Posypanie sliepok popolom je potrebné vykonávať viackrát denne po dobu niekoľkých dní, kým čmelíci úplne zmiznú.

Ako posledné spomenieme odpudzovač parazitov. Jedná sa o sprej, ktorý dokáže rýchlo zbaviť vaše sliepky nechcených parazitov, hoci podľa odporúčania výrobcu môže byť potrebná opakovaná aplikácia po niekoľkých dňoch. Na trhu sú dostupné aj prírodné produkty, ktoré sú k ošetrovanej hydine šetrné. So sprejom sa pracuje ľahko - z odporúčanej vzdialenosti jednoducho postriekate všetky napadnuté miesta, čo obvykle býva prakticky celé telo sliepky vrátane hlavy mimo očí a zobáka.

Ďalšie články

Tipy, ako na záhrade začať chovať králiky

12.08.2022

Tipy, ako na záhrade začať chovať králiky

Pozeráte sa na voľné miesto na záhrade a premýšľate, ako ho nejako efektívne využiť?

Prečítať článok
Zbavte sa čmelíkov raz a navždy

21.07.2022

Zbavte sa čmelíkov raz a navždy

Čmelík kurí je malý nenápadný parazit, ktorý však dokáže znepríjemniť život nejednej sliepke, kačici, prepeličke alebo husi a tým pádom aj nejednému chovateľovi. Čo je čmelík vlastne zač?

Prečítať článok
Ako chovať morky: Tipy na kŕmenie a starostlivosť o morky

24.06.2022

Ako chovať morky: Tipy na kŕmenie a starostlivosť o morky

Chov moriek síce nie je tak obvyklý ako chov sliepok, ale ak premýšľate o ich obstaraní, či už do samostatného chovu, alebo k svojim sliepkam, nemusíte sa ničoho báť.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích